Adósodjunk el egy életre, vagy tömjük tovább a tulajok zsebét?
A véleményeteket szeretném kérni. A lakhatási válságból szeretnénk kiutat találni. Nem GYIK alapján akarom az életem alakítani, de minden tanács hozzáad a képlethez és talán segít a végső döntés meghozatalában. Szóval (szerintem) 3 lehetőségünk van :
1. Kiköltözni külföldre és hagyni ezt az egészet a francba. Ott összeszedni önerőt és talán hazaköltözni(?)
2. Maradni albérletben, viszonylag jól élni, de egyre több pénzt más zsebébe pakolni. Várni a sült galambot.
3. Hitelből ingatlant venni, eladósodni és nyögni évtizedekig.
20-as évei végén járó fiatal pár vagyunk, jelenleg Budapesten lakunk albérletben. Én villamosmérnök vagyok, a párom gyógyszerész. A havi nettó bevételünk összesen kb. 1 Millió Ft. Fizetünk albérletre kb. 250 ezret, autót tartunk fenn és vannak azért hobbijaink, nyaralni/étterembe/szórakozni járunk. Ezek már szinte luxusnak számítanak, tudom. Ha megszorítjuk a nadrágszíjat akkor félre tudunk tenni fejenként 150 ezret is, de az utóbbi időben annyi extra kiadásunk volt (orvosi költségek, váratlan dolgok) hogy csak fogy a spájzolt pénz. Konkrétan egy ideje stagnál, pár milliónál nem tudunk egyszerűen többet felmutatni. Legfőképp az albérlet apasztja a bevételeket ugyebár.
Nagyon kicsi lakásban lakunk, de jó környéken, új építésű a tömb. Nagyon szűkösen vagyunk, már élhetetlen kategória, annyi cuccunk van bezsúfolva ebbe a kis garzonba. Szeretnénk 2 szobásba költözni, de olyan árak vannak, hogy ennyit egyszerűen fájna a szívem kiadni havonta. 1,5 havi tanári fizetést egy (még mindig kvázi lyuk kategória) lakásért nem vagyok hajlandó kicsengetni. Milliókkal tömjem annak a zsebét, aki ezért nem tesz szinte semmit? Rengetegen vannak akik csak örököltek egy lakást és élnek mint Marci hevesen a plusz pénzből. Ehhez nem asszisztálok. A COVID alatti árakat még reálisnak tartottam, akkor 130+rezsit fizettünk egy 2 szobás zuglói lakásért, de onnan el kellett jönnünk. Közben az árak embertelen szintre lőttek ki.
Marad a hitel és a “saját” ingatlan? Önerőnk meg nincs, mert öntöm valaki más zsebébe a pénzt (3 év alatt 6 milliót). Vicc, a jelenlegi bérelt lakás értékének kb. 15%-át(!) már átpakoltunk a tulaj számlájára! Döbbenetes haszon van ebben. Az árak meg a csok+ miatt még feljebb fognak menni, tovább gazdagítva a harácsoló tulajdonosokat. Gyereket nem akarunk vállalni, így a babaváró és társai kiestek. Viszont jövőre 10% önerővel, az alapkamat csökkenésével jobb konstrukcióval tudunk majd hitelt felvenni. 250 ezres törlesztővel már egész nagy összeget fel fogunk tudni talán. Van erre esély? Mert a fizetésünk csak nőni fog, a törlesztés egyre könnyebb lesz. Járható ez az út vagy túl kockázatos?
Vagy a legdrasztikusabb, hogy hagyjuk az egészet és kiköltözünk külföldre. Fiatalok vagyunk, beszélünk nyelveket, versenyképes a diplománk. Ott félre tudnánk rakni annyit, hogy itthon tehermentesen vehetnénk egy kis lakást. Aztán kiadnánk albérletbe addig amíg meg nem unjunk a külhoniságot. Harácsolók lennénk mi is :D
Mit gondoltok, melyik a legracionálisabb opció? A való életben mennyire működik az amit magamban felvázoltam?
