Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Napóleon hogyhogy ilyen...

Napóleon hogyhogy ilyen haladó gondolkodású volt a korához képest? Sok mindenben olyan, mintha egy időutazó lenne a jövőből.

Figyelt kérdés

Míg akkoriban gyakori volt, hogy a háborúk sikerességét mindenféle magasztos eszméknek, erkölcsi felsőbbrendűségeknek tulajdonítják, Napóleon csak annyit mondott, hogy "a háborúhoz három dolog kell, pénz, pénz, és pénz", valamint hogy "Egy hadsereget a gyomra mozgat."


Ő vetette fel először, hogy a katonáknak tartós ellátmány kell a frontra, így kiírt egy pályázatot a dolog megoldására, ennek hatására születtek meg a befőttek és a konzervek.


Arra is voltak tervei, hogy légballonokkal bombákat dobjanak a katonák az ellenségre, csak sajnos akkoriban a gyakorlatban ez még nem volt jól kivitelezhető, mert rosszul lehetett kormányozni a ballonokat.



Míg akkoriban sok ember hosszú eseménnyé nyújtotta az étkezést, Napóleon feltalálta a modern gyorsételt:


Kedvenc étele a grillcsirke volt, hozzá evett egy kis kenyeret, és kávét ivott utána. Nem szeretett sok időt tölteni az evéssel, mert elfoglalt volt, általában 20 perc alatt letudta, és nem is megszokott ebéd vagy vacsoraidőkben evett.


Ha mennie kellett valahova és már a lovaskocsiban ült, a szakács közvetlenül indulás előtt adott be neki az ablakon papírzacskóba tekert grillcsirkét, pár zsömlét, és egy lezárt pohárban kávét, kb. mintha most a McDrive-ban rendelnél.


A reggelit is letudta egy tojásos szendviccsel, két fél zsömle közé sonkás omlettet rakatott, amit útközben evett meg.


Bár ahogy akkoriban szokás volt, meg volt keresztelve katolikusnak, minden bizonnyal ateista vagy legalábbis agnosztikus volt. A vallást hasznosnak találta a parasztok manipulálására.



2019. ápr. 17. 16:44
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Azért a késő 18. korai 19. század már nem a középkor volt, és Franciaország volt akkoriban a legfejlettebb ország.


Hasonló dolgok már régebben is voltak pl. már a kínaiak is a 10. században selyemsárkánnyal felküldtek katonákat akik gyújtobombát dobtak az ellenség táborára.


Az ókori Római Birodalom nagyobb városaiban a nép nagyrésze korabeli gyorsételeket evett pl. a kifőzdében egész nap a tűz felett rotyogó pörköltet, paradicsom nélküli pizzát, sőt még hamburger is volt Isicia Omentata néven.


Ramszesz fáraóról is írják, hogy amikor elfoglalt volt, a vágtató harci szekéren való utazás közben evett pitába csavart zöldséget és húst, lényegében gyrost.

2019. ápr. 17. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Amellett, hogy nem ő mondta, a két mondást, amit írsz,-mentségedre szóljon, hogy az egyiket legalább neki tulajdonítják a másik Montecuccolié- még az sem igaz, hogy ő lett volna az első, aki ezeket a "gyorsételeket" feltalálta volna.

pl. nézz utána honnan jön a szendvics név, pedig azt sem ő találta fel.


Sok mindenben Napóleon amúgy olyan, mint egy hadvezér, aki pragmatista módon gondolkodik, olyan meg aztán volt dögivel korábban is.

2019. ápr. 17. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Tüzértisztnek képezték, ezek pedig minden korban komoly általános műszaki műveltséggel, mérnöki szemlélettel rendelkeztek. Napóleon pedig nem is csak egy volt közülük, hanem az egyik legragyogóbb tehetség (kellő elszántsággal és szerencsével).
2019. ápr. 17. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
91%

Én szerintem a leírásod 90% fikció. Napóleonról semmilyen ismerettel nem rendelkezel.


