Van-e különbség a magasfeszültségű és a nagyfeszültségű vezeték/áram között? Ha igen, milyen különbségek vannak?
A nagyfeszültség egy szakmai fogalom: 120kV fölött nagyfeszültségről beszélünk.
A magasfeszültség egy pongyola fogalom, általában azt jelenti, hogy "nagy feszültség", de hogy kinek mi a magas, az már szubjektív.
Az előttemszólónak energetikai szempontból igaza van. Szakmák, területek különbségeit figyelembe véve, a "nagyfeszültség" lényegében az áramkörileg környező potenciáloktól lényegesen eltérő, nagy feszültséget jelenti. pl régi TV nagyfeszültségű tápegysége ( a sorkimenő transzformátorra volt tekercselve, a képcső 3. anódfeszültségének előállítására)
Az energetika területén:
kisfeszültség :0... 0.4kV
középfeszültség: 0.4kV..120kV (ide sorolom a különféle középfesz elosztóhálózat, és helyi hálózatot is. metro, troli)
magasfeszültség: 120kV..+
Erősáramban már 1929-ben is nagyfeszültség volt a pontos kifejezés. Persze, nézhetnék régebbi szakirodalmat, de helyből ez van.
Viszont mindig is különbözött a biztonsági szempontból történő osztályozás és az energetikai szempontból való. 1929-ben, és még valamikor a 70-es évekig 250 V felett már nagyfeszültség volt biztonsági szempontból. Aztán ez lett és maradt 1000 V.
Itt dumáltunk már róla: http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__alkalmazott-tudoma..
AC DC
Töf (törpe fesz.) 0-48 V 0-50V
Kif (kis fesz.) 48-1000V 50-1500 V
Köf (közép fesz.) 1kV- 1,5kV-
Naf (nagy fesz.) na ezt nem tudom, de ez elméletileg csak az áramszolg megállapodása... köf hálózatokon 25 kV mostanába meg 35 kV-ot használnak! aki ennél jobban tudja annak nagy respect, aki meg nem tudja, vagy marhaságot mond az nem szakmabeli :D (bunkóáramú technikus)
"aki ennél jobban tudja annak nagy respect"
Nem kell a respect, de például a 48 V-ot vegyük ki. AC/DC 50/120 a határ.
Ebből kifolyólag KIF-nél 50-1000/120-1500.
A NAF nem az áramszolgáltató megállapodása.
25 kV-ot nem használnak KÖF hálózaton, csak a MÁV használja.
A Magsfeszültség sosem volt használatban. A magyar nyelvvel is összeegyezhetetlen. Az egy másik kérdés, hogy okan keverik a szavak jelentését. Magas a távvezeték oszlop, amin a nagyfeszültségű sordronyok futnak pl. Ha valaminek az étékéről beszélünk, akkor az nagy, kicsi, véletlen sem magas, vagy alacsony.
A határokat szabványban foglalták össze. A kérdés valószínűleg a váltóáramra (AC) érkezett.
Az angol terminológiában nem különböztetnek meg KöF-öt, vagyis középfeszültséget, hanem egybe sorolják a NaF, vagyis nagyfeszültséggel.
KiF: U <1kV
KöF: 1kV <= U <= 35kV
Fogalmak a VET törvény szerint:
Kisfeszültség (Kif): <1 kV (Low Voltage)
Nagyfeszültség (Naf): ≥ 1 kV (High Voltage)
"A magyar nyelvvel is összeegyezhetetlen."
Elég sokan másként gondolják, országos lapok, mint a Népszabadság vagy a Magyar Nemzet munkatársai, vidéki lapok cikkírói, filmcímek fordítói, wiki, Lackfi János költőnek is van ilyen című verse... Még az értelmező szótárban is benne van! A szakma nyelvével kapcsolatban meg már megállapítottuk, hogy abban nem használatos.
"Az angol terminológiában nem különböztetnek meg KöF-öt, vagyis középfeszültséget, hanem egybe sorolják a NaF, vagyis nagyfeszültséggel."
Minek jön ide valaki megkavarni a sarat, mikor már egyszer ki lett tisztázva?
Biztonságtechnikai értelemben 1 kV alatt kisfeszültség, felette nagy.
Energiás értelemben meg van középfeszültség angol nyelvterületen is, miért is ne lenne? Vegyük példának az IEC nemzetközi elektrotechnikai szótárát 601-01-28 referenciaszámmal, vagy az MSZ EN 50160:2011 szabványt, mely angol nyelvű eredetije:
3.11
medium voltage
MV
voltage whose nominal rms value is 1 kV<Un<36 kV
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!