Mi a különbség a kapitalizmus, a szocializmus és a feudalizmus között?
Elég sok.
Ezt értelmesen nem fogja senki se leírni neked, legjobb választás a wikipédia.
Kapitalizmus: a domináns koordinációs mechanizmus az árszabályozó piac, a termelőeszközök magántulajdonban vannak, a termelési tényezők szabad piaci forgalomba kerülnek.
Feudalizmus: rendszerint a piac helyi jellegű és ritkán vagy korlátozottan árszabályozó; a piac csak egy koordinációs mechanizmus a többi (adminisztratív elsajátítás, reciprocitás) mellett. A földtulajdon feudális tulajdon, a föld rendszerint nem kerül piaci forgalomba, a munkaerő nem szabad, így nincs szabad munkaerőpiac. Piaci mechanizmusok szerint tradicionális és politikai mechanizmusokon alapul a termelési tényezők forgalma.
Szocializmus: attól függ, mit értesz ezen. Ha azt érted, ami itt volt 1949-89 között, akkor ott a termelőeszközök domináns tulajdonformája az állami és szövetkezeti tulajdon volt, a piacok szabályozottak voltak és nem árszabályozó jellegűek. A termelési tényezők forgalma szintén jogi (végső soron politikai) szabályozás alá esett. A koordinációs mechanizmus a központi tervezés és a piaci koordináció elemeit vegyítette.
Amit az előző hozzászólók ìrtak teljesen jó.
Annyival egészìteném ki, hogy maga a rendszerek neve tartalmazza a legfőbb jellegzetességüket.
Azaz a feudalizmusban a föld, a föld birtoklása jelentette a vagyon és a hatalom legfőbb alapját. A kapitalizmusban a pénztőke. A szocializmusban pedig valamely közösséghez vagy társadalmi osztályhoz tartozás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!