19:00
"Ha innen nézzük, akkor az ókorban is jelen volt"
Az ókorban szabad munkaerő volt, szabad földforgalom, árszabályozó piacokkal? Anyám, borogass.
20:24
"A vadkapitalizmus a szabályozás nélküli kapitalizmus."
Akkor megnyugodhatunk, mert ilyen még sosem volt és nem is lesz.
"A vadkapitalizmus a szabályozás nélküli kapitalizmus."
Volt ilyen is... Mikor még nem volt korlátozva a gyerekmunka, nem voltak munkavédelmi előírások, minimálbér, bank/piac-felügyelet, sztrájkjog...
A kapitalizmus korai szakaszát szokás vadkapitalizmusként emlegetni.
De igazából nem létező rendszerről, inkább elméleti kategóriáról van szó.
5/6:
Kapitalizmus:
"A kifejezés eredete
A kapitalizmus szó latin eredetű, a capitalis eredeti jelentése fej. Az ókorban a gazdagságot a magántulajdonban lévő marhák (ami tágabb értelemben hasznot hozó jószágokat, sőt, rabszolgákat is jelentett) fejének számával mérték.
1867-ben a kapitalista jelző Karl Marx arra a termelési módra alkalmazta, amelyben „termelőeszközök” magánkézben vannak, Proudhon a kapitalista jelzőt a tőke birtokosaira alkalmazta."
No komment.
ma 08:44
Marx szerint az ókorban kapitalista termelési mód volt?
>ma 09:48
"Marx szerint az ókorban kapitalista termelési mód volt?"
Mi van?
Marxnak mi köze van az ókorhoz?
Én, csak bemásoltam ide a kapitalista szónak a jelentését.
Az igaz, hogy az ókorban is volt kapitalizmus, csak más néven. Én, a vadkapitalizmust kevertem ide, de úgy látszik, hogy fölöslegesen. Hasonló ez, mint a demokratúra, vagyis a demokráciának nevezett diktatúra. Hivatalosan nincsen, ezért is, csak jelző szinten működnek.
Azért, a rabszolgákkal való kereskedést, erkölcstelennek találom, de a Római Birodalomban, ezt jogosnak ítélték és a kapitalizmuson belül működött.
Marx meg, másképp használta a kapitalizmust.
Kurrva sok közgazdász van itt...
A kapitalizmus az olyan mint egy kaméleon. Sok izmust rá lehet erőltetni, de az a felszín alatt továbbra is kapitalizmus marad.
A jelenlegi neoliberális vadkapitalizmus az az egyik legsötétebb árnyalata ennek a kaméleonnak. A liberalizmus alapvetően ugyebár szabadságot jelent, de ha elmérgesedik akkor csak azok lehetnek benne igazán szabadok akik erősek, tehetségesek, és végül a szabadság jelentése arra alacsonyodik, hogy az erősek szabadon visszaélhetnek a gyengébbek szabadságával.
A másik véglete ennek a szocializmus ugyebár, amikor az állam kerül az előtérbe. Azzal még semmi baj nincsen ha mondjuk bizonyos intézményeket (például kórházakat,bankokat,energiaszolgáltatókat) a köz érdekében működtetünk és nem magánebmerek malacosperselyeként. De az azért már túlzás, hogy az ember még egy limonádés standot sem nyithat mert az már vállalkozás, és sérti a tehetségtelen,lusta pancser-prolik egyenlősdi iránti vágyát...szóval ez is kapitalizmus...államkapitalizmus
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!