Mi lesz ha elfogy az olaj a Földön?
Köszi a válaszokat:)
1.nek: Ha több kőolaj bányászható egy égitestből, mint amennyi ahhoz kell, hogy odaküldjük a gépeket, akkor megéri, (persze nem akkor kell elkezdeni, amikor már nincs olaj), és az űrszondák tudnak napenergiával is menni..
"Ugye tudod hogy mindkettő valóság, a fúziós reaktorokat már pár éve fejlesztik, és kb 2050-re el is készül az első ami áramot termel, aszteroidát pedig most fognak elkezdeni bányászni(1-2év), csak néha olvasni is kéne hírlapokat, nem csak blikket"
2050-re már valószínűleg elfogy az olaj, és akkor is csak 1-2 reaktor lesz:), a Holdra szállást is 1-2év alatt tervezték, mégis mennyi lett belőle?:)
A teljes olajkészlet már most is pótolható lenne.
Csak sajnos egy bizonyos kartell, amit én csak olajmaffiának hívok tényleg létezik. A nagyhatalmak olaj birtokában vannak. Vagy a sajátjuk (Oroszország), vagy oda mennek érte a hadsereggel mondván, hogy csak a demokráciát felügyelik (USA). A legfőbb olajtársaságok érdekei mindenek felett állnak, és formálják az aktuális politikát.
Alternatív erőforrások már most is léteznek, de 2 ok lehet amiért nem használjuk őket nagy mértékben:
1. Előállításuk jelenleg még túl drága a kőolaj feldolgozáshoz képest.
2. Az olajiparban érdekeltek elhitetik velünk, hogy az előállításuk túl drága a kőolaj iparhoz képest, és "meggyőzik" erről az illető kutatókat is.
Mik ezek az alternatív erőforrások?
Pl.
1. Repceolaj
2. Biohulladékból fermentálás útján előálított üzemanyag. (EZ tuti létezik, majdnem sikerült bekerülnöm egy ilyen céghez dolgozni, nagyon pici, hazai cég, aki csak külföldre dolgozik. Olyan baktériumtörzsek előállításán, szaporításán dolgoznak, amikkel ha beoltják a külföldön melléktermékként keletkező biohulladékot, az elősegíti, hogy egyéb kezeléssel üzemanyagként lehessen használni).
Végezetül van mégegy komoly probléma, ez pedig a jövedéki adó! A modern társadalmak igen jelentős közbevételt szereznek a jövedéki adóból. A benzin/gázolaj árának 2/3-a köztudottan adó! Ha ezt kivetik a repcére mondjuk, akkor az is marha drága lesz, és tényleg nem éri meg azt tankolni. Ha nem vetnék ki rá, és mindenki azzal járna, akkor meg összeomlana a költségvetés.
addigra áttérünk másra
de a probléma nem itt van: nem csak hogy a gazdaság van ráállva a fosszilis energiahordozókra olyan szinten, hogy a az újonnan harcrendbe állított megújuló erőforrások a világ energiaigény-növekedését sem tudja fedezni jelenleg
és inkább fosszilis energiaforrások elfogyásától kell félni, hisz a korábban linkelt a felhasznál primer energiahordozóknál ezek összesen 80%-ot tesz ki
amúgy meg ahogy egyre fejlettebb a technológia, úgy egyre több és több lelőhelyet találunk, illetve tudunk kiaknázni(pl kis hazánkban is van nem is kevés földgáz, csak a jelenlegi technológiával és árak mellett nem lehet gazdaságosan üzemeltetni
probléma továbbá az, hogy hiába használsz megújuló energiaforrást a termelést olyan előre nem látható dolgok miatt nem lehet kiszámíthatóvá tenni, amit az embre nem tud kiküszöbölni, és ha nincs megújuló erőforrás, akkor marad a hagyományos, vagyis foszilis
amúgy az félreértés, hogy 1-2 éven belül elkezdjük az űrbányászatot(2025-30 körül az nem egy-két év), és az is, hogy az aszteroidákon olyan sok kőolaj lenne(ahhoz szükséges életformák nincsenek ott)-bár mondjuk az atomerőművekhez szüksége plutónium lehet rajtuk
és tényleg elég az, hogy elkezdjenek csökkenni ezek a források, de ez is elég hosszú időbe kerülhet(bár ettől függetlenül lehet ezek miatt pár háború is)
Nem fog teljesen elfogyni, mivel ha már nagyon megdrágul, mást fognak helyette használni vagy eddig gazdaságtalan forrásokat is befognak.
Az egész csak gazdasági kérdés. A készleteket mindig úgy adják meg, hogy a gazdaságosan kitermelhető készleteket elosztják az éves fogyasztással. Ezért van az, hogy 1973-ban is 30 évre elegendő olajkészletekkel rendelkezett még a világ és még most is 30 évre elég készlet van és valószínű 30 év múlva is még lesz 20-30 évre elég olajtartalék.
Vannak alternatívák, csak drágák.
Szénből, földgázból már 400-500 Ft/liter áron tudnának gázolajat gyártani, csak kőolaj alapon ez 200 Ft körül van (adók nélkül), így ezt szinte senki nem csinálja (Németország, Dél-Afrika csinálta a blokád, embargó alatt).
Műanyagot már jelenleg is gyakran kukoricából csinálja a vegyipar.
Fából is tudnak már gázolajat csinálni, de ennek literje 1000-1500 Ft lenne.
Alternatíva lehet még a közlekedésben, hogy nap vagy szélenergiával hidrogént termelünk és azzal hajtunk járművet. 1200-1500 forintos benzinárnál már ezek is gazdaságosak lennének.
Tehát látható, hogy ha már olyan szűkös lenne az olajhoz való hozzáférés, hogy 5-10-szeresére nőne az olaj ára, akkor véget ér az olajkorszak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!