Azért mert politizálsz.
Mindent arra ráhúzni faxság.
Egész europában egekben a lakásár, pedig nem a mi kormányunk irányítja europát. Ennyire ne legyél együgyü.
21#értem
Már csak egy kérdésem lenne önhöz,őszinte aggodalommal kérdezve.
A mai napi gyógyszer adagját,betetszett venni?
Tipikus példája vagytok annak, amikor az ember/pár az életszínvonalát a bevételeihez igazítja. Nettó 1 milliós fizetésből csak akarni kéne és 3 év alatt megvan egy jó önerő, plusz lejjebb kell adni az igényeket és külsőbb kerületekben keresgélni 35-40 millió körül. Ilyen az élet. Majd ha megvan is félre lehet tenni, akkor már kevésbé gatyaszorítva és lehet rendszeresen előtörleszteni, ami csökkenti a havi törlesztőket mígnem egyszercsak elfogy a tőketartozás. 10 év alatt megvan az a lakás... Meg ne sajnáljalak már titeket.
Az a rossz hírem, hogy ha itthon nem megy a spórolás, külföldön sem fog. Ismét egy életszínvonalbeli ugrás és az a pénz is elmegy. Vagyis a felfogáson, életmódon változtatnék, nem a lakhelyemen a helyetekben.
"80-as évek után húzták fel a mai lakások java részét" Te mit szívsz?
1980-ban állt le az állami lakásépítés(akkor vette fel az IMF hitelt a szocialista vezetés, és a hitelfolyósításnak az is feltétele volt a nyugati bank részéről, hogy nem osztogathatják el azt a pénz amit meg sem termelt az ország). A már megkezdett építkezéseket még befejezték a 80-as évek elejére, aztán kifújt a nagy állami lakásépítés. A tégla gázos lakások 58-78 között épültek, a panelek 68-82 között. 80-as években átadott lakás csak olyat találsz aminek az építése már 80-ban is folyamatban volt.
A kádárkockák 60-70 években épültek. A 80-as években az emeletes nagy négyzetműterű házak épültek. Ezek túlméretezett nagy házak alig pár százaléka a lakóingatlanoknak, ezt akkori elit engedhette meg magának nem az átlag ember otthona volt.
Két év alatt egy kádár kocka árát megkereste egy átlagfizetésből valaki a szocializmusban? Aha! Egy átlagos lakás 580 ezer Ft-be került 1982-ben a határszéli kisvárosban. Az átlagfizetés meg 4500-4600 Ft volt. Egy lakható normális kisvárosi ház 1 millió 1982-ben!
Nem kell utánanéznem, mert ekkor én már 13 éves voltam és így emlékeztem, de azóta a hagyatéki leltárhoz a kezemben is voltak a dokumentumok apám halála után.
Ma egy átlagos vidéki lakás 30 millió, nettó átlagfizetés vidéken 310 ezer Ft. Ami annyit jelent, hogy egy vidéki lakásért 96-97 hónapot kell dolgozni egy átlag fizetésű embernek, 82-ben meg 126 hónapot ugyanazért a lakásért.
Milyen lakhatási válságról sírnak? Pont hogy javult a helyzet.
Fu, hat oszinten, lehet, hogy fajni fog a valaszom, de csak ez a ket opcio van, ha mama hotel kizarva:
1. Mentek kulfoldre, valszeg ott is maradtok. De! Keszuljetek fel, hogy ott megkevesbe fogtok sajat ingatlant szerezni, tehat ha sajat feszek kell a biztonsag erzethez (megertem, en is ilyen vagyok), akkor ez nem lesz jo ut. Ha megelegszetek a jobb, biztonsagosabb lakasberlessel, akkor kulfold jo opcio lehet.
