Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » A mai Magyarországi ingatlan...

A mai Magyarországi ingatlan piacon valóban jobban megéri albérletbe költözni mint saját házat vásárolni, fenntartani?

Figyelt kérdés

A kérdés adott. Tudomásom szerint külföldön a legtöbb lakos albérleti lakhatással rendelkezik - nem tudom, hogy jó-e ez a megfogalmazás -. Mit gondoltok, mennyire költséghatékonyabb mondjuk egy albérlet mint egy saját lakás, ház?


Nyilván a ház költségesebb még albérleti szempontból is mint mondjuk egy három szobás panellakás.


Ugyanakkor városi életben szerintetek elengedhetetlen az autó? én úgy gondolom, hogy egy átlagos fővárosi emberek nem feltétlenül lenne szükséges autót vásárolnia hiszen a tömegközlekedés Budapesten - talán - annyira nem problémás mint mondjuk vidéken.



2015. ápr. 18. 10:23
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
51%

Szia! Nekem saját lakásom van, sőt egyet ki is adunk, ezért én ebből a szemszögből leírok pár "hátrányt".


1. A saját lakás bizonyos szemszögből (pláne, ha hitelt is veszel fel rá) röghöz köti az embert. Ha végzés után egy másik városba kapsz egy jó munkaajánlatot, akkor sokkal nehezebb "mozdulnod"...

2. Ne adja Isten, de ha véletlenül kiderül, hogy az a környék/épület, ahol az áhított lakás van nem is olyan jó, mint amilyenre elsőnek tűnt, vagy menet közben változnak a körülmények (hangos szomszédok; nyit egy kocsma a közelben stb.), akkor is nehéz kereket oldani.

3. Saját lakásnál bármilyen probléma merül fel, legyen az mondjuk egy csőtörés (hidd el, hogy újépítésű lakásokban is előfordul), vagy adminisztratív dolgok (pl. adóhivatalba rohangászás ingatlanadó miatt; lakógyűlések stb.), akkor mindent neked kell intézned. Egy albérletben ezeket általában a tulajdonosnak kell intéznie.

4. Az albérlőkkel is lehetnek gondok. A legtipikusabb a fentebb leírt "probléma elhárítás", de ha egy fedél alatt laksz az albérlőkkel, akkor a mindennapos súrlódások is gyakoriak, legyen szó takarításról, vagy arról, hogy ő hangosan filmezne, de neked pedig holnap ZH... De említhetném azt is, hogy az albérlők általában kevésbé törődnek a lakás állagának megőrzésével (láttam én olyan csoporttársat, akinél ujjnyi vastagon állt a por, mert minek takarítson), és ha ezt szóvá teszed nekik nap mint nap, akkor nem nagyon fognak örülni neki ("elvégre minek parancsolgatsz, ÉN FIZETEK a lakásért, szóval UGYANANNYI jogom van, mint neked"). Szóval, én azt a verziót nem nagyon ajánlom, hogy egy fedél alatt lakj az albérlőkkel, láttam már, hogy barátságok mentek tönkre emiatt: a tulajdonos ugyebár igyekezett vigyázni a lakásra, az albérlők ezt zsarnokoskodásnak élték meg (amúgy valóban ők voltak a trehányak), és úgy "bosszulták meg", hogy titokban kerestek egy másik albérletet és csak egy héttel a kiköltözés előtt jelentették be, hogy lelépnek, ráadásul szorgalmi időszak vége felé, amikor már szinte lehetetlen jó ideig új albérlőket találni. (És ugyebár a csekkek ugyanúgy jönnek, pláne ha valaki a hiteltörlesztést az albérlőkre alapozta).

Szerencsére nagyon durva dolgok (károkozás a bútorokban vagy az épületben; fizetés halogatása hónapokig, majd köddé válás) még az ismerősök között sem fordult elő, de ha vadidegeneknek adsz ki valamit, akkor ezekkel is számolni kell.


Albérlőként pedig a fő hátrányok:

1. Emelhetik a lakbért...

2. Beköltöztetnek melléd egy vadidegen másik albérlőt, akivel nem biztos, hogy jól ki fogsz jönni.

3. Kirakhatnak, akkor is ha rendesen fizetsz és törődsz a lakás állapotával is, mert például: hazajön a tulaj külföldről; a tulaj ismerőse/rokona pont abba a városba megy egyetemre, ahol a lakás van stb.


De albérlőként még mindig könnyebb elköltözni, ha valami nagyon nem tetszik, ráadásul albérletek között nagyobb a "mozgástér" (sok helyszín és rengeteg árkategória van, így könnyebb megtalálni a megfelelőt) mint saját lakás vásárlása esetén (ahol lehet, hogy évekig nincs is eladó lakás abban a városrészben, ahol vennél szeretnél, vagy ha van, akkor az vagy bontás érett vagy pedig 60 millióba kerül...)

