Utcára rakhatom a haszonélvezőt?
Nincs olyan, hogy "kifizetem a haszonélvezetet".
MEGVÁLTANI lehet a haszonélvezeti jogot annyiért amennyiért a haszonélvező el AKARJA neked adni.
Ha akarja akkor kérhet érte 50 milliót is, többet is, mint amennyit a ház vagy lakás ér.
A haszonélvező miért mondana le a haszonélvezeti jogáról ha azzal hajléktalanná válna és nem lenne miből lakást találnia magának? Pont ez a lényege a haszonélvezetnek, hogy élete végéig a lakhatása biztosítva legyen vele.
A 10 milliós lakásnál is kérhet tőled bármennyi pénzt és vagy megfizeted vagy ő használja tovább. Be se teheted oda a lábad, hiába van a neveden, ha ő nem akarja és bizony a rendőrség, bíróság is neki fog igazat adni.
Dehogy rakhatod az utcára a haszonélvezőt. Ő van birtokon belül. Te "csak" a tulajdonos vagy.
[És úgy lett tulajdonod, hogy fogalmad sincs, mi az a haszonélvezet? Édes istenkém...]
Azért meg lehet keseríteni az életét legálisan.
Van több módja, de szerintem ezt máshol már kitárgyalták.
Szerintem ti jogi analfabéták vagytok, vágyvezérelt gondolkodással, és titeket is utcára foglak rakni ha haszonélvezők lesztek egy ingatlanban amit meg akarok venni. Vagy özvegyek vagytok talán? AKKOR nem rakhatlak ki titeket. De az egy speciális eset. Amúgy viszont kikényszeríthető haszonélvezet megváltása, szerintem. Olvastatok a témában, vagy csak nyomtátok a gombot mint a birkák? Na jó, kezdjük az özvegyi joggal, tessék. Ebből nem az derül ki számotokra, hogy csak ez az egy haszonélvezeti típus akadályozhat meg engem abban hogy a pénzt az arcotokba csapva lökjelek titeket utcára?
Innentől a végéig idézet:
Az özvegyi jog a haszonélvezet egy speciális esete, hiszen jogszabály keletkezteti és több ponton is eltér a haszonélvezeti jog alapeseteitől. Mivel ennek a törvénynek a célja, hogy a magára maradó házastárs élete végéig élvezhesse a közös élet gyümölcsét (lásd: házastársi közös vagyon), vagyis lakhassa közös otthonukat, használhassa tárgyaikat, ezért itt a megváltás nem kényszeríthető ki.
Vagyis hiába szeretnék az örökösök, hogy az özvegy költözzön ki az ingatlanból és ajánlják fel a törvényben meghatározott összeget, kizárólag az özvegyen maradt fél döntése, hogy ezt elfogadja-e vagy sem. Az özvegyi jog minden esetben holtigtartó haszonélvezetet biztosít.
"Fontos azonban leszögezni, hogy vannak olyan speciális esetek, ilyen például az özvegyi jog által keletkeztetett haszonélvezet, ami csak akkor váltható meg, ha azt a jogosult (vagyis az özvegy) kifejezetten kéri. A megváltás tehát nem lehet minden esetben megoldás arra, hogy az ingatlanon ne legyen ilyen teher."
És hogy miért pont 3 millával fogogom kihessegetni az ingatlanból? Mert figyeltem matek órán és tudok összeadni, szorozni. Meg mert elolvastam ezt a pár mondatot, innentől a végéig idézet:
A haszonélvezeti jog értéke
A haszonélvezeti jog nem eladható, de mivel lehetőség van megváltására, ezért az 1990. Évi XCIII. Törvény 72. Paragrafusa rendelkezik arról, hogy a megváltásnál hogyan számítható ki a lemondásért járó összeg.
Ebben a haszonélvezeti tárgy vagy ingatlan értéke és a haszonélvező kora a meghatározó. Egy évre a haszonélvezet értékét a törvény a forgalmi érték egy huszadában határozza meg. Hogy hány évi értéket kell fizetni a megváltásért az pedig a haszonélvező életkorától függ, sávosan meghatározott szorzót rendel a törvény az életkori csoportokhoz.
Haszonélvezet jogosultjának a kora
Az éves érték szorzója
25 évesnél fiatalabb
10
25-50 év között
8
51-65 év között
6
65 év felett
4
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!