Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Légyszíves segítene nekem...

Légyszíves segítene nekem valaki,mire kell figyelni lakás vásárlásnál, meg ilyenek?

Figyelt kérdés

Ugy adódott,hogy el kell költözöm itthonról, de nem szeretnék sokáig albérletbe tengődni,mert számomra pénzkidobás.

Régóta gondolkoztam amúgy, hogy vennék egy lakást. Gyujtögettem pénzt önerőnek, de olyan hirtelen jött, hogy egy lakás árához képest az semmi.

Nincs kitől megkérdeznem a tapasztalatokat, meg,hogy mire kell figyelni. Mi számit jó árnak /nm2, mi az ami túlárazott. Hogy működik ez az egész lakáshitel téma, és úgy minden más.

Azt tudom, hogy két háloszobás lakást szeretnék, lehetőleg ujépítésűt, normális környéken. Ahogy néztem ezek általaban olyan 55-65nm2 között vannak. De tényleg nem tudom bele-e merjek vágni.

Bocsánat, ha nagyon hülye vagyok, sose kellett ezzel foglalkoznom. Köszönöm a segitségeet! :)



2022. júl. 13. 22:46
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
79%
Először otthon meg kell tanuld, hogyan üzemel a lakás, neked kell ellátni, szolgáltatókhoz járni, javíttatni, csekkeket fizetni, biztosítást kötni, leolvasókat fogadni, új órákat hitelesíttetni, stb. Ha ez megy, pontosan tudni fogod, milyen adottságú lakást szeretnél, pl. milyen fűtésűt, milyen anyagból épültet, mert melyikkel van kevés gondod és melyik gazdaságos számodra. Ennyi.
2022. júl. 13. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
De ha nincs elég önerőd, akkor nem tudsz lépni.
2022. júl. 13. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:

Nem tudom ezeket megtanulni itthon, senkitől, mert minnél hamarabb mennem kell, és amúgy se tanítanának semmit.

De csekket szoktam feladni, meg ilyenek.

Mennyi önerő kéne kb?

2022. júl. 13. 23:28
 4/15 anonim ***** válasza:
20-50%.
2022. júl. 13. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%

Másik kérdéshez írtam, de ide is úgy tűnik hasznos lesz:


1. Nézz szét a környékeden, hogy mennyibe került egy olyan ház/lakás, amit akarsz. (pl. ingatlannet, FB marketplace)



2. Az adott háznak (legyen a példa szerint 30 millió, nálunk vidéken ezért már kaphatsz okésat) minimum a 20%-val kell rendelkezned. Ez a törvényi minimum! Ez azt jelenti, hogy a banknak nem kötelessége elfogadni a 20%-ot, lehet ők 30-35%ot kérnek önerőnként. A példa kedvéért kérjen a bank 20 %-ot. Tehát az adott házhoz/lakáshoz kell 6 millió forint minimum önerő.



3. E mellé fizetned kell az ügyvédi költségeket (kb 100-150 ezer), illetve az illetéket. Az illeték első lakásnál/háznál 4%. Tehát a példában ez 1 millió 200 ezer forint. Ez nem számít az önerőbe, ezt vásárlás után számlázza ki nektek a NAV.



4. A fentiek jó kiindulópontok, de ezekhez szükséges a normális fizetés is. Ugyanis ha alacsony a fizetésetek, akkor nem biztos, hogy a példában szükséges 24 milliót megkapjátok hitelnek. A kettőtök fizetését adjátok össze: pl 250.000+240.000= 490.000 HUF. Ennek maximum a 50%-a lehet a hitel. ( [link] Ebbe beleszámol, ha van autó/személyi/diákhiteletek is.



Itt meg tudod nézni mennyi a törvényileg adható maximum hitel nektek: [link]


Ezt nem kötelessége megadni a banknak, de maximum ennyit adhat.



5. Ezek után beballagtok 2-3 bankba és kértek hitel előbírálatot! Ott megmondják, hogy nektek ténylegesen mennyi hitelt hajlandóak adni. Ezek után látjátok majd, hogy egyáltalán megkapjátok-e a példában szükséges 24 milliót vagy sem.



Huhh ez hosszú lett. De legalább remélem hasznos.

2022. júl. 14. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Hát akkor szerintem nem veszek lakást az elkövetkezendő 5 évben biztos.

Egyedül vagyok, egy év alatt sikerült félretennem 1millió200at, de ez így akkor nem elég semmire.

Havi kb 300at keresek, de albi mellett mire összegyüjtök annyit, megöregszem.😅

2022. júl. 14. 10:50
 7/15 anonim ***** válasza:

ha megírod hol laksz tudunk árat is mondani. az biztos,hogy az új építésú marha drága. kezdésnek egy régi építésű és egy olcsóbb is megfelelne sztem, akár városközeli is,ha az olcsóbb és könnyű bejárni. főleg,hogy a hitelkamatok is megugranak és még egy nagy válság is közeleg.

jótanács,hogy ne Forintban tartsd a pénzed,hipp hopp elillanhat egy inflációs körnezetben. Váltsd át mindig euróba,vagy dollárba legalább.

2022. júl. 14. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
mondjuk az euró a célszerűbb most már, mert a dollár bár még fog erősödni, de már a vége felé közeleg az emelkedése és utána visszaeshet eléggé. az euró stabilabban mozog felfelé és nem lehetetlen,hogy az 500 fel megy középtávon. 420-430-450es árakat hallok év végére,de ha beüt valami ,akkor a határ a csillagos ég....
2022. júl. 14. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
Sajnos a megtakaritasod jelenleg nem eleg lakasra. :(
2022. júl. 14. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
45%
6: Vegyél esetleg haszonélvezettel terhelt lakást, ahol idős a haszonélvező, és akkor pár éven belül eltávozik. Sok egyedülálló idős ember van kicsi nyugdíjjal, nagy, drága fenntartású lakással. Ha ráérsz a lakásszerzéssel, nagyon jól tudsz járni. Hol szeretnél lakást?
2022. júl. 14. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!