Van értelme a tudatos vásárlásnak?
Én azt veszem, ami az igényeimnek és a pénztárcámnak a legjobban megfelel.
Nem érdekel, hol gyártják.
Van amiből magyart veszek, van, amiből nem. De ez független attól, hogy hol készült.
Nem fogok semmit csak azért megvenni drágábban és/vagy rosszabb minőségben, mert magyar.
Hát az ilyen lehetetlen feltételekre alapuló ideológiákra nehéz mit mondani. "a külföldi áruk megszűnnének", meg a "kezdeti magasabb árak után folyamatosan csökkenhetne az ár, majd később megállna egy bizonyos szinten, ami mindenki számára optimális lenne". Ezek ilyen szép dajkamesék. A valóságban, amíg a lengyel/szlovák kormány több támogatást ad a tejtermelőknek, addig a szabadpiacon (tudod, amiben élünk) olcsóbb lesz az ő tejük, a szegény magyar (amiből sok van) meg megveszi.
És akkor még nem jött be a nagytőke, ami szintén tud borítani a nagyon kicsi árréseivel, amivel csak ő marad talpon. Meg ott vannak az ágazati csalók a hamisításokkal, és a "fél-csalók" az előállítási trükkökkel, és jogi kiskapukkal. Ezeket a magyarok is használják, mindhármat.
"Országhatárt lezárni, EU-ból kilépni és minden gondunk megoldódik."
Vágom az összes jobbikos demagógiát.:)))
Könnyen buknak sajnos, mindnek az a vége, hogy ne gondolkozzunk, csak skandáljunk vmi marhaságot. Látom Te már elérted. :)
#15 Van pár problémám az elképzeléseddel, remélem nem gond ha megosztom veled:
Kezdjük a felhasználható kapacitással, erre csak röviden annyit mondanék, hogy olvasd el ezt: [link]
Rájössz mi a gondom a "0 import, mindent mi termeljünk" gondolattal.
A termelés jó ideig nem fokozódna még a megemelkedett kereslet miatt sem. Miért? Mert beruházáshoz tőke kell, ami nem fog az egyik pillanatra a termelők zsebébe teremni. Újabb földeket kell megművelni, amit akkor fog megvásárolni a gazda, ha megfelelő helyen van, lehetőleg közel a többi földjéhez és persze ha van elég pénze. Amíg nem nő a kínálat, addig meg hülye lesz lejjebb vinni az árat, hiszen drágábban is megveszik. Arról ne is beszéljünk, hogy mennyire felborítaná a gazdaságot az, hogy a háztartások jövedelmük jóval magasabb arányát fordítják élelmiszervásárlásra. Tartós fogyasztási cikkek, műszaki termékek stb-nek a kárára, amely mellesleg a GDP jelentős részét adja az országban.(jóval többet, mint amennyit a mezőgazdaság ad)
"A földek jelenleg kihasználatlanul, hamarosan külföldi kézen is lesznek."
Tőlem aztán lehetnek külföldi kézen, ha megművelik azt és piacra viszik a terméket. Az ingatlan nem egy olyan dolog amit a hónuk alá csapnak és elvisznek az országból, teljesen mindegy hogy milyen állampolgár az aki használja, ha azt megfelelően teszi.
A legfontosabb pedig az, hogy a magyar mezőgazdasági struktúra és termelői morál egyáltalán nem felel meg a követelményeknek és sokszor a józan észnek sem. Erőltetett monokultúrás termesztés, kistermelők akik nem hajlandóak semmilyen mértékű összefogásra, alapvető gazdasági ismeretek hiánya stb.
Még valami az olcsó árukhoz:
Korábban említette valaki, hogy ami olcsóbb, mint a magyar, az nem feltétlenül rosszabb. Ez így is van, köszönhetően a termelési struktúrának, amely más országokban jelen van. Mondok egy példát:
Magyarországon a borkészítésre telepített szőlők átlagos mérete valamivel több mint 1 ha. Chileben, amely a világ másik felén van, az átlagos méret 500 ha. Szerinted melyik termelő tud gazdaságosabban termelni? Olcsóbb lesz a bora egyértelműen és rosszabb se lesz, mint sok magyar bor. (itt nem a borkülönlegességekre kell gondolni)
"Országhatárt lezárni, EU-ból kilépni és minden gondunk megoldódik."
Azt azért várd meg, míg elérek a határig.
"Újabb földeket kell megművelni, amit akkor fog megvásárolni a gazda, ha megfelelő helyen van, lehetőleg közel a többi földjéhez és persze ha van elég pénze. Amíg nem nő a kínálat, addig meg hülye lesz lejjebb vinni az árat, hiszen drágábban is megveszik."
Jelenleg kiaknázatlanul áll a földek többsége, be van vetve fűvel és ehhez hasonló baromságok. Ezeket a földeket olyan gazdáknak kellene kiadni, mondjuk bérbe, vagy későbbi haszon reményében az állam adja ki nekik, hogy beindulhasson a gyors árcsökkenés a magyarok által termelt termékeken. A hülye lesz lejjebb vinni dolog tehát már itt megbukik.
"Tőlem aztán lehetnek külföldi kézen, ha megművelik azt és piacra viszik a terméket. Az ingatlan nem egy olyan dolog amit a hónuk alá csapnak és elvisznek az országból, teljesen mindegy hogy milyen állampolgár az aki használja, ha azt megfelelően teszi."
Látjuk a példát, hogy külföldi kézre került gyárakat leromboltak, hogy később nehogy termelés tudjon bennük folyni, ha fel akarna éledni a gazdaság. Ezután szabadon tehetik majd tönkre a földeket, ha a kezük közé kerül. Szerintem te sem szeretnéd, ha igen, akkor nem érdekel az ország sorsa.
"kistermelők akik nem hajlandóak semmilyen mértékű összefogásra, alapvető gazdasági ismeretek hiánya stb."
A kistermelők igenis hajlandóak összefogásra abban az esetben, ha van, aki összefogja őket. Mint régen a szövetkezetek. Meg lehet nézni, aki élt abban az időben, nagyon jól tudta, hogy hogyan mentek a dolgok. Arról meg szerintem ne is beszéljünk, hogy gazdasági ismeretek hiánya, amikor kiemelkedő piaci helyzetben voltunk néhány évtizeddel ezelőtt a mezőgazdaságunk által, tehát ez itt megdőlt állítás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!