2. Ez a nehezebb modszer, de itthon mashogy nem fog mukodni:sporolni 2-3 evet, kemenyen. Ez a nagy titkos recept, mashogy nem megy, csak nyilvan ez a fajdalmasabb ut is, mert az ember nem szivesen vesz lejjebb a szinvonalbol. De el kell donteni, hogy melyik a fontosabb: sajat kero, vagy a milanoi hosszuhetvege/etterem/turbinaban inni a tubiszodat. Sokan az utobbit valasztjak, mert benyaltak tiktokon ezt a huszonevesen kell MOST utazni meg elmenyeket szerezni, mert ha nem, akkor elpazarlod az életed. Ez hatalmas nagy faszsag egyebkent, 30-40 evesen is utazhatsz rengeteget,foleg, ha ti sem terveztek gyereket.
Mi videken ketten elunk kb. 500 ezerbol. Annyi segitsegunk van, hogy albit nem kell fizetnunk,ezt elismerem. De havi 350-et minimum felreteszunk, pedig nem csak krumplistesztan meg joghurtos kiflin elunk, azert egy kulfoldi nyaralas meg egy belfoldi hetvege nekunk is belefert a budzsebe.
Par tipp a sporolasra:
-Albit lecserelni egy talan kevesbe esztetikus,kevesnbe belvarosi, uj, de valamennyivel nagyobb es olcsobb albira, meg azert mindig lehet talalni 160-180 korul Pesten is.
- Ettermezest minimalisra, kb havi 1-re szoritani, rendelest teljesen beszuntetni es fozni. Szerintem a kajarendeles a legsunyibb dolog, eszre sem veszed, es rengeteg penzt elbäsztal. Aldom az eget, hogy itt nalunk nincsenek ANNYIRA jo kajaldak es nincs csabitas, kulonben szerintem egy heten elkoltenek vagy 3x4 ezret padthaira.
- Ha mar fozes:mindig nezni kell az akciokat, es ehhez igazitani a bevasarlast+mindig csak listaval indulni a boltba.
- Szorakozas: meg kell talalniaz olcso opciokat. Pesten csomoszor rengeteg program meg esemeny van ami ingyenes, igy ti ennyibol elonyben is vagytok. Ja, meg az egyik legolcsobb kikapcsolodas egy uveg borral vagy 3 chipsszel atmenni a baratokhoz tarsasozni.
- Kocsit letenni, csak akkor hasznaljatok, ha kimentek a varosbol. Bar oszinten, osztom a 8-as velemenyet, szerintem is felesleges es csak a penzt eszi, de ti tudjatok, lehet, hogy van valami ok, amiert megis nelkulozhetetlen.
- kulfoldi nyaralasokrol lemondani 1-2-3 evig.
- felesleges ruhavasarlast abbahagyni, ha valami tenyleg kell, akkor eloszor vinteden korbenezni.
- penzt nem hagyni csak ugy a szamlan. Mivel par even belul vennetek lakast, igy a tbsz-t nem ajanlom, marad az allampapir jovore eleg jol hoz. Ha csak par misitek van, akkor is nyerhettek rajta 1-2 havi megtakaritast. De ott van meg a cetelem is, esetleg a DKJ, vagy euroban is tarthatjatok, amelyik szimpatikusabb.
Zarszonak meg tenyleg csak a 8-as nagy igazsagat ideznem: "Emellett én azt gondolom, hogy ha lakhatás megoldása a cél, akkor az ember nem nyaral, nem éttermezik, stb., mindent félretesz."
Az nem lakhatási válság, hogy az ország legdrágább városában nem tudtok lakást venni. Ennyi erővel a Porsche szalon elé is kimehetnétek tüntetni, mert miaz hogy nem telik ilyen kocsira?
Havi nettó 1 misi jó pénz, ha ebből nem tudtok pár év alatt egy önerőt összerakni, akkor nagyon rosszul kezelitek a pénzt.
19: Meg kellett venni.
Kiutalni: Éveket kellett sorban állni érte, igen. Kiutalták, amikor sorra kerültél, hogy megveheted.
Pont annyiba került egy fizetéshez képest mint ma.
Annyi, hogy nem volt kamat, ezért csak a tőkét kellett fizetni, az igaz.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!