Lakást vagy házat érdemes saját célra venni pénzügyileg?
Most nem is maga a megvételi összegről meg a különféle egényekről akarok beszélni, hogy valaki jobban szeret a belvárosban lakni, ahol 5 percre van tőle egy Mcdonals és van aki egy jó csendes környéken szeret udvarral.
A fenttartási kölcsékeket akarom csaak számba venni.
Milyen költségek vannak egy lakásba ami nincs háznál és fordítva? Mennyivel drágább egy ház fenttartása egy külvárosi részen, mint mondjuk Budapest belvárosában?
Mióta az eszemet tudom kaszálok, kaszával, kenyérgázzal üzemel... olyan kézben ami ért hozzá nem is fogyaszt sokat...
3000négyzetméteres kaszálómat max 2 óra letolni.
A házkörüli 900nm füves udvart meg ami sokkal gyorsabban megy kb 40perc... és a szomszéd sem szidja anyámat vasárnap hajnalban.
Mindamellett, hogy testmozgásnak sem utolsó.
NEM. ezt egy másik kérdésre adott válaszom, de inkább ide is bemásolom :)
"Szia!
Látom, nem most írtad ki a kérdést, de próbálok érthető és reális választ adni neked rá.
Hogy mi is folyik itt? A 2008-as "válságot" követően, amikor is valójában az történt, hogy a bankvilág egy bődületeset kaszált a kelet-európai országok pénzpiacán, senki nem mert hitelt felvenni. Egyrészt féltek, hogy megint pórul járnak, illetve amúgy is irracionális döntés lett volna 20%-os forinthitelt felvenni. Lásd mi történt? Beszakadtak a lakásárak. Teltek az évek, a bankvilág rájött arra, hogy csinálni kell valamit, mert nem tudják kihelyezni a felgyülemlett irgalmatlan mennyiségű tőkét, illetve nem létező pénzt. Kitalálták a CSOK-ot, mint állami ösztönzőt, muszáj volt ugyanis valamit a nép szájába adni. Na meg a "kedvezményes" áfa. Ez épp elég volt ahhoz, hogy megjöjjön a vásárlási kedv még akkor is, ha a csok csak nagyon-nagyon kevés ember és család számára elérhető a gyermekszám miatt. Megérkezett a nullkamat időszak és ezáltal a kétszázalékos hitelek ideje. Persze, hogy mindenki vette fel a hiteleket nyakra-főre, egyáltalán nem lett jobb senki helyzete és a bérnövekedés is egy nagy humbuk. A jószágok árai is növekedtek, ezzel senki sem járt jobban. Az emberek alig érzik, hogy jobban keresnének. A helyettesítő termék árát is megemelték (albik), ez magyarázható jelenség. Ebből következtek az ú.n. "a magamét fizetem inkább" hitelek. A happy hitelekről ne is beszéljünk, amikor negyvenmilliós lakásokat vesznek meg, mert úgyis ingyé van most!
És nézzünk a számok mögé. A KSH statisztikája szerint az árváltozás leállt szinte, és országosan az adásvételek száma a vidéki adásvételek miatt nő. Arról ne is beszéljünk, hogy ha alapkamat növekedés történik, a hitelek törlesztője akár sokszorosára is emelkedhet, mivel van kamatkockázat. És azt nem tudom megérteni, hogy sokan miért örülnek ennek, főleg az újdonsült és régi pesti lakástulajok, hogy sokat ér a lakásuk, ha csak az az EGYETLEN értéktárgyuk, ergó csak akkor tudják az árnövekedés nyereségét realizálni, ha eladják és vesznek olcsóbban a városban. Ja de más is drágán akarja adni...
A válaszom a kérdésre: Nem tudjuk mi lesz, de ez amúgy se a hazai szintéren dől el, hanem a nemzetközi pénzpiacon. És ha azt mondják, hogy holnap az euró és dollár irányadó kamata 10 százalék lesz, akkor a forintét is kénytelenek lesznek e fölé emelni és hónapokon belül lezuhannak a lakásárak kisebb stagnálás után. De akkor már pénz se lesz, mivel a hitelezés befullad, így érvényesül a marshall kereszt... Végülis a magyar csak a hitelből legény."
Lakásnál van: közös költség. Ami ettől rosszabb, közös felújítások. Ez ilyen többség dönt, egység nyal alapon megy, mert a lakógyűlésen a témákban a többségi szavazat dönt. Ha én nem akarok valamilyen felújítást, a többség meg igen, akkor nem tehetek semmit. Nálunk plusz pénzeket szedtek be felújítási munkákra (mert a ház pénze nem volt rá elég).
Háznál senki, de senki nem kényszeríti rád, hogy most idén mit újítasz fel, meg jövőre mit újítasz fel, meg akarsz-e egyáltalán valamit renoválni, meg milyen színű kerítést, és milyen tetőt csináltatsz. A magad ura vagy .
Lakásnál, és mindkettőnél a különböző fűtési módok: a legdrágább mulatság a konvektoros fűtés, a gáz-cirko az kényelmes, jó, és nem túl drága, illetve kertes háznál választhatsz más, "alternatív" megoldásokat. Egy lakásnál nem tudod a fűtési módot csak úgy hopp megváltoztatni. És a fűtés egy elég jelentős tényezője a rezsinek.
Azon kívül, hogy szerintem a ház élhetőbb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!