Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Napóleon tulajdonképpen egy...

Napóleon tulajdonképpen egy baloldali,jakobinus elveken nevelkedett diktátor volt?

Figyelt kérdés

#Napoleon és a baloldaliság
2021. aug. 10. 20:44
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
0%
Egy antikrisztus illuminati volt
2021. aug. 10. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
84%
Igen, nagy vonalakban. Bár a császárrá koronázása kissé lábbal tiporta ezeket az elveket, de hát nem ő az egyetlen a történelemben...
2021. aug. 10. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 kürasszír ***** válasza:
86%

Kedves Kérdező!


Napóleon valóban diktátor volt, fiatalkorában ugyan egy ideig tényleg szimpatizált a jakobinus elvekkel, de aztán szembefordult velük. Hatalomra kerülve azonban már se nem baloldali, se nem jakobinus elveket követett, hanem katolikus monarchiát, császárságot alapított, ismét bevezette a nemesi rangokat és címeket, visszatért a hierarchikus társadalomhoz, vagyis erős jobboldali fordulatot hajtott végre Franciaországban.


Napóleon ugyanakkor modernizálta is Franciaországot. A Napóleonéhoz hasonló rendszereket bonapartizmusnak nevezzük, a bonapartizmus pedig egyértelműen jobboldali irányzat.


A baloldalinak tekintett jakobinusok egyébként már évekkel Napóleon hatalomra kerülése előtt teljesen megbuktak Franciaországban, vezetőiket pedig kivégezték. Helyüket mérsékelt, nagypolgári köztársaságiak vették át a hatalomban.

2021. aug. 11. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
64%
A hármas tökéletesen leírta.
2021. aug. 11. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

Napóleon megítélése nem könnyű, összetett személyiség volt és az általa kialakított uralmi rendszer sem besorolható valamelyik skatulyába, ugyanis komolyan támaszkodott a kivívott forradalmi vívmányokra a monarchiája.

Egyeduralkodása alatt hatalmát arra is használta, hogy tudományos forradalmat hajtson végre, szívügye volt a Tudományos Akadémiával együttműködve a mértékegységek egységesítése, amely hallatlan fejlődésnek lett az alapja, mert korábban szinte minden városnak saját mértékegységei voltak és mindezt a tízes számrendszer alapján, mert korábban ez sem volt így, ezért mind a kereskedelem, mind az iparosodás későbbi lendülete részben neki is köszönhető.

Jellemző rá, hogy a népjólét érdekében a forradalom által betiltott vallásgyakorlást újra engedélyezte, mert úgy látta, sok embernek szüksége van rá, ám egy mederbe terelte, az Egyházat leválasztotta az Államról, végrehajtotta a szekularizációt, megfosztva azt a politikai hatalmától.

2021. aug. 11. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a leírtakat,a hozzászólásokat.

Azért is érdekes a személyisége,mert valóban a forradalom gyermekékek tartotta magát,azokon a baloldali elveken nőtt,és mint a "kis Káplár" sokáig ezen elveket vallva állt hazája katonai szolgálatában.Az 1800-as évek elejétől azonban,mint "Első Konzul" már diktatórikus elveket követve politizált.Kezdte valóban visszahozni a régi rangokat,ami korábban 15 évvel elképzelhetetlen volt.Sok újítása volt,pártolta a tudományokat,és az igazi sikere az volt,hogy olyan emberekkel tudta magát mind a hadseregben,mind a közéletben körülvenni,akik a maguk területén a legkiválóbbak voltak.A tábornokai mind kivételesen tehetséges emberek voltak,sokan a közlegénységből kerültek a tábornoki uniformisba,és ez nála nem volt probléma.Az igazán kiválóaktól még a komoly kritikát is elviselte,elnézte,de másokat ugyanezért a hadseregből eltávolíttatott,vagy külhoni szolgálatba küldött "érdemei elismerése mellett".

A hadseregen belül a konzulsága idején komoly ellenzéke volt,de sikerült ezen nehézségen urrá lennie,és ezután a francia hadseregnek a szárazföldön nem volt ellenfele.A tengeren az angol fölény miatt a Brit szigeteki partraszállást le kellett állítania,bár Ő Hitlerrel szemben sokak megítélése szerint sokkal közelebb állt ezen sikerhez.

