Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Miért hanyagolták el annakidej...

Jeffrey Spender kérdése:

Miért hanyagolták el annakidején a Néphadsereg naprakészen tartását?

Figyelt kérdés

A Varsói Szerződésben AKM volt az általános, és az AK-74-es rendszeresítés alatt állt a Keletnémetnek, Lengyeleknél, Bolgároknál és Románoknál. Nekünk AMD-65-ös volt, ami egy érthetetlenül áttervezett klón volt, nem volt jó nekünk a sima AKM.


Személyi felszerelésileg a tártáska egy érthetetlen és elavult cucc volt, a Chicom / Lifcsikkel ellentétben.


Harckocsiknál töménytelen mennyiségű 1,000 T-54 / 55-ösünk volt, a régebbi változatokból és T-72-eseknél is az Iraki exportverzió, Varsói Szerződésben, és azután is. A Keletnémeteknél és Lengyeleknek T-55AM, jelentősen modernizált, és T-72-eseknél is Ex-Szovjet T-72A / M1, és még a T-72Sz és jóindulattal a T-72B is, ami teljesértékű harckocsik.


Légierőileg MiG-21-esekhez és MiG-23-asokhoz ragaszkodtunk, és MiG-29-esek csak 1993 után lettek, államadósság ellentételezésként, azok a ridegtartás miatt értékesíthetetlenül tönkrementek, Jurassic Park-ként csúfolják a tárolóhelyüket. A Keletnémetek és a Lengyelek, sőt a különutas Jugók is normálisan a 80-as években kapták a MiG-29-eseket, és jól tartottak, Lengyeleknél életben tartják, és a többit meg az USA-nak passzolják, OPFOR-nak.



Nálunk minden tőlük telhetőt megtettek a Néphadsereg alulfejlesztéséért, hogy golyófogók / aknataposók legyünk, és az "új" Honvédség is elhanyagolt volt, addig a Keletnémetek és a Lengyelek bírtak képességekkel. A Románok különutasok voltak, politikailag teljesen megbízhatatlan, kezelhetetlen Ceausescu, és pénztelenségükben visszazuhantak a kevéske T-72-es és MiG-29-esről a T-55 + MiG-21 párosra.


2022. jan. 3. 16:12
1 2 3 4
 11/31 A kérdező kommentje:

#


solarGyula


Az AKM-nek az Ejés / Gépjármű sofőr változata az AKMSz, a visszahajtható válltámaszával, AK-63D néven rendszeresítették.


És az AK-74-esnek meg AKSz-74 és AKSz-74U voltak az ilyen változatai.


Mi értelme van, hogy az AK-t nevezték AK-63-asnak / PM md. 63/65 / és Type 56-osnak, és most is adnak "önálló" neveket az M16 / 4-esnek, nem pedig úgy nevezik, ahogy a származási országából hozták ?

2022. jan. 3. 17:47
 12/31 anonim ***** válasza:
100%

A lényeget már leírták: a nagy testvér döntötte el, milyen hadi eszközökkel szereli fel a szövetségeseit.

Azért nem voltak modernebb nehézfegyverek, mert a szovjetek azokat nem adták ide.

A Varsói Szerződés felbomlása után leépítés volt a honvédségnél, ami a sorkatonai szolgálat megszűnéséhez vezetett, az akkori fejlesztések, fegyver modernizálás már a magyar politikaivelit döntése volt, azok viszont nem tudták eldönteni, merre lépjenek tovább.

A nyugati technika drága, az oroszok továbbra sem adnak el mindent, és a fegyvereik nem NATO kompatibilisak... majd ebből lesz a következő probléma, NATO tagként.

2022. jan. 3. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/31 anonim ***** válasza:
100%

Tudtommal nálunk a szám a rendszeresítés évére utalt, a betű meg volt amikor magyar vonatkozású rövidítés volt, volt hogy a ruszkiból jött. Az AMD65 azt jelentette, hogy 1965 mintájú Automata-Magasított-Deszant. A PK meg "puljet-kalosnyikov", a PKM-nél az M, hogy modernizált.

Emlékszem, volt 65 mintájú vécékefénk is. Az SVD-SZVD Dragunovnak meg ruszkiból jött a rövidítése :Sznajperszkaja vintovka Dragunova. Már akkor sem kerestünk logikát a hadseregben.

2022. jan. 3. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/31 anonim ***** válasza:
100%

"Ami szögletes, azt gurítjuk, ami gömbölyű, azt visszük"

Ebben a mondatban van zanzásítva a '80-as évek Néphadseregének működése.