"Míg akkoriban gyakori volt, hogy a háborúk sikerességét mindenféle magasztos eszméknek, erkölcsi felsőbbrendűségeknek tulajdonítják, Napóleon csak annyit mondott, hogy "a háborúhoz három dolog kell, pénz, pénz, és pénz", valamint hogy "Egy hadsereget a gyomra mozgat.""


Ennél szórakoztatóbb dolgot még életemben nem olvastam.

Napóleon előtt körülbelül 2000 évvel Szun-ce megírta a Háború művészetét, amiben egyáltalán nem magasztos és felsőbbrendű dolgoknak tulajdonítja a egy csata megnyerését.


"Bár ahogy akkoriban szokás volt, meg volt keresztelve katolikusnak, minden bizonnyal ateista vagy legalábbis agnosztikus volt. A vallást hasznosnak találta a parasztok manipulálására."


Na akkor pár idézet Bonaparte Napóleontól a vallással kapcsolatban.


"Az igazság átkarolja a világmindenséget. Mint a kereszténység - az egyetlen vallás, amely leküzdi az előítéleteket; az egyetlen, amely egyenlőséget és feltétel nélküli testvériséget hirdet az emberek között; az egyetlen, ami tisztán szellemi, végezetül, az egyetlen, ami mindenkié, kivétel nélkül, egy igaz országért, a Teremtő Isten szívbeli szándékának megfelelően. Krisztus bebizonyította szenvedésén keresztül, hogy Ő az Örökkévaló Fia. Tanításai mindegyike egyetlen és ugyanazon téma körül forognak: örökkévalóság."


"El tudják-e képzelni Caesart mint a Római Birodalom örökös császárát úgy, hogy a sírjából irányítja birodalmát, Róma sorsát kezében tartva? Hasonlóan van ez a világ is, amelyet meghódított a kereszténység. Hasonló Isten ereje a keresztényekben. Hasonló a hit és az Egyház végrehajtó hatalma általi folyamatos növekedésnek csodája. Nemzetek tűnnek el, királyok, de az Egyház fennmarad. Micsoda ez az erő, ami megvédte az Egyházat a rá támadó embertömegek dühétől és a korszakok zivatarától! Kinek a keze védelmezi az Egyházat már 18 évszázada az őt fenyegető csapások elől?"


"A kereszténység megragadásához elegendő pusztán a józan ész, szív, őszinte szellem. A keresztény vallás nem ideológia, nem is metafizika, hanem gyakorlati törvényszerűségek, amelyek irányítják az ember cselekedeteit, korrigálják, tanácsolják, igazgatják minden tettében."


"Tulajdonképpen a tudomány és a filozófia nincs az üdvösség hasznára; Jézus azért jött a földre, hogy a menny titkait és a szellem törvényeit kinyilatkoztassa. Nem más, hanem a lélek számára hozta az örömhírt. A lélek elegendő számára, ahogyan Ő is elegendő a lélek számára. Előtte a lélek semmi volt. Anyag és idő voltak a világ mesterei. Szavára minden a helyére került. A tudomány és a filozófia másodlagossá vált. A lélek visszaszerezte szuverenitását. Minden skolasztikus állványzat, mint egy építmény, összedől egy szó előtt: hit."

2019. ápr. 18. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

"Bár ahogy akkoriban szokás volt, meg volt keresztelve katolikusnak, minden bizonnyal ateista vagy legalábbis agnosztikus volt. A vallást hasznosnak találta a parasztok manipulálására."


Napóleon nem volt ateista, de vallásos sem, még is hitt Isten létezésében.A vallást a társadalom számára is hasznosnak találta, és pont az ateizmust kritizálta néha.

2019. dec. 31. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

A kérdés régi, de azért egy gondolat:


Azt hiszem pont Jozephine (az első felesége) mondta róla, hogy lényegesebben nagyobb volt hadvezérnek, mint férfinak!

2023. nov. 13. 05:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!