Át akarta formálni Európát,modernizálni akarta,a régi monarchiáknak nagy ellensége volt,és az is maradt élete végéig.

Nagyon foglalkoztatta mindíg,hogy Franciaországnak ezen harcában ki lehetne a szövetségese,és ezt Oroszországban vélte megtalálni,de Pál halála után Sándor cárban nem talált tervei támogatójára.A vége az Oroszország elleni háború,és ezzel saját hatalmának a megrogyása lett.

Nagyon összetett személyiség volt,egyetértve az előttem szólókkal,aki a jakobinusi "francia forradalomban"megszerzett politikai és katonai tapasztalatain felnőve jutott el a császári trónig,úgy hogy a hagyományos európai monarchiák,uralkodóházak értékrendjének mindhalálig nagy ellensége maradt.

Katonai téren maradandót alkotott,katonai zsenialítása különösen Aussterlitznél,Marengónál,Lodi hídfőben kidomborodott,ahol több esetben is a jelentős túlerő ellenében győzni tudott.

Több hadmozdulatát a hadi akadémiákon a mai napig tanítják.

2021. aug. 11. 18:02
 7/13 kürasszír ***** válasza:

# 6


Két gondolatodat is vitatnám.


Elsőként ezt: "A tengeren az angol fölény miatt a Brit szigeteki partraszállást le kellett állítania,bár Ő Hitlerrel szemben sokak megítélése szerint sokkal közelebb állt ezen sikerhez."


Szerintem Napóleonnak ugyanúgy semmi esélye sem volt egy angliai partraszállásra, mint Hitlernek.


A brit flotta ugyanis olyan fölényt élvezett, hogy az egyébként túlerőben lévő szövetséges francia és spanyol flotta minden nagyobb csatában megsemmisítő, katasztrofális vereséget szenvedett. Lásd nílusi csata, trafalgari csata például, de volt még több is.


Második vitatott állításod: "Nagyon összetett személyiség volt,egyetértve az előttem szólókkal,aki a jakobinusi "francia forradalomban"megszerzett politikai és katonai tapasztalatain felnőve jutott el a császári trónig,úgy hogy a hagyományos európai monarchiák,uralkodóházak értékrendjének mindhalálig nagy ellensége maradt."


Mivel Napóleon maga is monarchiát, katolikus császárságot hozott létre, illetve több testvéréből is királyt csinált, valamint feleségül vette az osztrák császár és magyar király lányát, vitatható, hogy annyira ellensége lett volna a hagyományos monarchiáknak, hiszen ő maga is azok példáját és mintáját követte.


Napóleon egyébként nem hajtott végre szekularizációt sem, mert gyakorlatilag újra az államvallás pozíciójába helyezte a katolicizmust Franciaországban, és alatta a francia állam és a katolikus egyház erősen összefonódott. Napóleon nagybátyja, Joseph Fesch például bíboros és Lyon érseke volt.


Franciaországban a szekularizáció ténylegesen csak a 20. század elején ment végbe, az 1905-ös, az egyház és az állam elválsztását elrendelő törvénnyel: Loi du 9 décembre 1905 concernant la séparation des Églises et de l'État.

2021. aug. 12. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 kürasszír ***** válasza:

# 6


Napóleon a nagy francia forradalom több vívmányát is megnyesegette, vagy egyenesen visszacsinálta.


Például a nagy francia forradalom során egyenjogúsított zsidóság jogait az antiszemita nézeteket valló Napóleon császár ismét korlátozta.


A nagy francia forradalom által eltörölt rabszolgaságot Napóleon visszaállította.

2021. aug. 12. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

7/ Az angliai partraszállás sikeréhez Hitlernek légi fölénye nem volt kellően megalapozva,Napóleonnak meg tengeri fölénye nem volt meg.

Mindkettőnek valami hiányzott,egy "kis dolog" csak, ami nélkül nem lehetett megcsinálni.

Ehhez a tengeri fölényhez még csak annyit,hogy az angol tengeri zárlat azért elég "lyukas" volt,mert Egyiptomból,Észak Afrika partjai mentén hajózva egy kis fregatton simán visszatért Párizsba,holott ezt az angolok mindenáron meg akarták akadályozni.Az egykori leírásokban szerepel,hogy egyetlen angol hajót sem láttak útközben.

