Inflációról lenne kérdésem. Tanultam földrajzot középsuliban, de ahogy látom, az a tudás édes kevés. Mi okozza? Miért baj, ha van? Miért baj, ha nincs? Melyik a jobb?
Képzeld azt, hogy van 50 almád, ami 1000 krajcárt ér. Ilyenkor 1 alma 20 krajcárt ér.
Ha a krajcárok mértékét megnöveljük 1500-ra, akkor onnantól kezdve 1 alma már 30 krajcárt ér, vagyis romlott a krajcár értéke, mert több lett belőle. Régen 20 krajcárért kaptál volna egy almát, de mivel megnőtt a mennyisége a krajcároknak, ezért most már 30-ért kapod. Nem nőtt a fedezet (az alma mennyisége), csak a forgalomban lévő pénz lett több.
Ez a nagyon alap magyarázat.
Az infláció akkor jelent problémát, ha nagyon megszalad és úgy kerül forgalomba rengeteg pénz, hogy nincs rá fedezet a gazdaságban.
Például megkapod a kis 100 ezer forintos fizetésedet 250 forintos kenyérár mellett, hirtelen beüt valami hiperinfláció és onnantól kezdve már csak 2000 forintért kapod a kenyeret, vagyis 8-ad annyit vehetsz belőle. Ez érthető okokból összeomláshoz vezet, mert a társadalom tagjai nem tudnak fogyasztani a náluk lévő kis értékű pénzmennyiség miatt.
Ha meg nincs infláció, akkor meg olyan helyzet alakul ki, hogy nincs elég pénz a társadalomban, ami szükséges lenne a megtermelt javak megvásárlására, vagyis ott van a polcon, de nem tudják megvenni az emberek, mert nincs elég pénz a rendszerben és dobhatják ki a cuccokat, mert nem tudják az emberek miből megvenni.
Ha alacsony az infláció az nem jelenti azt, hogy lassul a gazdaság sőt ...
Ha elég élénk a gazdasági környezet és a jegybank is a valuta erősödése mellett elkötelezett, akkor defláció is elképzelhető.
Inflcáió csak a bankoknak jó, mert akkor az emberek oda viszik befektetni a pénzüket. Holott a pénzt másra is lehet költeni. Ha alacsony a kamat és alacsony az inflcáió, akkor bankok helyett a gazdaságba fektetik be a pénzt, hiszen ha nincs pénz romlás, akkor a gazdasági haszonra alapozott befektetés jobban jövedelmez.
Az infláció pénzromlást jelent, aminek fizikai megjelenítője az árszínvonal változása és többnyire a kereslet növekedése idézi elő. Bővebben:
Ami a mi növekedésre alapozott gazdaságban a gazdasági növekvéssel és az ebből fakadó bérnövekedéssel igyekeznek az inflációt túlnőni, ami többé kevésbé sikerülni is szokott hosszútávon. A baj akkor van az inflációval, ha túl magas és hiperinfláció következik be, vagyis a az adott valuta kvázi használhatatlanná válik huzamosabb időn belül és ez túlfogyasztást eredményez rövidtávon, ami közép és hosszútávon viszont gyakorlatilag nullázódik. A másik eset, amikor túl jól szuperál az infláció elleni küzdelem és külső és/vagy belső hatásoknak köszönhetően nulla alá megy az infláció, vagyis csökken a jelenlévő pénzmennyiség, tehát értékesebb lesz a pénz.
Egyrészt ez likviditási gondokat idéz a pénzmennyiség csökkenése, az exportorientált országoknak se tesz jót, illetve a belföldi tartozásokkal inkább rendelkező országoknak is keresztbe. A legnagyobb hátránya mégsem feltétlenül ezek, hanem, hogy közép és hosszútávon a tartós defláció csökkenti a fogyasztási és beruházási összegeket. Hisz ki vásárolna be, ha tudja hogy másnap olcsóbb lesz?
Egy kis adalék:
>> Ott került szóba/tanultunk róla.
Még jó, hogy nem a tornaórán, ahol a tornatanár így kiált fel: Né, amott szalad a kamatláb !!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!