Ti vennétek olyan ingatlant, amit nagyfeszültségű vezeték érint?
„az erősáramú berendezés villamos és mágneses tere független egymástól.”
Nem.
Lehet külön mérni az elektromos és a mágneses hatást, de maga a tér, a mező egy: elektromágneses. (Sőt, ott van a többi fizikai erőtér is - gravitációs, gyenge, erős stb. - , de azok most a mi szempontunkból elhanyagolhatóak.)
Az elektromágneses hullámok a frekvencia növekedésével válnak egyre veszélyesebbé.
Az infravörös hullámok a legkellemesebbek, szerintem, mert melegítenek. Utána jön a vörösön át a liláig a látható tartomány, de ezen túl, vagyis az ibolyántúli tartomány már necces, mert bőrrákot okoz stb.
Aztán jönnek a rádióhullámok (hosszú, közép, rövid, ulrarövid = URH ← ezek ugyan amplitúdót jelölnek, de ki lehet számítani ebből a frekvenciát is).
Még odább jönnek a röntgensugarak, és valahol a sor végén a gammasugarak, amelyek - emlékeim szerint - a leggyilkosabbak, és csak atomrobbantás, illetve szupernóvarobbanás során keletkeznek nagy mennyiségben. Ha nagy mennyiség ér ebből élő szervezetet, instant párologtat.
Nyugodj meg az egyetemi tanárok tudják rosszul. :-D
Kisfiam, ahol elektromos áram folyik, ott mágneses tér is keletkezik, és viszont, ahol mágneseket mozgatsz, és van egy elektromos vezető a közelben, abban elektromos áram keletkezik.
Ez ilyen ér ekkora!
Helyesen:
Ez ilyen és ekkora!
Az elektromosságot és a mágnesességet Maxwell már több, mint 100 éve - ha ragaszkodsz a százévezéshez - egyesítette.
De ne higgy nekem, olvass utána!
Egy kicsit elvonatkoztatva a konkrét vitától emlékeztetnék mindenkit egy világhírű és közismert szupergazdag üzletember mondására:
"Azért lettem ennyire gazdag, mert az emberek 90 %-a mindig téved".
"Nyugodj meg az egyetemi tanárok tudják rosszul. :-D"
Hát, akkor ezt nyugodtan befejezhetjük, Én maradtam a műegyetem híve. De már csak ezért is
"Kisfiam"
befejezhetjük, mert engem igazából nem vonz az ilyen kulturális mélységekbe leszállás.
Hosszú téli estékre ajánlom azért az alábbiak megfontolását, ha már Maxwell apó szóba került:
I. egyenlet: hogyan változik az általánoshoz képest a kvázistacionárius terekre értelmesebb alak?
II. egyenlet: Milyen irányú az elég hosszúnak tekinthető vezetőben folyó áram által keltett elektromos tér?
Nos, te, #41, meg 43 és 44, ti aztán valódi fafejek vagytok. Hiába próbált a köztes rávezetni benneteket, hogy esetleg utána kéne nézni. Maxwellnél is. :D Maxwell alapító atya egyenleteit ugyanis 4 blokkban szokás tárgyalni ahogy a gyakorlathoz közeledünk, sztatikus terek, állandó áramlási terek, kvázistacionér terek és hullámok. No, és ez a téma itt az 50 Herz az a kvázistacionér terek, ahol, PONT A MAXWELL EGYENLETEKBŐL következőleg lehet az elektromos és a mágneses teret külön tárgyalni. :D
Én is csak Fodor György, Simonyi Károly,Vágó István vagy Zombory László műegyetemi professzorok elméleti villamosságtan könyveit tudom ajánlani tanulmányozásra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!