Milyen szabad akarat az, ami már az ember születése előtt milliárd évekkel eldőlt? Hiszen Isten már a teremtés pillanatában tudott minden egyes jövőbeli döntésünkről.
A "szabad" akaratod mindenkor befolyásolják külső tényezők. Például az addigi életed megtapasztalásai. Ha viszont ezt figyelembe veszed, már nem is lehet olyan "szabad" az akaratod, mert a szabadság azt jelenti, hogy korlátoktól mentes.
A korábbi tapasztalataid viszont korlátozzák azt, hogy a teremtett lehetőségek közül melyeket fogod választani. Például ha egyszer megégetted a kezed a kályhán, többet nem fogsz oda nyúlni, amikor ég benne a tűz.
És akkor azt még nem is vettük figyelembe, hogy az ember folyamatos kényszerekkel/késztetésekkel küzd csak úgy alapjáraton: enned, innod kell, fázol, meleged van, stb. Ezek mind mind olyan dolgok, amik korlátozzák a szabadságod.
Minél többet élsz és tapasztalsz, annál kevésbé vagy szabad. