Kaphatnék magyarázatot erre a zártkert fogalomra?
Egymásnak ellentmondó cikkek, információk keringenek a neten, legtöbb elvault, régi. Az érdekelne, hogy:
- egy város külterületén fekvő zártkerti, vagy tanyás ingatlanra lehet-e címet kérni
- posta megoldható-e
- fizetni kell-e pl. mezőőri díjat vagy mit
- van-e egyéb bármi fizetnivaló ha ott lakok (rezsin kívül természetesen)?
- beépíthetőségbe a lábazat nélküli ingatlan (pl. négy oszlopon egy tető, garázsnak) is beleszámít?
Attól is függ, hogy hol, -mely önkormányzat területén van!
Ahány önkormányzat -annyiféle helyi rendelet.
Az én esetemben(14 éve kint élünk):
Falu-külterület, helyrajzi számmal ellátott felparcellázott zártkertek(1000-1500nm területtel), nyaralókkal, 5%-os beépítési lehetőséggel. Nyitott(négy oszlopon egy tető) kocsibeálló nem számít bele!
Lakható nyaralóba kérhető lakcímkártya, -de tartózkodási helyként- nem állandó lakcímként!
Csomópontokban van postaláda sor telepítve, kérheted a postád oda.
Mezőri díj volt korábban, de tavaly megszüntették a szolgáltatást.
Kommunális adó van, 4000Ft/év, ez fele a belterületen élők által fizetettnek.
Egy éve a rendszeres(hetenkénti) szemétszállítás is beindult, ez annyiba kerül, mint a belterületen.
Nálunk is hasonlóan van,ahogy a 2 es irta .
Minden a helyi önkormányzattól függ .
Nálunk 12 ezer a kommunális adó,és valójában semmit sem kapunk érte .
Ezt a 99%-os arányt nehogy elhidd.
Sőt, ez a ritka, hogy csak hrsz van.
Legeslegtöbb esetben ma már van utcanév és rendes lakcím.
Senkinek sem jó, ha nincs, és bár a földhivatal továbbra is hrsz-t tart nyilván, ez nekünk csak a hivatalos dolgokhoz kell, adás-vétel, öröklés, ilyesmi.
De mit mondasz a mentőknek, hogy jöjjenek ki a 16579 hrsz-re, de sürgősen, mert a betegnek infarktusa van?
Szerencsére a törvényalkotó is belátta ennek jelentőségét, és sok helyen ma már elérhető a normális lakcím.
Nyilván olyasmire gondolok, ahol kertségek alakultak ki, és egy kisebb közösség él egy csomóban.
Mert ahol az erdő közepén van egyetlen tanya, és a legközelebbi szomszéd is kilométerekre van, na ott nem lesz utcanév, de felesleges is lenne.
A posta az adott településtől függ, meg hogy kb mennyien laknak az adott környéken. Hozzánk pl 15 évvel ezelőtt úgy hozták a postát, hogy a "falu" elején voltak zöld postaládák. Oda bedobálta a postás, és nem érdekelte, hogy Mari néni még aznap értemegy-e, vagy csak egy hónap múlva veszi ki a levelét a ládájából.Ez akkor volt, mikor odaköltöztünk. Tudtuk, hogy 11 körül jön a postás, aki fontos levelet várt, az már ott toporgott. Más csak hetente egyszer. Attól is függött, ki merre lakott, vagy a szomszédok elvitték egymásnak. Mert volt, aki 100 méterre volt ezektől a ládáktól, más meg 3 km-re. De hát ilyen a zártkert. Egyébként ez nem sokkal a kiköltözésünk után meg is szűnt, azóta motorral jár a postás rendesen, minden nap.
De amikor jövök-megyek a megyében, még ma is látom ezeket az út szélén álló postaládákat, szóval van még, ahol így működik.
Mezőőri díj... életemben nem hallottam még róla. A rezsin kívül egyetlen dolgot fizetek: kommunális adót.
Töröm a fejem, de nincs más. A többi csak tőled függ, ami nekem van:
villany, víz, hitel, biztosítás, szemétdíj, gázpalack, műholdas tévé, internet. Ahol csatornát építenek ki, ott kötelezően hozzá kell járulni, de minket ez nem fenyeget a közeljövőben.
Lábazaton gondolom az alapot érted. Nem, ez nem hiszem, hogy önkormányzat-függő, erre nem kell építési engedély sem. Fogod magad és leásod az oszlopokat egy óra alatt, a kutya nem fog hozzádszólni emiatt. Ahogy a kerítés oszlopait is intézed, ahogy akarod, mert az sem engedélyköteles már. Ha jól emlékszem, az volt, de már nem.
Amibe beleszólnak, sőt büntetnek is, az pl a tetőcsere, na az már engedélyköteles.
Egyébként ma már van egy nagyon okos módszer az oszlopok földbe helyezéséhez, a talajcsavar. Nem csak oszlopokat, hanem komplett építményeket tesznek így le, és teljesen stabil, de mégsem engedélyköteles, mert akár fel is szedhető. Ami nincs lebetonozva, azaz mobil, az senkit sem érdekel, és semmibe sem számít bele.
Gondolj bele, ilyen kocsibeállót még a Tesco is szokott árulni, vagy a Praktiker. Nem kell hozzá építész, megveszed, hazaviszed utánfutón, összetákolod, kész.
Remélem segítettem. :)
Első kettő nagyon keveri a dolgokat.
Ne keverjük már ide a külterületet!
Három féle fekvés van: külterület, belterület és zártkert.
Más-más szabályokkal.
