Szaúd-Arábiának menyi időre elég az olaja? És mit csinálnak majd ha elfogy?
Azért kérdem, mert láttam egy dokumentumfilmet, melyben elmondták, hogy a szaúdi férfiak 80%-a egyáltalán nem dolgozik, mert aki szaúd-arábiai állampolgár, az állampolgári jogon kap havonta forintba átszámolva 1 millió forintot (asszem 3ezer dollár?) az ország olajrészesedéséből.
Tehát marha jól élnek, mindenkinek palotája van, és dús gazdagok.
De mi lesz akkor, ha elfogy az olaj, és nem lesz miből ezt a sok egy milliót kifizetni?
Építenek mindenféle luxus hotelt meg eget karcoló épületeket , de valós gazdasági befektetéseket nem nagyon csinálnak.
Azt hiszik , hogy majd a turizmusból megélnek.
Valami ipart is kellene építeni nem csak szállodákat , mert így ha elfogy az olaj akkor vissza süllyednek a 3. világ szintjére.
Nem fog elfogyni. Amíg tart az olajkorszak (nem találnak sokkal olcsóbb, hasznosabb energiaforrást és vegyipari alapanyagot) addig Szaud-Arábia hatalma megmarad, mivel a világ legnagyobb készleteivel rendelkezik.
Ha véget ér az olaj alapú gazdaság, valószínű visszacsúsznak Egyiptom, Jemen, Omán szintjére.
És az olajpénzekből egyre több embert kell eltartani a népességrobbanás miatt. Míg 1960-ban 4 millióan laktak a sivatagi országban 2050-re meghaladja az 50 milliót.
"Nem fog elfogyni".
Sajnálatos módon a kőolaj nem olyan mint az oxigén, hogy csak fotoszintetizálni kell, oszt ott van mindenhol - onnét is elfogyhat az olaj, ahogy egy szénbánya is simán kimerülhet. És mivel az olaj kb. az egyetlen bevételi forrásuk, ha az elfogy, mehetnek Szomália és Etiópia mellé koldulni élelmiszersegélyt és vizet. Személy szerint én egyáltalán nem bánnám; a 2006-os melldöngetős antimagyar fröcsögésük bebizonyította, hogy Szardarabiában is igen magas az egy négyzetkilométerre jutó hitvány férgek száma. Szívből kívánom hogy az USA előbb-utóbb őket is demokratizálja majd a maga módján, rájuk férne...
Egy szó mint száz: addig tart ki a palota meg a mesés gazdaság,amíg van miből. Mezőgazdaság nulla, ásványkincsek az olajat leszámítva nulla, az ország bő 90%-a semmire se használható sivatag, azaz mindenből behozatalra szorulnak. A katonai erejük meg az USA nélkül kalap szamócát se ér (Mohamed Ali konkrétan több tucatszor verte kásává a "legyőzhetetlen" szaudi vahabita haderőt).
"Azt hiszik , hogy majd a turizmusból megélnek. "
Pláne, hogy turista be sem teheti a lábát az országba. :D
A kőolajkészletek nagysága csak részben fizikai mennyiség, jelentős részben közgazdasági kérdés.
Ha már olyan drága az olaj kitermelése, hogy olcsóbb például a szén, földgáz, megújulók alkalmazása, akkor az emberek azt fogják vásárolni, függetlenül attól, hogy még hány milliárd tonna olaj van a földben.
Hogy még hány évre elég az olaj, azt úgy számolják, hogy a jelenleg gazdaságosan kitermelhető készletet elosztják az évi termeléssel. Mivel az első nagyon változó, így lehetséges, hogy 1973-ban és 2013-ban is még 40 évre elég olajkészlettel rendelkezett a világ. Valószínű 2053-ban is még 30 évre elég készlet lesz. Csak ugye akkorra kisebb lesz az évi termelés, és sokkal drágább lesz az olaj.
2030-ig biztosan tetőzik az évi olajtermelés a világban, utána csökkenni fog, de nem fog hirtelen megszűnni.
Nyugi...alsó hangon is ötven évig nem lesz gond...minden ellenkező hír csak rémhír...
azok sem hülyék, gondoskodnak a jólétükről..(mi már rég megettük még a küszöböt is, amikor ők még ne is hallottak a válságról...50 év múlva)
Na igen....de ugyanilyen Kuvait is nem? Vagy az más eset?
Mert azt tudom, hogy az UAE az tényleg a turizmusra épít, pl Dubai.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!