Az európai államok miért erőltettek sokáig a lovagi harcmodort?
"Már a kalandozó magyarok ellen is alulmaradtak"
Amikor a kalandozó magyarok nem kolostorokat fosztogattak, hanem megfelelően felszerelt lovagsereggel találkoztak, szinte mindig vesztettek. Pock, Augsburg, Merseburg. Ezért vettük fel a kereszténységet és ezért vettük át a nyugati fegyverzetet ezek nélkül mert nélkül kivertek volna minket Európából. H.lye lett volna Géza és István megkeresztelkedni és átvenni a nyugati harcmodort ha a mienk jobb.
A lovagkor pedig 1000 környékén már javában elkezdődött, tehát az oszmán időszakra majdnem 400 éves öreg taktika volt de még így is eredményesen harcolt, csak a tűzfegyverek lassan kiszorították ezt a formát. Kinizsi, Hunyadi a legtapasztaltabb hadvezérek is a nehézlovasságot tartották a legfőbb ütőerőnek.
A mohácsi csatánál se a harcmodoron múlt a siker hanem a nyugati lovagok forrófejűségén akik meg sem várva a parancsot egyenesen belevágtattak az ágyútűzbe. Ha a sereg egyszerre támad normális taktika szerint akkor a földbe gázolják a lovagok török gyalogságot és ágyúkat.
A hadviselés a világon mindig is a leggyorsabban fejlődő területek közé tartozott, mert aki nem tartotta az iramot, elpusztult. Az, hogy a lovagi harcmodor több mint 400 éven fennmaradt, azt jelentette, hogy nem volt olyan ami legyőzte volna. És ezt bizonyítja, hogy mennyire hatásos volt.
Most láttam csak hogy jött még válasz.
"Amikor a kalandozó magyarok nem kolostorokat fosztogattak, hanem megfelelően felszerelt lovagsereggel találkoztak, szinte mindig vesztettek."
Hát nem egészen. A mongolok megverték a magyar lovagsereget a Muhi csatában és általában minden lovagi harcmodort alkalmazó sereget kelet-európában.
"A lovagkor pedig 1000 környékén már javában elkezdődött, tehát az oszmán időszakra majdnem 400 éves öreg taktika volt de még így is eredményesen harcolt, csak a tűzfegyverek lassan kiszorították ezt a formát. Kinizsi, Hunyadi a legtapasztaltabb hadvezérek is a nehézlovasságot tartották a legfőbb ütőerőnek."
Na ez sem igaz. Az oszmánok már a tüzfegyverek megjelenése előtt is tönkreverték az európai lovagseregeket. Például a Rigómezei csatában, Nikápolyi csatában vagy Várnánál. A nehézlovasságra épülő kelet-európai hadseregek sorra elbuktak az oszmánok ellen.
"A mohácsi csatánál se a harcmodoron múlt a siker hanem a nyugati lovagok forrófejűségén akik meg sem várva a parancsot egyenesen belevágtattak az ágyútűzbe. Ha a sereg egyszerre támad normális taktika szerint akkor a földbe gázolják a lovagok török gyalogságot és ágyúkat."
Ebből is látszik hogy halvány lila gőzöd sincs miről is beszélsz. Mohácsi csatában a magyar seregben nem voltak nyugati lovagok, csak magyarok. Keverd a nikápolyi csatával. A nehézlovasság ellen nyilván nem az a megoldás hogy ott állsz előttük. Az oszmán-törökök ennek megfelelően alakították ki a taktikát.
"Hát nem egészen. A mongolok megverték a magyar lovagsereget a Muhi csatában"
Nem verték meg a magyar hadsereget, hanem legyőzték, nem ugyanaz. Az első összecsapás egy hídon történt, ahol a mongolok nem tudták érvényesíteni a létszámfölényüket. A lovagok visszafordídották őket. De úgy látszik, akkor is létezett már a magyar módszer (vezetni, aztán veszíteni az utolsó percben :D), ugyanis a magyarok jókedvűen visszavonultak a táborba piálni, ünnepelni, gondolván hogy az egész sereget legyőzték. Ekkor a mongolok átjöttek a hídon, bekerítették a tábort és megsemmisítetették az ünneplő sereget. Azt se felejtsük el, hogy amikor az Arany Horda visszajött folytatni a hódítást, a magyarok visszafordították őket. Plusz a mongol sereg fele nagyon hasonló harcmodort alkalmazott a lovagihoz, ugyanúgy lándzsás nehézlovasság volt a seregük magja, aminek a könnyűlovasság készítette elő a terepet.
"és általában minden lovagi harcmodort alkalmazó sereget kelet-európában."
