Kezdőoldal » Otthon » Kert » Igy nez ki a komposzt?

Igy nez ki a komposzt?

Figyelt kérdés

Sziasztok elso komposzt foldemre szeretnek velemenyt kerni. Nehany honap mulva 1 eves lesz a legalso reteg. Igy kell kineznie? Kicsit saras darabos jellegu. Kep rola: [link]


Ha ez valoban jol kinezo komposzt akkor tavasszal felso retegkent erdemes hasznalni? Sokmindent olvastam valahol azt irjak nem szabad hogy a noveny szarahoz erjen mashol azt hogy a fa kore kell szorni. Illetve cserepben 1:1 aranyban hasznalni folddel. Valaki segitene hogy erdemes hasznalni? Fa kore illetve vetemenyesre tennem. Koszonom elore is annak aki idot szan ram!


2023. febr. 17. 12:20
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
26%

Akep nem toltodik be.


Olyannak kellene lennie mint a fold. Neress ra a neten.

Ha neeves saras az meg szerintem nem jo.

Egyreszt kevergetni kellene (nem telen), es ha tul nedves akkor tenni kell bele szaraz anyagot pl apro szaraz agnyesedeket, szaraz fuvet esetleg kis foldet es felkeverni. Kicsit igy jobban tudd levegozni.


Nem suabad tulsagosan kiszaradnia se es tul nedves se legyen.

2023. febr. 17. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:

Most bejott a kep. Ugy latom sok fu darabka van meg benne. Nem vagyok biztos benne, hogy teljesen elbomlott ott minden.

Turelmesnek kell lenni.

2023. febr. 17. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Mindkét esetben földdel be kell keverni, veteményesben én úgy szoktam hogy kapával meglazítom a talajt és elkezdtem szórni a komposztot, kvázi mintha kukoricát szórnék a tyúkoknak. A lényeg az, hogy úgy szórd, hogy kb. egyenletesen legyen szétszórva, utána el kell egy gereblyével egyengetni a talajt és össze is van keverve a földdel.

Én még a veteményezés előtt ecetes vízzel felszoktam locsolni, de nem használok túl sok ecetet, 10 literes kannába 1 dl. Fertőtleníti a komposztot, én reteknél szoktam ezt az ecetes módszert használni, soha nem volt még hogy kukacos lett volna a retek, vagy bármi rágás lett volna rajta.

A veteményezést én mindig az ecetes locsolás után 1 nappal kezdem el. (csak a komposztos részt szoktam így ecetes vízzel, ami az én esetemben kb egy 2mx4m fóliasátor).


Fa esetében valami takaróréteget érdemes a komposzttal bekevert föld fölé tenni, erre a célra tökéletes az apródarabos fakéreg.

2023. febr. 17. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

#3-as vagyok, a képen ez olyan komposzt amit én szívem szerint leszitálnék, fóliába ebben a formában nem tenném be. Veteményesbe földdel elkeverve célnak megfelelő.

Kicsit darabosnak tűnik, én a szalmaszál átmérőjű gallyakat külön szedném, azoknak sokszor 2 év sem elég még így komposztkörnyezetben sem a lebomláshoz.

2023. febr. 17. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
Szerintem is szitálni kellene, de előtte egy kicsit "szárítani" . Véleményem szerint túl nedves.
2023. febr. 17. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

Ez még nem komposzt, csak elkezdődött a komposztálódás. Akkor lesz komposzt, ha felismerhető növényi részeket nem nagyon fog tartalmazni.

Viszont ez az edény se ér semmit. Zártak az oldalai, a komposztálódásnak meg ellensége az oxigénhiány. Ha bűzösnek érzed (akár nyáron, akár most) a benne lévő cuccot, akkor rosszul mennek a dolgok. Kellemes gombaszagúnak v. földszagúnak kell érezni. Ha túl nedves, nyálkás benne az anyag, az is utalhat a baktériumos rothadásra, vagyis oxigénhiányra.

