Kezdőoldal » Otthon » Kert » Mennyire lehet jövedelmező a...

Mennyire lehet jövedelmező a zöldségtermesztés, lekvárok-szörpök-befőttek-savanyúságok készítése és árusítása?

Figyelt kérdés

Mindig szerettem kertészkedni. Mióta megszületett a kislányom, még fontosabbá vált, hogy mit eszünk, mit tudok adni neki, a lehető legjobbat szeretném.

Nagyon boldog lennék, ha a hobbimból meg lehetne élni, de ezt kétlem. Jelenleg 140 m2-es kertem van, szinte mindenhol másodvetést is alkalmazok. Természetesen ez a számunkra elég terület. Ha eladásra termelnék zöldséget, ahhoz bőven tudnék még területet növelni. Gyümölcsfák is vannak, szerencsére a legtöbb évben bőséges terméssel. Többnyire sokkal több gyümölcs terem, mint amit mi és szüleim számára bőven elég. Idén 10 liter cseresznyeszörpöt és 35 liter meggyszörpöt tettem el. Még bőven tudtam volna, de nekünk nem kell több, ez is sok, de sajnáltam a gyümölcsöket veszni hagyni. Fagyasztóba is kerültek, befőtt is készült.


Családban nagyszüleim őstermelők voltak, apukám folytatta munka mellett és pár hektár földet használ. Ezt a vonalat tovább tudnám van vinni, ami plusz bevétel lenne majd a későbbiekben. Most első körben a zöldségtermesztésre, házi készítésű dolgok árusítása érdekelne. Úgy gondolom, hogy ebből megélni nem nagyon lehetne, de érdekelne a véleményetek. Hány m2 terület kellene hozzá? Milyen zöldségeket termesztenétek?



jún. 22. 19:09
 1/7 anonim ***** válasza:
87%

Megélni eleve nem lehet belöle, ha házilag készíted, akkor nem lesz olcsó, ahhoz, hogy ne fizess rá, drágabbra jön ki, mint az átlag bolti.

Emellett ha ezt üzletszerüen akarnád végezni, egy csomó élelmiszer-egészségügyi feltétletnek is meg kell felelned, illetve ki kell váltani egy vállakozói igazolványt.

Esetleg mellékesen tudsz vele foglalkozni, facebookon vagy hasonló platformokon el tudsz adni valamennyit, de a kereslet azért nem túl magas, másrészt ez a jövedelem is adóköteles.

jún. 22. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Őstermelőként kiviheted a piacra a zöldséget, gyömölcsöt, ez viszonylag egyszerű, ám a feldolgozott élelmiszerhez külön engedélyek kellenek. Néhány tíz liter szörp esetén ez valószínűleg nem fog megtérülni.
jún. 22. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
79%
Cserélni lehetne, nem eladni. Városba be tudod szállítani?
jún. 23. 06:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Akkora terület kell, amennyivel munka mellett elbírsz.

Meg amennyi termést el tudsz adni. Ehhez jellemzően piacon kell ülni legalább heti pár napot. Valamilyen mennyiséget neten is el lehet adni, de ez jelentéktelen. Ki menne el egy kiló hagymáért hozzád, mikor bevásárlás közben is megveheti, külön idő meg benzin nélkül?

(Őstermeléssel foglalkozom már vagy 25 éve, munka mellett. Nyugdíjas szüleim szokták eladni a piacon a termést.)

Megtermelni könnyű, olcsó, ha ért hozzá az ember. (Az a szerencse, hogy az emberek többsége nem ért hozzá. Ezért vagy nem sikerül nekik semmi, vagy aránytalanul sok munkával, ill. aránytalanul nagy költséggel termelnek, és beleunnak. Aztán jönnek hozzám vásárolni. :)

Az eladás a fő probléma. Ha kis faluban laksz, akkor a jó és olcsó terményért könnyen elbicikliznek az ismerősök, de nagyobb településen csak a piac működik.

jún. 23. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
47%
A 3-as válaszolóval nagyon egyetértek. Próbáld meg cserélni a cuccaidat. Nem kell hozzá mindenféle engedély. Te adsz pl. 10 kg meggyet, ő meg ad érte mondjuk 4 üveg mézet. (vagy pucolt tyúkot, vagy pálinkát, vagy akármit)
jún. 24. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszaitokat! Sajnos így gondoltuk mi is, hogy ebből megélni nem lehetne.


Munka mellett bőven elég a saját zöldségfogyasztásunkat megtermelni, elrakni télire amit csak lehet. Inkább többet vagyok a családdal, kislányommal. Az lett volna a kérdés lényege, hogy nem munka mellett csinálni, hanem helyette. Várható volt, hogy ilyen válaszok fognak jönni, mi is így gondoltuk. Köszönjük a megerősítést.

jún. 24. 14:02
 7/7 anonim ***** válasza:

Plusz bevételről írtál, ebből én úgy gondoltam, hogy munkahely mellett akarod.

Nyilván főállásban is lehet csinálni, ismerek ilyen embereket, akik ebből élnek.

Ez persze nem egy emberes dolog. Kisebb tételben minimum egy ember a "fő" termelő, egy meg a piacozó, plusz kell még segítő is. Nagyobb tételben napszámosok kellenek legalább a nagyobb munkálatokhoz, vagy egész nyárra. A nagybanira hordani is kell egy jó erőben lévő családtag, az eladást nem nagyon szokták idegenre bízni. A helyi piacon való árulást még inkább, de ott is inkább csak kisegítőt alkalmaz, aki olyan tételben árul.

Akik ebből élnek, nagyon gyakran ismerősöktől vásárolnak még mást is (ha már úgyis ott ülnek a piacon...), és kereskednek a dolgokkal.

jún. 25. 06:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!