Igen,a forradalmi vívmányok jó részét Napoleon visszacsinálta,visszahozta

a forradalom előtti nemesi életet,ismét újjáalakult a francia elit arisztokrácia,akinek a tagjait a saját családjából is odaemelte.Ezek mellett mindíg hangsúlyozta a forradalom értékei melletti kiállását,és igyekezett a parasztságot kielégíteni,mert a társadalom,és a katonaság fontos hátterbázisának tartotta őket.Bátorította az ipar fejlődését,a tudományokat fontosnak ítélte,és szívesen alkalmazott tudós személyeket a napi politikában is.A hadseregében nem a születési rang szerint lehetett valaki tábornok,mint a hagyományos monarchiákban,hanem érdemei szerinti

elismerések voltak.Több paraszti sorból felnövő tábornoka volt,kiválóak.

Ezt azért a legtöbb monarchiában nem lehetett elmondani,ahol a tábornokok,a hadseregek feljebbvalói mind egytől egyig egyben grófok is voltak eredendően,főleg a habsburg, a porosz,de az orosz hadseregben is.

Azért tehát voltak különbségek,ami a forradalom hatására alakultak ki.

Tulajdonképpen egy új arisztokráciát hozott létre,azért is volt a a régi garnitúra eszeveszett ellenfele,nehogy visszatérhessenek.

2021. aug. 23. 21:36
 10/13 kürasszír ***** válasza:

# 9


EZT ÍRTAD: "Az angliai partraszállás sikeréhez Hitlernek légi fölénye nem volt kellően megalapozva,Napóleonnak meg tengeri fölénye nem volt meg. Mindkettőnek valami hiányzott,egy "kis dolog" csak, ami nélkül nem lehetett megcsinálni."


Hitlernek az angliai partraszálláshoz nemcsak légifölénye nem volt, hanem tengeri se, mert csak komolytalan haditengerészeti erőkkel rendelkezett, a britek szerény 10 : 1 arányú haditengerészeti erőfölényben voltak vele szemben. A II. világháborúban sikeres partraszálláshoz pedig légi és tengeri fölény is szükségeltetett.


EZT IS ÍRTAD: "Ehhez a tengeri fölényhez még csak annyit,hogy az angol tengeri zárlat azért elég "lyukas" volt,mert Egyiptomból,Észak Afrika partjai mentén hajózva egy kis fregatton simán visszatért Párizsba,holott ezt az angolok mindenáron meg akarták akadályozni.Az egykori leírásokban szerepel,hogy egyetlen angol hajót sem láttak útközben."


A brit blokád rendkívül, sőt gyilkosan hatékony volt, ugyanis a célja kettős:


1.) A francia és a vele szövetséges spanyol flotta nehéz egységeinek, sorhajóinak (nagy fa csatahajóinak) kikötőkbe szorítása, vagy ha kifutnak, akkor csatára kényszerítése és megsemmisítése. Ez sikerült, a legjobb példa rá Trafalgar, ahol a kikötőkből kifutó és egyesülő francia és spanyol sorhajókat Nelson admirális blokádot ellátó brit sorhajói utolérték, csatára kényszerítették és szinte teljesen megsemmisítették.


2.) A francia és spanyol kereskedelmi hajózás ellehetetlenítése, a kikötőkből kifutó kereskedelmi hajók minél nagyobb részének elfogása. Ezt a brit flotta közepes egységei, a fregattok és könnyű egységei, a korvettek látták el, a napóleoni háborúk során összesen több ezer (!!!!) francia és spanyol kereskedelmi hajót fogtak el, gyakorlatilag megfojtva a francia és spanyol tengeri kereskedelmet, óriási gazdasági károkat okozva Napóleonnak és a francia nemzetgazdaságnak.


Vagyis a brit blokád gyilkosan hatékony volt, hiszen ennek révén csatában megsemmisítették a francia és a spanyol hadiflotta főerőit, és ellehetetlenítették a francia és spanyol kereskedelmi hajózást.

2021. aug. 23. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!