Mindegy, ha kész komposztod lesz, azt nem szabad csak úgy a föld tetejére szórni, hanem be kell dolgozni. Különben egy része simán eltűnik. A tápanyag megmarad, de az minimális, az egész komposztálódban van mondjuk annyi tápanyag, mint egy evőkanálnyi műtrágyában. A komposzt haszna a szerkezetében (is) rejlik. Az pedig úgy tud hasznosulni, ha beforgatod a talajba.

Ez a komposzttal úgy működik, hogy van először a növényi anyag. Megfelelő körülmények közt komposztálódik, miközben egy része CO2-vé válik, és elillan. (Ezért lesz egy m3 hulladékból 50-100 l komposzt.) A komposzt megfelelő körülmények közé kerülve humusszá alakul. Közben egy része CO2-vé válik, és elillan a levegőbe. A talajba került humusz túlnyomó része kb. 10 év alatt CO2-vé válik, és elillan a talajból. De ez idő alatt javítja a talaj szerkezetét.

Ha a felszínre teríted a komposztot, akkor ennek jelentős része humuszképződés nélkül válik CO2-vé és nitrogéngázzá. Beforgatva viszont a hasznos anyagok hozzákötődnek a talajrészecskékhez, és innen a növények fel tudják venni őket.

Virágcserépbe nem nagyon érdemes komposztot tenni (teljesen érettet se), mert bizonytalan az összetétele, a felhasznált anyagoktól függ, bevizsgálni meg nem tudod, mint a profi virágföldgyártók. Nekem anno elég sok problémám volt ebből eredően.

Használd el a kertbe, a sok m3 földhöz képest elenyésző ez a kis komposzt, nem tudod vele elrontani az összetevők arányát.

Legjobb ásás előtt kiszórni, és azonnal be is ásni. Rotációs kapával beforgatni is jó tavasszal, de az neked biztos nincsen. Még azt lehet, hogy kiszórod, és mélyen átkapálod, hogy bekeveredjen.

2023. febr. 17. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%
át kell forgatni, és még a nyáron hagyni a helyén..
2023. febr. 17. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
Koszonom a valaszokat! Fold szaga van de meg valoban darabos. Az lehetseges hogy azert nedves meg, mert ilyen nedves az ido? Talan melegben jobban kiszarad? Esetleg ha kinyitom a also es elso fedelet vajon jobban szarad majd?Nagyon vigyaztam mi kerul a komposztba 🙈 bizok benne hogy majd hasznalhato lesz! Lecserelni majd nem nagyon szeretnem a ladat mert tele van 😅
2023. febr. 17. 20:46
 9/14 anonim ***** válasza:
Az igazi komposzt nem így néz ki, ez egy rosszul kezelt sz.r. Sajnos az ilyen komposztládák nehezen kezelhetők, ugyanis nehéz benne villával alaposan megkeverni a tartalmat. Erre nem szokták felhívni a figyelmet, hogy rendszeresen és alaposan meg kell keverni, hogy megfelelő mennyiségű levegőhöz jusson, mert elsősorban oxidatív folyamatok mennek végbe, nem pedig levegőtől elzárva rothadás történik. Nem szabad kiszáradnia sem, mert akkor a lebontást végző baktériumok tönkremennek. A földet azért kell hozzákeverni, hogy az onnan származó mikroorganizmusok bontsák le a növényi maradványokat. Az se rossz megoldás, ha az anyafölddel érintkezik az alsó réteg, de a heti-kétheti villás átforgatás nem maradhat el akkor sem. A jó komposzt egyöntetűen morzsalékos, legfeljebb faág kisebb, korhadófélben levő darabkái lehetnek benne és ha sok benne a giliszta, az egyértelműen jelzi a jó minőséget.
2023. febr. 17. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
Annyit lattam hogy van benne viragbogar. Rengeteg oldalon ajanljak ezt a tipusu komposztladat ezert erthetetlenul allok az elott hogy mennyire rossz. Illetve aruljak kertesz boltokban. Akkor hogy van ez?
2023. febr. 18. 06:40
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!