2015. ápr. 18. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
45%

Ezt szerintem nem lehet általánosítani.

Kinek mi éri meg jobban?

Milyen az életvitele, a munkája, család, gyerek, stb.

Az autó szintén.

Az meg, hogy mi van külföldön tökmindegy, az ott van, te meg itt.

2015. ápr. 18. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

A helyzet, az hogy szakácsként szeretnék Budapesten elhelyezkedni és igazából jelenleg még azt sem tudom pontosan, hogy milyenek a fővárosi bérezések. Mennyire térnek el például egy kisebb városétól, stb.

Például szakácsként 14-16 órákat dolgozom így kerttel semmiféleképpen nem tudnék foglalkozni ebből adódóan lakásra lenne szükségem, nem is kellene nagy, elég lenne egy két szobás. Mivel a munkámból adódóan alig tartózkodnék otthon így ebből a szempontból is egy kisebb lakás érné meg a legjobban.

Köszönöm a válaszokat, ez még úgy 1-1,5 év addig még sok inden változik.

2015. ápr. 18. 10:48
 4/14 anonim ***** válasza:
50%

Hat tenyleg "attol fugg", kiszamolo.hu-n van sok bejegyzes ami ezt boncolgatja.


Ami meg az autot illeti, az autotulajok 90%-nal nem elengedhetetlen, csakhat lehet vele vaganykodni.

2015. ápr. 18. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
52%
Ja es a helyedben a helyhezkotes miatt sem jo otlet lakast vasarolni, erdemesebb lenne kulfoldon nezelodnod, ha beszeled a nyelvet, jobban megfizetik a munkad, mint itthon.
2015. ápr. 18. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
29%
Nekünk 2 házunk van. Az egyik ki volt adva albérletbe fél évig, de amit hozott az el is ment a rendbetételre. A másik amiben lakunk arra most gyűjtjük a pénzt, mert 2 millió kell ahhoz hogy szépen rendbe legyen téve. Kp-i fűtés, szigetelés, tetőcsere nyílászárók. Ezek idővel amortizálódnak és valamire mindig költeni kell. Albérlet esetén csak a lakbért és a rezsit fizeted. A legrosszabb talán az ha házat vesznek hitelre, mert akkor a törlesztő elviszi a felújításra félrerakható összegeket. Autó hitel esetén ugyanez. Mindenki maga eldöntheti hogy mi a legjobb számára az adott viszonyok között.
2015. ápr. 18. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

1. vagyok.


Miért pontoztatok le????

2015. ápr. 19. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
Itt nem a költséghatékonysági szempontokat kell figyelembe venni, hiszen az albérlet egy napon sem említhető a saját ingatlannal. Inkább életviteli szempontok alapján kell rangsorolni. Pl.: ha albérletben laksz, mobil vagy. Ha az ország másik végén találsz munkát, egyik napról a másikra tovább tudsz lépni. Ha változik a családi állapotod, gyereked születik, vagy urambocsá' elválsz, azonnal a megváltozott körülményekhez igazíthatod a lakásod méretét, helyszínét. Saját ingatlan esetén helyhez vagy kötve, és a mérte sem fog változni az igényekhez mérten.
2015. ápr. 19. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm válaszaitokat. Én nem pontoztam le senkit sem... sőt! mindenkinek küldtem a zöld "kezet".
2015. ápr. 19. 20:31
 10/14 anonim ***** válasza:

Megéri az albérlet? Ha gyakran akarsz költözni, igen.


Hosszú távon nem éri meg. Fizeted a tulajdonos hasznát, hiszen nem azért foglalkozik ő bérbeadással, hogy ne járjon jól. Ha ő jól jár, akkor kitalálhatod, hogy ki fizet rá. Fizeted a bérleti díjat terhelő adót. Kimaradsz az ingatlanárak növekedéséből (igaz, a csökkenésből is.) Kimaradsz a lakástakarékpénztári állami támogatásból, a szocpolból, a hitelkamattámogatásból, a devizahitelesmentésből, az előtörlesztésből, mikor mi van, viszont fizetheted ezeket a jótéteményeket másoknak az adódból. Számolod, hogy hányszor veszel lakást vadidegeneknek, ha bérelsz?


Éljél bejelentve anyu-apuhoz vidékre, mert az albérlet tulaja nem hagyja, hogy bejelentkezz. De azért álljál készen bármikor a költözésre, mert a Jucika unokahugija jön Pestre tanulni, kell neki a pecó.


Azt akarod, hogy emberszámba vegyenek? Akkor saját ingatlanban éljél.

2015. ápr. 19. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!