Hogyhogy még mindig hisznek emberek ilyesmiben hogy a rossz a jó hiánya, amikor a gyakorlat ezt egyértelműen cáfolja?
Metafizikai értelemben próbáld meg újragondolni ezt a kérdést.
Alapvetően a rossz "keletkezése" kapcsán fogalmazták meg ezt az elméletet. Már Plótinos neoplatonikus gondolkodó megadta ehhez az alapot, aztán a Szt. Ágoston fejlesztette ki erre alapozva ezt a magyarázatot. Javaslom a Szabad akaratról című művének elolvasását. Nem árt leszögezni, hogy itt is a kereszténység a "rossz" alatt nem mondjuk a hasfájást érti, hanem a morális értelemben vett rosszat, ami az Abszolút Jó, tehát a mi fogalmaink szerint Istennek a hiánya.
A morális értelemben vett rossz is a gyakorlatban elég egyértelműen az ellentéte a jónak, nem pedig hiánya. Ha nem teszek jót valakivel, abból nem következik hogy rosszat viszont tenni fogok vele. Ugyanúgy, ha valakivel nem teszek rosszat, attól még nem tettem jót sem.
A jó pedig csak viszonyítás kérdése, és kb mindenkinek mást jelent. Ebből kifolyólag eleve nem lehet abszolút.
"amikor a gyakorlat ezt egyértelműen cáfolja"
Nem cáfolja. Kezdj el logikát és filozófiát tanulni és csodálkozz.
Gondolom abban sem hiszel, hogy a sötétség a fény hiánya.
Nem kell kereszténynek lenni ahhoz, hogy olvass jó gondolatokat pl. az aggodalomról. Még a facebookon is rengeteg jó gondolatot osztanak meg a Jézusban nem hívők is. Vedd ki a fejed a homokból és tanulj, ismerkedj a szellemi részével a világnak
"A jó pedig csak viszonyítás kérdése"
Tehát ezzel elismered, hogy van abszolútum, különben nem tudnád viszonyítani. Sőt, fogalmad sem lenne a jó és a rossz fogalmáról. 2-0 az abszolút jó javára:)
"Ebből kifolyólag eleve nem lehet abszolút."
Tudod: vitatkozás helyett olvasás, tanulás, gondolkodás
"Gondolom abban sem hiszel, hogy a sötétség a fény hiánya"
Abban nem kell hinni, az elég egyértelmű tény. Ahol nincs fény ott sötét van.
Csak ennek semmi köze a jóhoz és a rosszhoz, hiszen ahol nincs jó, ott nem feltétlen van rossz, és ahol van jó, onnan sem feltétlen hiányzik a rossz.
Szóval a fény-sötétséggel való összehasonlítás alapján is egyből világos lesz hogy mennyire hibás a kettő közötti párhuzam.
"Tehát ezzel elismered, hogy van abszolútum, különben nem tudnád viszonyítani"
Már hogyne tudnám viszonítani?
Azt ne mondd hogy téged már elsőben meghúztak matekból az ilyen "melyik szám a nagyobb" feladatok miatt, mert egy abszolút legnagyobb szám nélkül nem tudtál mihez viszonyítani...
De te ezt arra alapozod, hogy ha nem teszel semmit, akkor az se nem jó, se nem rossz (pedig már ez sem feltétlen igaz), de ha teszel valamit akkor az attól függően jó vagy rossz, hogy mások jobbat vagy rosszabbat tesznek... Ennek nem sok értelme lenne.
Egyébként ez tényleg nem valláskritikai kérdés, és tényleg olvashatnál filozófiáról, mert erről most pont nem annyira Isten tehet.
Már miért ne lenne semleges? Ez egyszerű józan ész kérdése. Ha a másik életét pozitív irányba befolyásolom, az morálisan jó. Ha negatívan, az rossz. Ha nem vagyok rá se pozitív, se negatív hatással,az semleges.
Most például ha szembe jövök veled az utcán és csak így random adok neked egy 5000-est és szerencsés napot kívánok, ez téged nyilván pozitívan érint. Lehet hogy nem is volt szükséged rá, de hirtelen lett egy kis extra pénzed, amiből meghívhatod magad egy finom ebédre vagy útban hazafelé vehetsz egy virágot a kedvesednek, akinek közvetve így szintén egy mosolyt csaltam az arcára, tehát morálisan jót cselekedtem.
Másik verzió, hogy veled szembe jövök az utcán, és szó nélkül felrúglak majd otthagylak. Nyilván fájni fog ha megütöd magad, fájni fog hogy ok nélkül bántottak, azaz a tettem hátrányosan érintett, morálisan rossz volt.
Viszont attól még hogy adott esetben pont nem is jutna eszembe hogy na tegyek már jót egy random emberrel, ezért nem adnék neked 5000 forintot amikor szembe jönnél velem, ettől még nem foglak automatikusan felrúgni. Mert a jó hiányából a valóságban nem következik a rossz.
Lehet hogy vannak filozófiai rendszerek ahol elméletben igen, de annak meg nem sok értelme, ha a gyakorlatban egyszerűen teljesen másként működik az egész, mint ahogy filozófusunk hinni szeretné.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!