Honnan tudnám eldönteni, hogy kiket vegyek fel albérlőnek, előre honnan tudjam, hogy rendesek-e, megbízhatók-e?
Nem, azonnali hatállyal, karhatalommal semmiképpen sem teheted ki.
A közjegyző előtt kötött szerződés pontosan ugyanazt tartalmazza, mint minden más szerződés, csak épp közokiratba foglaltan. Ha nem fizet a bérlő, és az erre alapozott felmondást szintén közokiratban közlöd (ennek nagyon komoly törvényi határidejei, előírásai vannak, amikben a közjegyző egyébként nem segít!), akkor a felmondást követően lehet végrehajtást indítani.
A karhatalmat a végrehajtó intézi, nem te!!!
tendenciózusan biztatják az embereket manapság, hogy közjegyzői okiratba foglalt bérleti szerződéseket kössenek, mert védi őket, bla-bla-bla... de ennek gyakorlati haszna nem sok van, csak macerásabbá és drágábbá teszi a jogügyletet, de ugyanúgy meg kell indítani és végig kell vinni a kilakoltatási procedúrát, mint közjegyzői okiratba foglalás nélkül, egyetlen pozitív hozadéka maximum az, hogy egy ilyenre állítólag azonnal kiadják a meghagyást - én még nem találkoztam ilyennel -, és mehet az egész pakk a végrehajtóhoz, míg a sima bérleti szerződést előbb záradékoltatni kell, de az se egy hosszadalmas processzus szal sokat nem nyersz vele, ha előre futkostok minden egyes bérleti szerződéssel a közjegyzőhöz ahelyett, hogy csak a nem fizető, kirakni kívánt bérlő ügyével tennétek ezt, HA nem fizet (azért ne feltételezzük egyből a rosszat mindenkiről).
egyébként a már említett meghagyást is a közjegyzők intézik, szal ugyanúgy hozzá mennél, csak előbbi esetben minden egyes szerződéssel mennetek kell - no és FIZETNI neki -, míg utóbbi esetben, csak ha gond van a bérlővel...
Mondjuk nem adnak ki semmiféle "meghagyást", és a simát nem kell "záradékoltatni" (egyik kijelentésnek sincsen semmi értelme).
A közokiratba foglalt bérleti szerződés, amennyiben szintén közokiratba foglaltan van felmondva, végrehajtási záradékkal látható el (közjegyző által), azaz közvetlenül végrehajtható.
Az általad "simának" nevezett bérleti szerződés, azaz a magánokirat nem hajtható közvetlenül végre, azt egy peres (illetve kivételes esetben nemperes) eljárásnak kell megelőznie.
aprócska korrekció: meghagyás, záradék - mindkettőt a közjegyző intézi, és nem ingyen, természetesen.
nekem amúgy még sosem volt ilyen gondom, minden bérlőel egyezségre tudtunk jutni, még az átmenetileg fizetésképtelenné válttal is: részletfizetési megállapodást kötöttünk, vagy adtam olykor-olykor haladékot a bérleti díjra (rezsire sosem!), egyetlen egyszer volt egy olyan esetem, amikor sem fizetni, sem kiköltözni nem akartak, de ott is elegendő volt kilátásba helyeznem, hogy még aznap intézkedem a villany, víz, gáz kikapcsoltatásával, aztán maradjanak ezek nélkül, ha gondolják, hogy télvíz idején ellesznek így... már másnap hívtak, hogy egyeztessük kiköltözés időpontját. ha nem így tettek volna, tényleg kikapcsoltattam volna, és rájuk terhelem ennek minden költségét, vagyis kaució azonnal ugrik. határozottnak kell lenni (mondom ezt nőként - is).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!