Nehezen, vagy talán egáltalán nem ellenőrízhető pénznyelő volt, az M zárolt keszletről is kiderült, hogy azokjelentős része működésképtelen, pl járművek úgy voltak letárolva, hogy azokból alkatrészek hiányoztak (esetleg motor sem volt benne)


Ki emlékszik ma már az 1994-ben történt aknavető robbanásra, ahol több katona is meghalt?

A hivatalos jelentésbe az került bele, hogy a baleset rátöltés miatt következett be, de az ott lévő sorkatonák állították, állítják mai napig, hogy nem rátöltés történt.

1930-as években készült gránátokat kaptak a gyakorláshoz, amelyeket az évtizedes raktározás során többször is lefestettek.

A gránátok szorultak a csőben, lapátnyéllel kellett a csövet ütni, hogy a gránát bele csússzon... ha befelé is szorult, kifelé is megszorulhatott, rátöltés nélkül is felrobbanhatott a csőben...

A hivatalos verzió szerint viszont rátöltés történt, amit senki nem tud megerősíteni, hisz az aknavető kezelői is meghaltak.

2022. jan. 3. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/31 A kérdező kommentje:

A Svédek is lobbiztak a T-80U-ért, és majdnem meg is lett, csak ők táncoltak vissza, sajátos és néhol érthetetlen okok miatt.


- gyakran meghibásodó éjjellátó (egyéni példány hibája)


- rükvercsebesség nem létezik, - 4 - 6 km/h (általános Orosz típushiba)


- sokallták a gázturbinát, pedig - 20 / - 40 fokba az az egyetlen járható út, nem kell vesződni az előmelegítéssel

2022. jan. 3. 19:15
 16/31 anonim ***** válasza:
#14 hát ja rátöltés... azért eléggé Darwin-díjasnak kell lenni hogy valaki két malacot töltsön egy csőbe. Az elsőt belecsúsztatja és besül akkor nem töltünk bele még egyet ez teljesen alap. Ez kb. olyan szintű amatőrség mint szemből nézegetni a fegyver csövét hogy beszorult-e a lőszer.
2022. jan. 3. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/31 anonim ***** válasza:
Kedves 16 Sajnos a rátöltés nem akkora butaság, mint aminek tűnik. Vannak (ritka) esetek, amikor előfordul. Ha többen lőnek (esetleg nem gyakorlat, hanem csatazaj van), a személyzet fáradt, nem feltétlenül veszik észre, hogy nem röppent ki a malac
2022. jan. 4. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/31 kürasszír ***** válasza:

# 14


Nem kaphattak 1994-ben az 1930-as években készült gránátokat, ez biztos kamu.


Ugyanis a II. világháborúban a korábbi lőszereket elfogyasztották, ezért kellett több tízmillió újat gyártani.

2022. jan. 4. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/31 anonim ***** válasza:
#17 igen éles helyzetben előfordulhat, de egy gyakorlaton ahol minden leszabályozott, 10x megnézik minden szabályos-e, végig kontrollált a folyamat nem túl életszerű a rátöltés.
2022. jan. 4. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/31 kürasszír ***** válasza:
47%

Többen azt írták, hogy Magyarország nem kaphatta meg 1990 előtt a legkorszerűbb szovjet haditechnikát.


Ez tévedés, ugyanúgy megkaphattuk volna, mint a csehszlovákok, lengyelek, vagy kelet-németek.


Hiszen még Jugoszlávia is megkapta. Az a Jugoszlávia, amelynek egész katonai doktrínája egy Szovjetunió elleni önvédelmi háborúra készült. A híres jugoszláv doktrína, a "totális népi védelem" (ONO) az 1969-es jugoszláv nemzetvédelmi törvény alapján egy szovjet invázió elhárítására lett kidolgozva Tito marsall parancsára. Ugyanis Tito attól tartott, hogy a különutas Jugoszláviát ugyanúgy megprobalja megszállni a Szovjetunió, mint 1968-ban Csehszlovákiát.


A Magyar Népköztársaság esetében Kádár Jánosost egyszerűen nem érdekelte a hadsereg és a fegyverkezés, Kádár a lehető legkisebb összeget fordította csak ilyen célra.


A Kádar-rendszer legitimitását a többi szocialista országnál magasabb életszínvonal adta, annak fenntartására, emelésére költöttek inkább, nem a hadseregre.

2022. jan. 4. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!