Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Mit jelent a vadkapitalizmus?

Mit jelent a vadkapitalizmus?

Figyelt kérdés

2011. nov. 22. 18:47
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
80%
Amikor a kapitalizmus/kapitalista életmód (profit termelése, fejlődés, tőke halmozása) az emberi életminőség, kultúra, hagyományok, morál, erkölcs, boldogság és egészség rovására megy.
2011. nov. 22. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
84%
Csak a kapitalizmus negatív oldalát, hogyan lehet, még a kapitalizmust is, rosszabbul csinálni, ahol az erkölcsi értékeket, teljesen semmibe veszik és az embereket, teljesen rabszolgának veszik. Ha innen nézzük, akkor az ókorban is jelen volt, csak nem így nevezték. Ja, hogy akkoriban, nem volt PC, TV, rádió, meg a térképen sem volt rajta az USA? Ezt, mind elismerem, de akkor is, a szellemiséget nézve, nem új keletű dologról volt szó, csak nem így nevezték őket (igaz, ma nincs, rabszolga kereskedelem, vagyis kötik az ebet, a karóhoz).
2011. nov. 22. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
74%
A vadkapitalizmus a szabályozás nélküli kapitalizmus. Problémája az, hogy a válalati jogok felülkerekedhetnek az emberi jogokon és akár rabszolgaszintű bérezést is csinálhatnak. Ennél már csak a modern imperalizmus lenne rosszabb, a földesúr-jobbágy viszonyhoz hasonló alakulna ki, csak mondjuk a gyárban robotolnánk, nem a mezőn. Illetve valószínűleg behalna a kapitalizmus jó oldala is a szabályozások felrúgása után, azaz megszűnne a verseny és a fejlődés, az erősebb kutya enné meg a gyengébbeket.
2011. nov. 22. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
17%
Semmit, ilyen tudományos fogalom nincs. A szélsőjobbos média terjeszti ezt a bugyuta kifejezést. Ugyanis a szélsőjobbosok nem tudnak mit kezdeni azzal az ellentmondással, hogy a proli rétegeket akarják megnyerni maguknak és antikapitalista retorikát használnak, de közben a kapitalizmus alapjait nem kérdőjelezik meg. Ezért kitalálják, hogy van jó kapitalizmus is, de ami most van, az vadkapitalizmus.
2011. nov. 22. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
52%

19:00


"Ha innen nézzük, akkor az ókorban is jelen volt"


Az ókorban szabad munkaerő volt, szabad földforgalom, árszabályozó piacokkal? Anyám, borogass.


20:24


"A vadkapitalizmus a szabályozás nélküli kapitalizmus."


Akkor megnyugodhatunk, mert ilyen még sosem volt és nem is lesz.

2011. nov. 22. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
64%

"A vadkapitalizmus a szabályozás nélküli kapitalizmus."


Volt ilyen is... Mikor még nem volt korlátozva a gyerekmunka, nem voltak munkavédelmi előírások, minimálbér, bank/piac-felügyelet, sztrájkjog...


A kapitalizmus korai szakaszát szokás vadkapitalizmusként emlegetni.


De igazából nem létező rendszerről, inkább elméleti kategóriáról van szó.

2011. nov. 23. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
65%

5/6:

Kapitalizmus:

"A kifejezés eredete


A kapitalizmus szó latin eredetű, a capitalis eredeti jelentése fej. Az ókorban a gazdagságot a magántulajdonban lévő marhák (ami tágabb értelemben hasznot hozó jószágokat, sőt, rabszolgákat is jelentett) fejének számával mérték.


1867-ben a kapitalista jelző Karl Marx arra a termelési módra alkalmazta, amelyben „termelőeszközök” magánkézben vannak, Proudhon a kapitalista jelzőt a tőke birtokosaira alkalmazta."

No komment.

2011. nov. 23. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

ma 08:44


Marx szerint az ókorban kapitalista termelési mód volt?

2011. nov. 23. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

>ma 09:48

"Marx szerint az ókorban kapitalista termelési mód volt?"

Mi van?

Marxnak mi köze van az ókorhoz?

Én, csak bemásoltam ide a kapitalista szónak a jelentését.

Az igaz, hogy az ókorban is volt kapitalizmus, csak más néven. Én, a vadkapitalizmust kevertem ide, de úgy látszik, hogy fölöslegesen. Hasonló ez, mint a demokratúra, vagyis a demokráciának nevezett diktatúra. Hivatalosan nincsen, ezért is, csak jelző szinten működnek.

Azért, a rabszolgákkal való kereskedést, erkölcstelennek találom, de a Római Birodalomban, ezt jogosnak ítélték és a kapitalizmuson belül működött.

Marx meg, másképp használta a kapitalizmust.

2011. nov. 23. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 szuperpocok ***** válasza:
87%

Kurrva sok közgazdász van itt...

A kapitalizmus az olyan mint egy kaméleon. Sok izmust rá lehet erőltetni, de az a felszín alatt továbbra is kapitalizmus marad.

A jelenlegi neoliberális vadkapitalizmus az az egyik legsötétebb árnyalata ennek a kaméleonnak. A liberalizmus alapvetően ugyebár szabadságot jelent, de ha elmérgesedik akkor csak azok lehetnek benne igazán szabadok akik erősek, tehetségesek, és végül a szabadság jelentése arra alacsonyodik, hogy az erősek szabadon visszaélhetnek a gyengébbek szabadságával.

A másik véglete ennek a szocializmus ugyebár, amikor az állam kerül az előtérbe. Azzal még semmi baj nincsen ha mondjuk bizonyos intézményeket (például kórházakat,bankokat,energiaszolgáltatókat) a köz érdekében működtetünk és nem magánebmerek malacosperselyeként. De az azért már túlzás, hogy az ember még egy limonádés standot sem nyithat mert az már vállalkozás, és sérti a tehetségtelen,lusta pancser-prolik egyenlősdi iránti vágyát...szóval ez is kapitalizmus...államkapitalizmus

2013. júl. 10. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!