Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Ha Bonaparte Napóleon 1812-ben...

Ha Bonaparte Napóleon 1812-ben nem támadja meg az Orosz birodalmat (katasztrófába torkolló eredményt produkálva), és továbbra is Nyugat-, és Közép-Európára összpontosít (angolok, németek, spanyolok), akkor francia császár maradt volna élete végéig?

Figyelt kérdés

Miért nem osztotta fel inkább Európát I. Sándor orosz cárral francia-orosz érdekszférára? Tényleg annyira fontos/szükséges volt egy Orosz birodalom elleni hadjárat?


És mi vezetett végül a hadjárat sikertelenségéhez? Mit lehetett volna jobban csinálni?



2021. jún. 2. 08:47
 1/5 anonim ***** válasza:
90%
500.000 emberrel (ebből a fele francia) indult meg Moszkva ellen, de az oroszok felperzselt föld taktikája és a hosszú menetelés miatt 150.000 embere sem maradt, mire elérte Moszkvát. Ott kiderült, hogy nem tud hosszú távra berendezkedni, mert a helyiek ellenálltak, folyamatos utcai harcok árán tudtak csak előrenyomulni. Ekkor inkább elindultak visszafelé, és ekkor végezte ki őket az orosz tél.
2021. jún. 2. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

A két uralkodó személyesen is találkozott és barátság alakult ki közöttük.

Napóleon viszont embargót hirdetett a britek ellen és az kedvezőtlen volt az oroszoknak, így nem tartották be, de nem csak nekik, hanem egész Európának, hiszen a világkereskedelmet képviselte akkoriban a Brit birodalom.

Az angolokkal ugyanis sehogyan sem tudott Napóleon zöld ágra vergődni, mert bár a hajóik között nem volt sok különbség, számos tengeri csatában a brit haditengerészet fölénye nyilvánvaló lett, Aboukirnél, Koppenhágánál, Trafalgárnál Nelson és a brit tengerészek rapityává verték a francia flottát, így a tengeri kereskedelem, a hajózás kockázatossá, hovatovább nagy volumenben lehetetlenné vált Napóleonnak, ráadásul a sorozatosan megismétlődő lázadások, szövetségek a hatalma ellen továbbra is várhatóak voltak, amíg a briteket le nem győzi, vagy meg nem tud velük egyezni, de erre csak akkor volt esélye, ha a blokád működik, amely nagyon hosszú távon biztosan nem volt fenntartható.

Ezért mindenképpen meg kellett akadályoznia, hogy az oroszok megtörjék a blokádot és mi sem természetesebb, hogy nagyszerű hadvezér lévén a háborút választotta diplomácia helyett, hogy az akaratát az oroszokra kényszerítse, talán egyszerűen azért, mert ahhoz jobban értett.

Meg kell itt jegyeznem, hogy hiába uralta majdnem egész Európát, az ellene folyton megújuló szövetségek folyamatosan veszélyeztették hatalmát, ezért részben ő is kényszerhelyzetben volt, mert az korántsem volt biztos, hogy minden csatát meg tud nyerni, vagy minden háborút.

A francia hadjáratra hatalmas erővel indult, minden arra vallott, hogy sima győzelem lesz és az ésszerűség azt is diktálta volna az oroszoknak, hogy megadják Napóleonnak, amit kért és békét kössenek, csakhogy azok megmakacsolták magukat.

Napóleon túl sokáig várta az oroszok megadását, akik meg kifejezetten a telet várták, mert tudták előre, mi fog történni, Kutuzov taktikája kifejezetten arra épült, ami aztán be is következett, mert egy az egyben nem volt esélyük.

Talán csak egy héttel előbb kellet volna Napóleonnak hazaindulni Moszkvából, de elkésett, az a néhány nap késlekedés végzetes lett a franciák számára.

2021. jún. 2. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

"500.000 emberrel (ebből a fele francia) indult meg Moszkva ellen, de az oroszok felperzselt föld taktikája és a hosszú menetelés miatt 150.000 embere sem maradt, "


Azért apadt le a francia sereg létszáma főleg, mert a visszautat kellett biztosítani, a nagyobb városokban több tízezres helyőrségeket hagyott és Napóleon elegendőnek gondolta a csatákra azt a létszámot, amellyel Moszkváig vonult.

Végül többségében az útvonalat biztosítók nagy részének is megpecsételődött a sorsa.

2021. jún. 2. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
95%
Valószínűleg igen, patthelyzet alakult volna ki. Se neki nem lett volna elég ereje megtámadni Angliát, vagy oroszokat, de nekik sem lett volna elég hadseregük hogy a grade arme ellen sikeres művelteket folytassanak le.
2021. jún. 2. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

"Miért nem osztotta fel inkább Európát I. Sándor orosz cárral francia-orosz érdekszférára? "


Felosztotta, csak éppen azt is akarta, hogy az oroszok is szálljanak be az angolok elleni kereskedelmi blokádba. Ezt viszont az oroszok nem igazán szerették volna, mivel tönkrevágta volna a külkereskedelmüket.

2021. jún. 3. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!