Van értelme a tudatos vásárlásnak?
Azt kell mondanom, hogy Te a tudatos vásárlás első szintjén állsz, akik meg "át akarnak verni", azok meg az 5. vagy 6.
Ellenőrzöd a boltban? Hogyan? Megnézed a címkét? Tudod, ki tehet rá címkét egy termékre? Anélkül, hogy bármelyiket megválaszolnánk, már érezhető hogy ez édeskevés, ahhoz, hogy a magyar gazdákat támogasd.
Anélkül, hogy leírnám az erőfeszítések lépéseit részletesen (piac, őstermelői piac, őstermelő háznál, ellenőrzött őstermelő háznál, ismerős őstermelő, majd végül Te termelsz), úgy gondolom költséges dolog a céltudatos vásárlás, és a pénzed nem fog célba érni. Rafináltabbak annál.
Tudtad hogy szentesen csomagolják a török/marokkói paprikákat magyar címkével lezárva?
Az emberek elsősorban a saját céljaikat tartják szem előtt és nem a magyar gazdákét. Ha van egy fix összeg amit havonta vásárlásra fordíthatok akkor igyekszem a lehető legoptimálisabban elosztani és nem azt nézem hogy csak pirosfehérzöld címkés cuccokat pakoljak a bevásárlókocsiba hanem hogy kielégítse a szükségletemet és ezt minél alacsonyabb áron tegye. Ezután veszem figyelembe a minőséget és hasonlítom össze más, magasabb kategóriájú termékekkel, hátha valamilyen nem anyagi ok miatt úgy érzem hogy egy másik termék helyettesítheti a legolcsóbbat. Ezután jön még egy halom másik szempont (prestige, márkahúség stb) és csak a legvégén van vagy talán nincs is ott az opció hogy akár segíthetnék a magyar gazdáknak azzal hogy az ő termékeiket veszem.
Szerintem az emberek többsége így vásárol. Ez is tudatos csak egocentrikus módon.
#3. Az a baj ezzel, hogy hosszú távon nem biztos, hogy az lesz az olcsó, ami pillanatnyilag annak tűnik.
Persze ezzel együtt el kell fogadni, ha valaki anyagi okokból az olcsóbbat választja, függetlenül attól, hogy hol készül. A presztizs szerinti választásról már más a véleményem. (Illetve én abból csinálok presztizst, hogy ha egy mód van rá, magyart veszek.)
Térjünk vissza a földre. Rudi írja jól, elég egy fázis Mo-n és mehet rá a papír akár hivatalosan is, amúgy ezek a forgalmazó cégek a legnagyobb svindlerek. Általában a tevékenységük 5% a hivatalos lepapírozható rész, a maradékból meg élnek.
Csakhogy a paprikás példámnál maradjak, vesznek 2 zsák paprikát egy őstermelőtől, majd hozzátesznek 25 kamion hidrofil noname paprikát akárhonnan, és a teszkóban már magyar prémium szentesiként veszed meg hármasával lefóliázva.
Nem tudom honnan jött ez a sztereotípia hogy ami import az biztos hogy rosszabb minőségű is. Nem azért olcsóbb a kínai fokhagyma, mint a magyar, mert rosszabb minőségű. Egyszerűen Magyarországon az agrárolló elég szélesre nyílt, és magasak a termelési költségei a termelőknek. Magyarul: ők akkor is drágán tudnak csak termelni, ha az ő termékeit veszitek, ami hosszú távon persze nekik forgalom növekedés, és így újabb beruházásokhoz jutnak, amennyiben nem nyelik el mint profit.
Amúgy meg akkor veszem meg a magyart, ha tényleg jobb, illetve nem sokkal drágább.. pl ha 10 forint a különbség akkor megveszem, de nem adok ki 50-60 forintot csak azért pluszba, hogy magyar tejet önthessek a sütibe...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!