Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Mostanában sokan jósolgatják...

Mostanában sokan jósolgatják a kapitalizmus bukását. Tényleg eljöhet ez?

Figyelt kérdés
A kérdés adott, lehetséges, hogy a mi korunkban leszámolunk ezzel a rendszerrel? Kérem akinek esze is van az írjon, random buta emberekre nem vagyok kíváncsi!
2011. dec. 14. 09:34
1 2 3 4
 31/35 anonim ***** válasza:

" A kapitalizmus világában nem csak milliárdosok, meg csórók vannak. Kevered a feudalizmussal. "


A "feudalizmusban" nagyon kevés csóró (koldus, csavargó) volt, milliárdosok pedig még nem léteztek.


A "feudalizmusban" (ilyen amúgy nem nagyon volt, sokféle "feudalizmus" létezett és folyamatosan változtak ezek a társadalmak is) a lakosság nagy része parasztokból állt, akik saját földjükön gazdálkodtak, vagyis a helyzetük gazdasági szempontból nagyjából egy mai kisvállalkozóénak felelt meg.

2012. jan. 10. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/35 anonim ***** válasza:
Utolsó. Részben igazad van. De. A feudalizmus korában még nem küzdött az emberiség a túlnépesedéssel. Még 50-60 évvel ezelőtt is ott tartott a magyar mezőgazdaság, hogy a lófogú kukorica termésátlaga kemény 40 mázsa volt hektáronként. Ezt tudta az MTZ/Zetor gépparkos TSZ felmutatni. Még sokkal korábban a 20 mázsás átlagnál már földhöz verte a seggét a paraszt örömében. Igaz, ebben az időben meg persze csak ló volt, meg cséplőgép. A mai modern mezőgazdaság a gyengébb területeken 80-90, a legjobb termőhelyeken akár 130 mázsás átlagot produkál. Ehhez még vegyük hozzá, hogy 150-200 évvel ezelőtt egy ember talán ha 2 hektár szántőföldi kultúrát tudott megművelni (esetleg 3-t). A TSZ idejében 1 MTZ-re mondjuk 50 hektárt lehetett számolni, ma meg akár 200 hektárt is megművelhet 1 (!!!) ember. Ennél többet nem nagyon lehet (legalább is ha maradunk a paraszti modellnél), mert a nagy gépek adott sebességgel szántanak, vonulnak, stb... tehát ez nem fokozható tovább. Persze vannak olyan gépek, amik egységnyi emberrel még ennél is többet meg művelnek, de az már nem a hagyományos paraszti modellre hajaz, hanem a több ezer hektáros nagy gazdaságokban használnak olyat. Szóval amit ki akarok hozni az egészből, hogy ha most csak 1 milliárd ember között kellene elosztani a természeti kincseket, és egyéb javakat, természetes, hogy a legszegényebbeknek is hasonló sora lenne, mint egy mai vállalkozónak. Arról nem is beszélve, hogy a feudalizmus korában az volt a legfontosabb, hogy jusson ételre, meleg legyen otthon, és esetleg ne egymás hegyén hátán kelljen aludni (mint ahogy azt tették nem is olyan régen az emberek a hőn szeretett kommunizmusban, csak ezt már elfelejtették). Tehát nem is lehettek olyan igényeik, mint most. De ettől függetlenül az tény, hogy arányaiban, egy feudalizmus korában élő paraszt, ha nem volt háború, vagy nem volt gyökér a földesura, akkor egész normális életet élhetett. A feudalizmus milliárdosai alatt pedig természetesen a grófokat, bárókat, hercegeke értettem. Akkor is voltak óriási különbségek. És ami a legfontosabb, hogy akkor születési előjog volt a gazdagság, ma pedig érdem.
2012. jan. 10. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/35 anonim ***** válasza:

16:56


Nem az életszínvonalról beszélek, hanem arról, hogy ha a "csóró" szegényt jelent, akkor nem volt túl sok szegény egy "feudális" társadalomban. A társadalom nagy része parasztokból állt. Ki az, aki szegénynek számít egy paraszti társadalomban? Aki nem tud paraszti életformát folytatni. Mondjuk a csavargó vagy a koldus. De belőlük egyszerűen kevés volt.

2012. jan. 10. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/35 anonim ***** válasza:
Annak a kornak a parasztjai akarták kiharcolni a mai kor munkásainak jogait. Abban a korban a paraszt volt a csóró, csak éppen valójában nem volt az. De ha szigorúan társadalmi szempontból nézzük, akkor ők voltak a legalsó réteg. Ami a parasztság alatt volt, az elenyésző. Ma sem a hajléktalanra gondolsz, ha a szegénységről beszélünk. Nekem legalább is a szegény, meg a csóró szóról nem a hajléktalan ugrik be. Arra vannak keményebb szinonimák. De azt hiszem mi már csak jelentések árnyalatbeli különbségeiről beszélünk. :) Egyébként meg a felvetésedből jogosan merül fel a kérdés, hogy a parasztság jobban járt-e az általa kiharcolt szabadsággal.
2012. jan. 10. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/35 anonim ***** válasza:

"Ami a parasztság alatt volt, az elenyésző."


A 14. századtól kezdve egyáltalán nem elenyésző, hanem tömeges, és ennek a tömegnek a viselkedése erőteljesen rányomta a bélyegét az akkori társadalomtörténetre.


"Ma sem a hajléktalanra gondolsz, ha a szegénységről beszélünk."


Döntően rájuk, meg a munkanélküliekre és más létminimum alattiakra. Ez a lakosság 5-10%-a.


"jogosan merül fel a kérdés, hogy a parasztság jobban járt-e az általa kiharcolt szabadsággal"


A parasztság nem "harcolt ki" semmit, hanem ahogy növekedett a népsűrűség és növekedett a mezőgazdaság termelékenysége meg az ipar munkaerőszükséglete, úgy a parasztot először jogilag, majd később gazdaságilag is felszámolták. Az első lépés a "jobbágyfelszabadítás" volt, a második az iparosodás, egyes országokban még a tsz-esítés is. Hogy "jól járt"-e ezzel a paraszt, azt anakronisztikus megkérdezni, mert persze hogy 2012-ben magasabb az átlag életszínvonal, mint 1760-ban, ugyanakkor az is tény, hogy az ezeket a "felszabadításokat" átélő parasztok ezt máshogy élték meg (konkrétan: az öregek kicseszésként, a fiatalok új lehetőségekként).

2012. jan. 10. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!