Finnugor vagy hun származás?
Utolsó
Persze mint ahogy már a nyelvrokonságot sem tanítják.
Nem származásról kellene beszélni, hanem rokonságról, mivel a származás a lehető legritkább esetben ellenőrizhető, és mint ilyen, nem tudományos kérdés. Ha rokonságról beszélünk: mindkettő.
Nyelvézsetileg alapszókincsünk nosztratikus/eurázsiai eredetű, és így rokonítható a finnugor nyelvekkel (mint ahogy az altaji nyelvekkel is). Viszont nem mondhatjuk, hogy tőlük származunk, mert ez a rokonság a legújabb kutatások alapján valószínűleg abból a korból ered, amikor az uráli és altáji nyelvek szét sem váltak egymástól. Nyelvünk későbbi rétegei (pl. állattenyésztés, mezőgazdaság) már csak az altaji nyelvekkel rokoníthatók (de attól még nem feltétlenül jövevényszavak). Tehát nyelvileg mind az uráli, mind az altaji nyelvű népeknek rokonai vagyunk (nosztratikus - eurázsiai - urál-altaji nyelvcsaládok). A sumer rokonság úgy kerülhet a képbe, hogy vannak nyelvészek, akik a sumer nyelvet szintén nosztratikusnak tartják (így lehet köztünk nyelvrokonság), de mivel a sumer nyelv kiejtését nem ismerjük, így biztosat nem mondhatunk. Ugyanakkor azt sem mondhatjuk biztosan, hogy nem vagyunk velük nyelvrokonok.
A hun-magyar rokonságot nyelvészetileg nem lehet jól viszgálni, mivel a hunok nyelve nem maradt fenn. Jelenleg néhány szót ismerünk, bár a kínai források még talán tartogatnak információkat. Ez alapján a hunokkal való nyelvrokonságunk nem igazolható, de nem is cáfolható. Kulturálisan viszont szinte azonos volt a 2 kultúra, ráadásul krónikáink is megőrizték a hun-magyar rokonsáot (és a külföldi, ezektől független források szintén megerősítik a türkökkel és hunokkal való rokonságunkat). A Kárpát-medencétől a Tarim-medencéig kulturálisan többé-kevésbé egységes (egymással genetikailag is keveredő, de nem genetikailag semmiképpen sem homogén), valószínűleg többnyelvű (a magyar és az altaji nyelvek őseinek tekinthető, de már akkor is több különböző, bár egymással valószínűleg rokon nyelven beszélő) törzsszövetségből származunk mi is (görög eredetű gyűjtőnéven: szkíták). Hogy pontosan honnan jöttünk és mikor, nem tudjuk (és mivel több törzsről van szó, lehet, hogy mindegyik máshonnan jött, lehet az egyik a hunoktól származik, a másik kiruccant az Urálhoz, a harmadik meg sosem hagyta el a Kárpát-medencét, ki tudja...). A Kárpát-medencében a "honfoglalás" előtt is ugyanaz a kultúrkör mutatható ki (avarok), amit a magyarok képviselnek. Így a bejövetel után az avarok települései mellé telepedtek le a betelepülő népcsoportok. Szintén vannak források, amelyek alapján az avarok egy a magyarral rokon nyelvet beszéltek. Mások a hunokat és az avarokat azonosítják egymással. De a hunok előtt itt élő népekről sem tudunk túl sokat. Mivel akkoriban az egyes törzsek gyakran egyesültek, majd szétváltak és ilyenkor nevet is változtattak, így nem deríthető ki, hogy Attila bukása után a hunok kikkel olvadtak össze, majd kik váltak ki ezekből a népekből. A "honfoglaló" magyarok szintén több törzsből álltak össze. A kettő közt valószínűleg van valamiféle folytonosság. De mivel mind a "hun", mind a "magyar" gyűjtőnév, így a pontos történetet ma már lehetetlen felderíteni, meg azon is sok múlik, hogy kiket nevezünk "hunnak", illetve "magyarnak".
Geentikailag ma nyilván a mai szomszédainkhoz állunk legközelebb a folyamatos keveredés miatt, de mégsem mondhatjuk, hogy "genetikailag szlávok (ilyen nincs is, mert nem létezik egységes "szláv" genetika) vagy germánok lennénk", mert ők is legalább annyira "magyarok" genetikailag. Őseink gentikai eredetét pedig úgy lehetne felderíteni, ha velük egykorú populációkkal össze lehetne őket vetni, amiket ráadásul szintén konkrét népcsoportokhoz tudnánk kötni. Nem könnyű feladat.
"ma 18:02"
milyen tévedést? Adj forrást.
" ma 18:14"
tévedsz, tanítják.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!