Zártkert esetében nálunk a megyeszékhelyen 3% a beépíthetőség, de a zártkertekben hatalmas telkek vannak, és még így is csinos kis házak férnek bele a 3%-ba, meg ilyen esetben egyszerűen felfele terjeszkednek.
Onnan tudod meg, ha egyébként nem vagy vele tisztában, hogy hol is laksz, hogy máshogy néznek ki a hrsz-ek.
A kis számok a belterülethez tartoznak. Relatíve kis, mert elindul 1-től, és a település nagyságától függően 5000 is lehet belterület, de 20000 is.
A külterület mindig!!! 0-val kezdődik!
0216/3, na ez tutira külterület, és nem zártkert!
A zártkert pedig a belterületnél lényegesen nagyobb számokat takarja, azaz pl 39758 hrsz Kecskeméten biztosan zártkert, pedig sosem jártam még Kecskeméten.
Mezőőri díjat tavaly szüntették meg?
Mint mondtam, én soha nem hallottam róla és soha nem fizettem ilyesmit.
De hogy belterületen x összegnek a fele?
Biztos jót röhögnének sokan, ha ezt hallanák: Budapest Váci utcában tessenek már befizetni az elmaradt mezőőri díjat! Mert az belterület... De a jó hír, hogy csak a felét kell fizetni. :D
Nálam pl évi 10 ezer a kommunális adó, én is így voltam vele, hogy nem kapok érte semmit, és reklamáltam is, hogy ugyanannyit fizetek, mint mások, és más háza előtt van közvilágítás, előttem miért nincs? Igaz egy év volt, mire kiépítették, de lett. Akár bíróságon is megtámadhattam volna, ha nem csinálják meg, mert a pénzemért ugyanaz jár. Aszfaltos útnál már más a helyzet, de pl a földutak döngölését is befolyó komm. adóból végzik. Kaszálást, szemétszedést szintén. Amikor feljeneti vki a szomszédját, h nem vágja le a parlagfüvet, és az önkormányzatnak kell, azt is.
Kedves "5-ös"!
Szerintem meg nem keveri az első kettő a dolgokat, hanem az igazság az amit írtak is, hogy ahány önkormányzat annyi helyi rendelet. És emiatt nem kell lehurrogni a más által leírt, -náluk kialakított- rendszert! Az emberek többsége nem megyeszékhelyen él!
Már csak azért sem, mert pl. felénk(alföldi kisváros) nem nullával kezdődnek a külterületi hrsz-ek!
Mezőőri díj és szolgáltatás valóban volt, de néhány éve sok helyen megszüntették, de pl. a szomszédos feluban van egy főállású metőőr foglalkoztatva! A nagyképű váci utcai mezőri járulék példádat meg már nem is minősíteném erősebben!
Zártkertem van egy balatoni szőlőhegyen, ami dombnak is kevés és földrajzilag gyakorlatilag a faluban van, elvben pedig nem.
A posta kijár az utcán végig, mert állandó lakosokkal van tele.
Mezőőri díjról én sem hallottam, sőt, mi kommunális adót sem fizetünk egy fillért sem.
Igaz, szemétszállítás nincs, közvilágítás viszont van.
Álljon már meg a nászmenet!
Nem hurrogtam le senkit, csak pontosítottam, hiszen a kérdező pont ezt a részt nem értette, és ketten rosszul írtátok.
Ne neked álljon már feljebb légy oly kedves, mert a külterület és a zártkert nem ugyanaz!
Valóban, nem mindenki megyeszékhelyen él, azok példák voltak.
Elárulom Neked, hogy nem lehetünk túl távol egymástól, ugyanis épp egy alföldi faluból írok én is!!!
A mezőőrös dologra nem mondtam, hogy nem létezett. 2x is azt írtam, hogy én még sosem hallottam róla.
Írhattam volna azt is, hogy a Szolnok, Kossuth u. 16 lakói biztosan megmosolyognák, hiszen egy Kossuth utca elég valószínű, hogy belterület. De azért írtam fővárosi példát, mert azt mindenki ismeri, pedig hidd el, sosem éltem ott.
Úgy látom, érdemes lenne újra nekifutni és értelmezni az általam leírtakat, emrt elsőre nem sikerült.
Ja, és de... a külterület mindenhol 0-s!
Legeslegelső találat google-ban, ha nekem nem hiszel:
A település fekvése szerint a számozás elkülönül. Formailag lehet a kül- és belterületen is azonos szám, de a külterületi földrészletek száma előtt egy 0 is található, jelölve azt, hogy ez egy külterületi földrészlet. A különleges külterületi (zártkerti) fekvésekben a helyrajzi szám a belterületi számozást követi, az utolsó belterületi szám után, egy jó nagy szünetet hagyva, az esetleges bővítések helyszükséglete miatt.
Én egy picit máshogy fogalmaztam meg, de szerintem érthető volt, és a lényeg, hogy helyesen tudom, és nem vezettem félre senkit.
Te tényleg annyira öntelt hülye vagy, hogy azt hiszed, hogy más valaki szándékosan hazudik arról, amiben él és amit tapasztal?
Nem tudod felfogni, hogy nem egységesek a helyi rendeletek, szabályozások?
Zártkert kategóriában pl. mindegy, hogy belterület vagy külterület! Például Szegeden belterületen is lehet helyrajzi szám és külterületen is vannak utcák, -házszámmal!
Elárulom, hogy én is külterületen élek és a helyrajzi számom 2475. És ez van a lakcímkártyán is tartózkodási helyként bejegyezve!
És ez nem Google-s találati kérdés!
El kellene tudnod fogadni, hogy nem egységes az országos szabályzás, hiszen -többek közt- ezért is önkormányzat egy önkormányzat, hogy önálló rendeleteket is hozhat!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!