Kelet - Európában nem volt elterjedt a lovagi harcmodor. Főleg ortodox államok voltak ott, akik bizánci harcmodort folytattak, sok könnyűlovassággal és zsoldossal. Magyarország volt ennek a dolognak a legkeletebbi csücske.
"Na ez sem igaz. Az oszmánok már a tüzfegyverek megjelenése előtt is tönkreverték az európai lovagseregeket. Például a Rigómezei csatában, Nikápolyi csatában vagy Várnánál. A nehézlovasságra épülő kelet-európai hadseregek sorra elbuktak az oszmánok ellen."
Megint, az első valóban lovagi harcmodort alkalmazó ország, amivel találkoztak Magyarország volt, amin 100 évig nem is tudtak áttörni, továbbá az ottománok a fejlett, rendszeresített hadseregük miatt nyertek, ami egyedülálló volt akkoriban.
"A nehézlovasság ellen nyilván nem az a megoldás hogy ott állsz előttük. Az oszmán-törökök ennek megfelelően alakították ki a taktikát."
Pedig ha ismernéd a csata menetét pont ez történt az elején, a nehézlovasság átgázolt az oszmán gyalogságon és visszaszorították a sereget, ekkor visszavonulót kellett volna fújni, de nem ez történt és a magyarok szépen belelovagoltak az ágyútűzbe.
"Nem verték meg a magyar hadsereget, hanem legyőzték, nem ugyanaz."
De megverték és a lényeg az hogy ez is engem igazol. Lehet a mongol seregben is volt nehézlovasság de többségében könnyűlovas taktikát alkalmaztak.
"Megint, az első valóban lovagi harcmodort alkalmazó ország, amivel találkoztak Magyarország volt, amin 100 évig nem is tudtak áttörni, továbbá az ottománok a fejlett, rendszeresített hadseregük miatt nyertek, ami egyedülálló volt akkoriban."
Erre megint csak azt tudom mondani hogy nem igaz. Például a szerbek is lovagi harcmodort alkalmaztak. Az sem igaz hogy Magyarország volt az első valóban lovagi harcmodort alkalmazó ország, akivel találkoztak. Az 1389-es rigómezei csatában a szerbek is lovagsereget alkalmaztak, illetve az 1399-es nikápolyi csatában pedig egy nemzetközi lovagsereget vertek meg. És nem azért nem tudták áttörni a magyar védvonalat mert féltek a magyar nehézlovsságtól. Magyarország nagyobb falat volt ezért lassan mentek előre, és közben másfelé is terjeszkedtek. Egy olyan nagyobb döntő csata nem volt ahol a magyar lovagsereg győztesen került ki az oszmánok ellen.
"Pedig ha ismernéd a csata menetét pont ez történt az elején, a nehézlovasság átgázolt az oszmán gyalogságon és visszaszorították a sereget, ekkor visszavonulót kellett volna fújni, de nem ez történt és a magyarok szépen belelovagoltak az ágyútűzbe."
Ismerem. A török taktika része volt hogy az ágyuk és puskákkal felszerelt janicsáralakulatok elé csalják a magyar nehézlovasságot. Tehát nem áttörés volt magyar részről hanem besétáltak a csapdába. A csata 2 óra alatt véget is ért a magyar sereg teljes megsemmisülésével.
"De megverték és a lényeg az hogy ez is engem igazol. Lehet a mongol seregben is volt nehézlovasság de többségében könnyűlovas taktikát alkalmaztak."
Már hogy igazolna téged az, hogy bekerítették a tábort és a leszerelt katonákat legyilkolták? Ember, gondolkozz már. Nem "lehet", hogy volt nehézlovassága a mongoloknak is, hanem pontosan tudjuk feljegyzésekből, hogy a mongol sereg fele nehézlovasság volt. Máshogy nem tudtak volna mást, csak gerilla harcmodort folytatni.
"Egy olyan nagyobb döntő csata nem volt ahol a magyar lovagsereg győztesen került ki az oszmánok ellen."
Már elmondtuk, hogy az oszmánoknak a korhoz képest a legfejlettebb hadserege volt. Ebből nem lehet azt a következtetést levonni, hogy a nehézlovasság rossz volt. Elavultnak elavult volt. De, amúgy Nándorfehérvárral mi van? Az valamiért nem számít?
"Ismerem. A török taktika része volt hogy az ágyuk és puskákkal felszerelt janicsáralakulatok elé csalják a magyar nehézlovasságot. Tehát nem áttörés volt magyar részről hanem besétáltak a csapdába. A csata 2 óra alatt véget is ért a magyar sereg teljes megsemmisülésével."
Ez szintén nem az egység gyengeségét, hanem a vezetők inkompetenciáját mutatja. Milyen rosszak voltak ezek a lovagok, még az ágyútűzet sem tudták kivédeni :D .
