Biztos, hogy túl fogják élni a budapesti ingatlanárak a moratórium feloldást?
Egyik ismerősöm nettó 140 ezres állásra jelentkezett Budapesten, de nem vették fel mert még arra is túljelentkezés volt, és találtak jobb munkaerőt annyiért is. Bizony, nem mindenki Senior Java fejlesztő Budapesten, arról nem is beszélve, hogy egy Senior Java fejlesztő is:
-a mai világban már dolgozhat akárhonnan, kényelmesen, vidékről is
-nekik sem éri meg itt maradni, mert külföldön 3-4x jobban fizetik őket is
A turizmus is megszűnt, véglegesen, ami szintén csak felfele tolta az árakat. Így végül a legtúlárazottabb, de legalacsonyabb életszínvonalú várossá nőtte ki magát.
Igaz, az árak már mennek lefele, de az igazi kalapács, a moratórium feloldás még nem ütött be. Biztos, hogy túl fogják élni a jelenlegi árak Budapesten? Miből fogja fizetni a hitelt a bebukott vállalkozó és a sok munkanélküli/bércsökkentett? Az állam egyiküknek sem segít semmit, csak az oligarcháknak ad lóvét közpénzből, de azzal mi nem sokra megyünk. Más országokban azért van támogatás, itt nincs.
Lesz olyan árzuhanás majd mint 2008 utáni években?
Pont, hogy nem. Külföldi befektetők kezében volt a legtöbb AirBnB-s lakás, amit sok magyar követett már brutál magas hitelek árán is a covid járvány kitörése előtti 1-2 évben. ÉS most nincs miből fizetni...
Lölőnek vannak szállodái mindenhol az országban, a jövőben az sem biztos hogy nem tiltják be teljesen az AirBnB-t, hogy neki legyen csak forgalma. A szigorítás is miatta volt.
És arról se feledkezzünk meg, hogy Lölőt nagyon bőkezűen kárpótolja az állam. Valami több tíz milliárdot kapott az általa felvásárolt Hunguest Hotels láncolat a korlátozások miatt.
Egy átlag AirBnB-s pistikét mikor fognak kárpótolni egy kanyi fillérrel is ebben az országban?
Soha napján kiskedden, majd elárverezik.
17. "Annyira azért nincsenek:" Mennyire? Ha "annyira" nincsenek, akkor azt jelenti, hogy szerinted is messze vannak, csak nem "annyira" (bármit is jelentsen ez nálad, mert ugye kerek mondat az luxux).
Amit linkeltél az a bérleti díjat mutatja meg a jelzálogot. Mi köze ezeknek ahhoz, amit én írtam?
"De megmondom őszintén, az sem világos, hogy a hozott példáid hogyan támasztják alá az állításodat."A kiscserkész/úttörő (kinek mi tetszik) ott segít, ahol tud, tehát nézzük:
Bp - Párizs:
Segítek értelmezni:
Négyzetméter ár belvárosban - Bp: 2800eur, Párizs: 13100eur.
Átlagkereset - Bp: 835eur, Párizs: 2700eur.
Azaz 1 nm lakás ára: Bp: 3,3havi átlagkereset, Párizs: 4,85havi átlagkereset
Te is elismered, hogy messze vannak még az árak, csak nem "annyira" - ami nem tudom mit jelent. Ráadásul mindenki tudja, hogy a fizetéssel és árakkal kapcsolatos ksh statisztikák annyira megbízhatóak, mintha az ujjammal próbálnám a szél erősségét meghatározni. Az infláció egyre magasabb, az állampapír azt se hozza vissza, amennyit az emberek az inflációval veszítenek, mibe fektetnek tehát, ami tartja az értékét, sőt, növeli is: ingatlanba.
A külföldi árakhoz képest a budapesti ingatlanok nagyon olcsók (lásd párizsi 4,6szoros, de akár bécsi 2,6szoros), tehát hol fektetnek be a külföldiek? Talán kitalálod. Vagy nézd meg a koppenhágai árakat... Nincs messze a bp-i...?
"Ezek szerint pl. Bécsben és Madridban ugyanolyan nehéz/könnyű lakást vásárolni, mint Budapesten."
Hát ha neked nem ez jön ki abból, hogy máshol több havi átlagkeresetre van szükség 1nm lakás megvásárlásához, akkor sürgősen olvasd el az általános iskolai matematika könyveket újra.
Fantasztikus, hogy találtál egy országot, ahol kevesebb havi fizetésből lehet lakást venni! Igaz, hogy a nm ár még így is 25%-kal magasabb. Ráadásul a belga infláció gondolom "valamivel" alacsonyabb, mint a magyar, tehát ott nem ingatlanba mentik az emberek a megtakarításaikat, ezért kevésbé emelkednek az árak.
A ksh átlagbér az átlagot méri, azaz benne vannak a milliókat keresők és a rengeteg minimálbéres is. Aki 1milliót keres, annak könnyebb lakást venni, de aki meg nettó 300at, annak elég sokáig kell spórolnia, pláne ha albérletben lakik. A lényegen nem változtat: az ingatlan árak nem fognak jelentősen csökkenni, hiába reménykednek ebben már vagy 10 éve egyesek. Semmi oka nincs annak, hogy csökkenniük kellene.
24: Meg a top nyugati városokat minden tekintetben marhaság összevetni Budapesttel. Ezért is írtam Brüsszelt. Ha Bécs helyett Graz-ot nézed, mindjárt más a helyzet:
#24. Amit belinkeltem, azon rá lehet menni az i betűre jobb oldalt felül, és akkor a definíciók megnyílnak. Világosan leírja, mit jelent a price to income ratio, ami alapján defaultban sorrendbe vannak téve a városok, és amit a felette lévő térképen is láthatsz. Itt szó sincs jelzálogról, vagy bérleti díjról, habár a táblázatban jobbra haladva ezek is megjelennek. Na most megnézve a térképet láthatod, hogy ez az arány Nyugat-Európában túlnyomórészt KISEBB, mint BP-n. Egy átlag nyugat-európai városban KÉTHARMADA ez az arány a BP-inek.
De közben leesett, hogy igen, te arról akartál értekezni, hogy abszolút nézve hány euró egy lakás nyugaton, és hány Budapesten. Csak akkor nem értem, minek kezdtél el átlagbérekről magyarázni az első kommentedben.* A #24-esben már sikerült konzekvensnek maradnod, ami abszolút mutatja, hogy fejlődőképes vagy, úgyhogy köszi a magyarázatot is.
*Bár az számomra nyilvánvaló volt, hogy a párizsi példát fogod majd hozni, ahol valóban egyértelműen sokkal drágább minden, mint BP-n (Párizs Európa legdrágább városa), de az átlagos nyugati árszint nem itt van.
Innen már csak az következik neked, hogy nagy levegő, szúszá, aztán lehet élvezni a vasárnapot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!