Miért hanyagolták el annakidején a Néphadsereg naprakészen tartását?
A Varsói Szerződésben AKM volt az általános, és az AK-74-es rendszeresítés alatt állt a Keletnémetnek, Lengyeleknél, Bolgároknál és Románoknál. Nekünk AMD-65-ös volt, ami egy érthetetlenül áttervezett klón volt, nem volt jó nekünk a sima AKM.
Személyi felszerelésileg a tártáska egy érthetetlen és elavult cucc volt, a Chicom / Lifcsikkel ellentétben.
Harckocsiknál töménytelen mennyiségű 1,000 T-54 / 55-ösünk volt, a régebbi változatokból és T-72-eseknél is az Iraki exportverzió, Varsói Szerződésben, és azután is. A Keletnémeteknél és Lengyeleknek T-55AM, jelentősen modernizált, és T-72-eseknél is Ex-Szovjet T-72A / M1, és még a T-72Sz és jóindulattal a T-72B is, ami teljesértékű harckocsik.
Légierőileg MiG-21-esekhez és MiG-23-asokhoz ragaszkodtunk, és MiG-29-esek csak 1993 után lettek, államadósság ellentételezésként, azok a ridegtartás miatt értékesíthetetlenül tönkrementek, Jurassic Park-ként csúfolják a tárolóhelyüket. A Keletnémetek és a Lengyelek, sőt a különutas Jugók is normálisan a 80-as években kapták a MiG-29-eseket, és jól tartottak, Lengyeleknél életben tartják, és a többit meg az USA-nak passzolják, OPFOR-nak.
Nálunk minden tőlük telhetőt megtettek a Néphadsereg alulfejlesztéséért, hogy golyófogók / aknataposók legyünk, és az "új" Honvédség is elhanyagolt volt, addig a Keletnémetek és a Lengyelek bírtak képességekkel. A Románok különutasok voltak, politikailag teljesen megbízhatatlan, kezelhetetlen Ceausescu, és pénztelenségükben visszazuhantak a kevéske T-72-es és MiG-29-esről a T-55 + MiG-21 párosra.
Naprakészen tartották - azokkal a felszerelésekkel amit kaptunk. A VSZ-en belül az oroszok döntötték el ki milyen szintű felszerelést kap és mi a műveleti célja egy esetleges VH idején. Az NDK és a lengyel hadsereg frontvonalbeli volt ami indul az NSZK felé / felfogja az onnan érkező támadást. Ehhez képest a magyar hadsereg másodlagos volt, Ausztria felől kellett volna tartani a vonalakat / támogatni a jugókat a Pó síkság irányába történő kitörésben. Ja meg '56 után nem is nagyon bíztak bennünk.
Az AMD meg hazai döntés volt, hogy saját magunk gyártsuk a kézifegyvereket. Ettől még szerintem is egy elbaltázott AK-klón, a válltámasz még csak-csak elmegy, de értelmetlenül rövidített a csőhossz, fekvő pozícióban csulótörő a mellső markolat. Ez kb. rendfenntartási feladatra, deszantra, kezelőszemélyzeteknek egyéni fegyverként megfelel, de másra nem nagyon. Nem tudom mi járt a tervezők fejében mikor kitalálták a típust.
#2
A Keletnémetek is lázongtak 1953-ban, a Csehek is 1968-ban, ők is kaptak fejlettebb fegyverzetet, és a Lengyeleknél is állandósultak a sztrájkok, fegyvertelen, de nyílt politikai ellenkezésű lázongások, Szolidaritást is szerveztek, szükség / hadiállapot kellett Jaruzelski-vel, de őnekik is adtak értelmesebb fegyvereket.
A Jugók 1948-ban szakítottak a Szovjetunióval, szerencséjükre nem lettek Kína szekértolói, ellenük is vázoltak részletes haditerveket, nem csak az Osztrákok és Olaszok fele kellett volna támadnunk, hanem Jugoszlávia ellen is, ugyanakkor ők megkapták a T-72A licencét, és MiG-29-eseket is.
A Románok hivatalosan mindvégig Varsói Szerződésben voltak, de Ceausescu olyanokkal barátkozott, mint Kim Ir-Szen, Pol Pot és Maó Ce-tung, ők valójában a Varsói Szerződés szégyene voltak, nem mi voltunk a legrosszabbak politikailag / hűségileg.
#3 igen mindenhol volt lázongás, valahogy egyik országban sem szerették az emberek a komcsikat ami igencsak érthető.
Ettől a katonai helyzet még az volt amit írtam, nem első frontos ország voltunk. Tito kétkulacsos hintapolitikát játszott és a románok is, de attól még a vöröstáborhoz tartoztak és egy VH esetén a VSZ-szel mentek volna egy brancsban. A hidegháború végét követően a jugók (szerbek) voltak akik legtovább kitartottak az oroszok mellett. Több véres délszláv-háború kellett hozzá hogy le tudják választani őket az oroszokról.
#4
A Szovjetek / Oroszok államcsődjükben még a T-80-asokat is megkezdték kiárúsítani, mi is mentünk bevásárolni, de normális minőség helyett, mint ami a T-72A és T-72B voltak, helyettük az Öbölháborúkban sorozatban kilőtt T-72M-ekből vettünk újabb adagot, ez már 1993 - 1996 között volt, az "új" Honvédség története.
Hogy lehet ilyen szinten eltolni a beszerzéseket ?
#6
Dél-Korea rossz nyelvek szerint USA-bábállam, Pakisztán meg átjáróház a Kínaiak és az USA számára megint, és mégis őnekik is mentek T-80-asok.
Dél-Koreának teljesen legálisan, mert ők meghitelezték az Oroszokat, addig Pakisztánnak törvénytelenül, saját szakállukra adtak el az Ukránok, dühöngtek egyet Moszkvában, kérték a gépek visszaadását mindkettő országtól az USA-kapcsolat miatt, megtagadták, és nem tudták sehogyan szankciózni senkit.
#7 a paki helyzetet leírtad - nem az oroszok adták el, hanem az ukránok mert kellett nekik a zsozsó nagyon.
A Dél-Koreai szitu kicsit összetettebb, s amikor eladták akkor már nem számított topharckocsinak, csak simán egy jó gépnek. Azt viszont jól megfizették a koreaiak. Ráadásul DK nem közvetlenül az oroszokat fenyegeti hanem ÉK-t és a Kínaiakat.
#8
Az Oroszoknak két harckocsijuk volt doktrinálisan, a Gárdahadseregek elit, minőségi gépe, ez volt a T-64-es, és egyenesági utódja a T-80-as, ott is több alváltozattal, minden lehetség luxus feature-rel, az M1A1 / A2 Abrams méltó kihívója a T-80U.
Másik a sor / közkatonák olcsó, tömegtámadó gépe, a T-72-es, noha az is T-64-es alapú, csak azon mindent, amit lehetett, visszabutítottak, később látták el egy minimális minőséggel.
A T-80-as a gyárosok közötti rivalizálás és szemléletváltás áldozata lett.
A sors fintora, hogy a most is modernnek számító T-80U-kat kiszórták egytől egyig, és a T-80BVM az ezeréves, 1976-os T-80B modernizálgatása, másodvonalas harckocsiként.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!