Miért nem számítottak világháborúnak a napóleoni háborúk?
A napóleoni háborúkban számtalan ország,nemzet részt vett,Európa egészére kiterjedt,akkoriban pedig Európa jelentette a világot gazdasági,politikai és katonai értelemben véve.
Tehát,könnyen lehetne "világháborúnak" minősíteni,hiszen rengetegen részt vettek benne és hatalmas volt a tét.
Akkor,mi az oka,hogy azt nem nevezik világháborúnak?
2#
De, 1809-ben. A nemesség akkor állt utoljára hadba.
A technika állapota miatt egyszerre csak egy területen zajlott háború. A világháború kiterjed az egész világra, miden földrészre. Nem úgy, hogy mindenütt zajlanak csaták, hanem úgy, hogy részt vesznek bennük.
A napóleoni háború csak a Párizs - Bécs - Moszkva vonalon zajlott, másutt nem. Se Dél Európában, se Észak Európában. És hivatalosan csak az útvonalba eső országok vettek részt benne. Ez a világ töredéke.
Legfeljebb az eurocentrikus világképebne jelentette Európa a világot. Történt akkoriban más is bőven.
Ettől függetlenül igaz, hogy a napóleoni háborúk több kontinensre is kiterjedtek.
Bocsánat, nem tudtam befejezni.
Szóval a napóleoni háborúkba belesodródott Portugália, Spanyolország(Peninsular war, itt ívelt fel Wellington karrierje)Dánia, Svédország, Norvégia, Hollandia és Svájc is! Pl. cári csapatok masíroztak Svájcban! Ezek kb. mind semlegesek voltak az első világháborúban, vagy némelyik a másodikban is. Magyarország sem maradt ki! Az Osztrák császárság huszárjait honnan toborozták? Bizony, minden jelentős csatában ott voltak az osztrák seregben a magyarok is. Tény, hogy a magyar Királyság területét csak az 1809-es hadjárat érintette. Csehek, morvák és lengyelek is harcoltak az osztrák seregben. Részt vett a Török birodalom is a harcokban, vele az összes balkáni nép. A lengyelek egy jó része Napóleon mellé állt. Bem apó is a Korzikai seregében kezdte, mint ifjú tüzértiszt!
Tengeri csaták zajlottak mindenfelé. Brit és Holland/Francia csapatok harcoltak Jáván. Több gyarmat cserélt gazdát a Karib-szigeteken és az Indiai-óceánon. Az USA kereskedett a franciákkal, sorozatos tengeri ütközetekbe keveredve a britekkel. A britek(rosszakaratú pletykák szerint) felbérelték a "berber" kalózokat(Észak-Afrika, Marokkó, Tunézia, Líbia) hogy zargassák az USA hajóit. Amerika hadjárattal válaszolt, Algírt ostromolta, majd 10 év múlva újabb hadjárattal... 1812-15 között brit csapatok támadtak az USA területére, szárazföldön, Kanada felől illetve partraszállásokkal. Washington DC, a fővárost kifosztották és felégették a britek(!!!), számos erődöt is elfoglaltak, maguk mellé állították az indiánok egy részét. 1815-ben New Orleansnál sikerült leverni a brit expedíciós sereget...
Az oroszok közben levezetésként megtámadták Perzsiát...
Szóval, lehetne nyugodtan ez az első Világháború, de akár a hétéves háborút is említhetnénk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!