Az eredeti kérdésre visszakanyarodva nem erőltették, addig használták, amíg elavultnak nem számított, egészen addig pedig sikeresen használták, a mórok, szaracénok ellen például. A te véleményed szerint mit kellett volna használniuk a puskapor széleskörű elterjedéséig?
"Már hogy igazolna téged az, hogy bekerítették a tábort és a leszerelt katonákat legyilkolták? Ember, gondolkozz már. Nem "lehet", hogy volt nehézlovassága a mongoloknak is, hanem pontosan tudjuk feljegyzésekből, hogy a mongol sereg fele nehézlovasság volt. Máshogy nem tudtak volna mást, csak gerilla harcmodort folytatni."
Lényeg az hogy a magyarok lovagi harcmodort alkalmaztak ami alul maradt a mongolok vegyes összetételű seregével szemben.
"Ebből nem lehet azt a következtetést levonni, hogy a nehézlovasság rossz volt. Elavultnak elavult volt."
Ami elavult az egyben rossz is. :)
"De, amúgy Nándorfehérvárral mi van? Az valamiért nem számít?"
Még jó hogy nem számít. Nándorfehérvár egy ostrom volt amihez a nehézlovasságnak semmi köze.
"Ez szintén nem az egység gyengeségét, hanem a vezetők inkompetenciáját mutatja. Milyen rosszak voltak ezek a lovagok, még az ágyútűzet sem tudták kivédeni :D ."
Jó vezetés sem tudta volna győzelemre vezetni a magyar sereget mohácsnál. Az oszmán-török sereg felszereltségben, képzettségben, létszámban és vezetésben is sokkal jobb volt, tehát kb minden szempontból.
"Az eredeti kérdésre visszakanyarodva nem erőltették, addig használták, amíg elavultnak nem számított, egészen addig pedig sikeresen használták, a mórok, szaracénok ellen például."
A mórok, szaracénok ellen sem volt sikeres. A közel-keleten a keresztes hadjáratok összességében sikertelenek voltak. Az ibériai félszigeten pedig az arabok állama nem volt egységes ezért álltak le a további hóditásokkal, nem azért mert féltek volna az európai nehézlovasságtól.
"A te véleményed szerint mit kellett volna használniuk a puskapor széleskörű elterjedéséig?"
Mindenképpen professzionális hadsereget a különböző fegyvernemek kombinációjával.
"Lényeg az hogy a magyarok lovagi harcmodort alkalmaztak ami alul maradt a mongolok vegyes összetételű seregével szemben."
Kiderül, hogy nem volt igazad, akkor máris nem lényeges, csak az amit te mondasz ugye? El mondom mégegyszer: A mongolok rajtaütöttek a leszerelt katonákon, tehát, nem történt szemtől szembeni külzdelem. Ami szemtől szembeni külzdelem volt a Muhi csatában azt a magyarok pedig megnyerték a hídon. És még amit most tartasz lényegnek sem igaz, ugyanis a magyarok is vegyes hadsereget használtak, nagy hangsúly volt például a számszeríjászokon.
"Ami elavult az egyben rossz is. :)"
Jó, akkor elavultak/rosszak voltak akkorra.
"A mórok, szaracénok ellen sem volt sikeres. A közel-keleten a keresztes hadjáratok összességében sikertelenek voltak."
Ez viszont egyszerűen csak nem igaz. Az első keresztes hadjárat önmagában sikeres volt, mindössze nem tudták később megtartani a megszerzett területeket. A második egy katasztrófa volt, a keresztények sorra árulták el egymást. A harmadik szintén sikeres volt, többször is visszaverték Szaladin támadásait, több erődöt is elfoglaltak, egészen Jeruzsálemig jutottak, ahol Szaladin békét ajánlott, amit a III. Richárd elfogadott. Végül a törökök verték meg őket 100 évvel később. A szaracénokat pedig kiverték Ibériából.
"Mindenképpen professzionális hadsereget a különböző fegyvernemek kombinációjával."
Sok helyen használták ezt. A nehézlovassághoz, gyalogság is társult, meg íjászok. A ptofesszionális hadseregek pedig a svájci őrökkel, spanyol terciókkal, német landsknechtekkel jelentek meg. A középkori hadseregekben ritkán volt a nehézlovasság a többség, tehát az általad említett "lovagseregek" nem is léteztek
Világszerte használtak nehézlovasságot, a mongolok is nagy hangsúlyt fektettek rá. A japán szamurájok szintén nehézlovassági alakulat volt, annyi külömbséggel, hogy ők íjat is használtak lóról. Még a 19. századra is megmaradtak, a curiasserek, dragonyosok, vértesek formájában. Azt állítani, hogy en bloc ez az egység rossz volt nem túl reális.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!