Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Az európai államok miért...

Az európai államok miért erőltettek sokáig a lovagi harcmodort?

Figyelt kérdés
Már a kalandozó magyarok ellen is alulmaradtak, majd a mongol harcmodor is jobbnak bizonyult. Az oszmán-török reguláris hadsereg ellen pedig semmi esélyük nem volt.
2019. okt. 1. 09:13
1 2 3
 21/21 A kérdező kommentje:

"A mongolok rajtaütöttek a leszerelt katonákon, tehát, nem történt szemtől szembeni külzdelem. Ami szemtől szembeni külzdelem volt a Muhi csatában azt a magyarok pedig megnyerték a hídon."


Mi az hogy leszrelet katonák? :) Az pedig hogy rajtuk ütöttek, a taktika része. Te kiemelsz egy kis részt a csatából amikor a magyarok jobban álltak és ez alpján mondod hogy jobbak voltak. Ez olyan mint ha a fociban vezetnétek 1-0-ra, de végül kikapnátok 1-5-re és azt mondanád majdnem nyertetek :)



"És még amit most tartasz lényegnek sem igaz, ugyanis a magyarok is vegyes hadsereget használtak, nagy hangsúly volt például a számszeríjászokon."


Nem volt nagy hangsúly a számszeríjászokon. A nehézlovasságon volt a hangsúly a taktika pedig a puszta erőn alapult.



"Ez viszont egyszerűen csak nem igaz. Az első keresztes hadjárat önmagában sikeres volt, mindössze nem tudták később megtartani a megszerzett területeket."


Ha nem tudták megtartani akkor sikertelen volt :)



"Végül a törökök verték meg őket 100 évvel később."


Nem a törökök verték meg őket. Már Szaladin idején elkezdtek visszaszorulni a keresztesek, az utolsó keresztes várat pedig az egyiptomi mameluk uralkodó foglalta el az 1200-as évek végén.



"Sok helyen használták ezt."


Akkor nem vagy tisztában azzal mi a professzionális hadsereg. Európában a középkorban csak az oszmán-törököknek volt professzionális hadserege. Ez azt jelenti hogy a katonák béke időben is együtt maradnak, gyakorlatoznak, egységes kiképzést kapnak, van tiszti kar, állandó ellátás, állandó fizetés, pont mint a mai hadseregekben. Európában feudális seregek voltak. A lovagok birtokért cserébe katonáskodtak. A kiképzést, felszerelést maguk oldották meg. Ezt kiegészítették zsoldosokkal, de csak háború idején. Béke időben elbocsátották őket.



"A középkori hadseregekben ritkán volt a nehézlovasság a többség, tehát az általad említett "lovagseregek" nem is léteztek"


Nem azt mondtam hogy csak nehézlovasságból álltak, de ez volt a sereg gerince, és rájuk épült a taktika. Ezért nevezték ezeket lovagseregeknek.


"Azt állítani, hogy en bloc ez az egység rossz volt nem túl reális."


Nem is ezt mondtam, hanem hogy a kelleténél jóval tovább alkalmazták őket a kudarcok ellenére.

2020. jan. 10. 15:46
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!