Egy adott országban, a saját ingatlan fontossága eredményezi a rossz gazdaságot, vagy a rossz gazdaság eredményezi a saját ingatlan fontosságát?
Hasonlítsuk össze itt Európában a legfejlettebb és a legelmaradottabb országok helyzetét:
Svájcban a lakosságnak mintegy 2%-a rendelkezik saját, hitelmentes ingatlannal, viszont a lakhatás költsége az átlagbérek kevesebb mint 20%-a (hasonló a helyzet Norvégiában és a többi skandináv országban)
Ukrajnában szinte mindenkinek van saját ingatlanja, de egy pedagógus bére annyira elég, hogy egy 70nm-es panellakás rezsijét ki tudja fizetni. Megélni már csak több fizetésből lehet egy háztartásban. (hasonló a helyzet a többi volt szovjet államban)
Magyarország is ilyen szempontból a rosszak közé tartozik, a lakosság mintegy 90%-ának (KSH) van valamilyen örök lakása valahol (persze rengeteg ingatlan van elhagyatott környéken) és örök lakásban is lakik, ellenkező esetben az átlagfizetésnek több mint az 50%-a elmegy bérleti díjra és rezsire.
Ennek ugye az a következménye, hogy aki örököl egy ingatlant, akkor az röghöz van kötve oda valamilyen szinten. A röghöz kötés pedig rontja a gazdaságot egyértelműen. A nyugati országokban sehol sincsen divatja a saját ingatlannak, pontosan ebből az okból kifolyólag.
Na most Magyarország és Kelet-Európa azért elmaradott mert itt "divatja" és "hagyománya" van a saját ingatlan birtoklásának, vagy épp azért kell a saját ingatlan, mert anélkül nem, vagy csak nyomorogva tudnának megélni?
Ha veszel egy ingatlant és törleszted, az egyszer a tiéd lesz.Az albérlet esetén pedig fizeted a semmit, szórod a pénzt az ablakon.
Nekünk még 3 ingatlanunk van azonkívül, amiben lakunk és mindegyik kivan adva bérbe.
Albérlet nem egy befektetés,hanem , ami valaha is megtérül.
Azoknak való, akik pénzügyi analfabéták.
Legtöbbször a saját ingatlan fontossága okozza a gazdasági teljesítmény csökkenését vagy elmaradását.
Ugyanis a saját ingatlan "röghöz köt" azaz nem, vagy csak sokkal kevésbé leszel mobilis a munkaerőpiacon ami rengeteg kihasználatlan munkaleehetőséget jelent. Nemzetgazdasági szinten ez rengeteg pénz.
Szóval nem éri meg BAZ megye mélyén ülni a tök értéktelen ingatlanban mert az nem vezet sehova.
Én például albérletben vagyok.
Miért?
Azért mert huszonévesen nincs pénzem lakásra, és túl nagy a bizonytalanság ahhoz, hogy több évnyi munkámból vegyek egyet. Ráadásul jöhet egy válság, kilépünk az EU-ból vagy egyszerűen csak el akarok majd költözni aztán rácseszek a most méregdrágán megvett lakással.
Kérdező az első meg is válaszolta a kérdésed.
Azt hiszik sokan, mint ő, hogy attól valakik, ha van saját ház alattuk.
Pedig valójában épp, hogy ők a pénzügyi analfabéták, csak nem tudja végiggondolni, hogy miért.
A magyarázat ott van, hogy a saját ingatlan sokáig előny volt, csak ma nagyobb a mobilitásra az igény, így inkább lett belőle már hátrány.
"Azt hiszik sokan, mint ő, hogy attól valakik, ha van saját ház alattuk. "
Igen, ezt mondják azok, akik képtelenek saját tulajdonra szert tenni, csak szórják a pénzt.
Az ingatlanvásárlás befektetés is egyébként, aminek az értékét a munkádon keresztül növelni is tudod. Ha albérletet fizetsz, akkor valaki mást gazdagítasz, de te nem jutsz 1-ről a 2-re. (Mint itt írja valaki, hogy 3 lakása van kiadva). Érdemesebb akkor már a saját lakásod részletét fizetni pl 10 éven keresztül, ami aztán a tiéd lesz. Míg ha egész életedben albérletben laksz, 2-3 ház árát is kiadhatod és akkor még mindig nincs semmid.
Külföldön egyébként azért olyan sok az albérlet (főleg Nagy-Britanniában), mert ott olyan magas egy hitelnek a törlesztője is, meg eleve már egy kisebb lakás is olyan drága, hogy még hosszú távon is jobban megéri az albérlet. Ott luxusnak számít lakástulajdonosnak lenni. Nálunk ez nem így van.
Igen ez mentalitásbeli probléma ez szépen látszik.
Meg is jött az arc, aki meg akarja ideologizálni, hogy jobb belerokkanni egy hitelbe, és kifizetni egy lakás árának sokszorosát hitel formájában.
Csak nem tudja, hogy miért!
Ugye ha gondolkodsz is rájössz, milyen végtelenül rossz döntés is a hitelből lakást veszünk dolog.
A saját ingatlan nem előny, hanem teher, aminek az értéke föl-le ugrálhat kereslet kínálat tekintetében,
a rendszerváltásig egy salgótarjáni, komlói vagy miskolci lakás sokat ért, ma is sokat ér?
Sokkal jobban megéri albérletben lakni, aminek az ára a fizetésed egyre kisebb és kisebb hányadát teszi ki, és bármikor lecserélheted.
Ha pedig valakinek ez a heppje, vegyen mellé egy kétmilliós falusi házat, és építgesse, de ez ugyanúgy hobbi mint a bélyeggyűjtés.
A legszebb, maikor ilyen pénzügyi analfabéták beleugranak a hitelbe meg a saját lakásba, aztán nem bírják fizetni, és nem csakhogy irdatlan pénzeket dobnak ki az ablakon, hanem még a végén ki is lakoltatják őket, tehát nem csak a tulajdonukat bukjak el, hanem még a kezdőtőkéjüket is, miközben sokszorosát fizették annak, mintha végig béreltek volna valamit.
Külön fájdalom ezt a svájci frank alapú hiteles bukás után látni, hogy van, aki még itt tart, sok hülye majdnem csődbe vitte az országot ezzel a lakásfétissel, aztán még van aki ott tart, hogy szórjad a pénzt hitelre meg lakásra. Komolyan az ilyenek nem tanulnak semmiből?
" Itt nálunk a Balatonnál még hitelre is megéri ingatlant venni, mert ki lehet adni nyáron és egyéb turisztikai dolgokra is hasznosítható."
Szerintem ezt vonatkoztassuk el a kérdéstől, mert az már egy üzleti beruházás olyan, mintha gyárat építenél. A gyárat sem azért építetted fel és rendezed be, hogy családoddal mindennap oda menjetek haza és ott töltsétek a szabadidőtöket, hanem azért, hogy bevételt termeljen, ami remélhetőleg több, mint a költség.
Szerintem senki sem vesz nálatok sem 30 millióért házat és úgy adja ki, hogy 20 év alatt 10 millió, ha összejön.
Köszi a válaszokat, bár egyik sem a kérdésre irányult.
A kérdés az, hogy a saját ingatlanhoz való tradícionális kötődés (ami hazánkban is van) az vonja maga után a rossz gazdaságot, vagy a rossz gazdaság vonja maga után azt? Melyik következik melyikből?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!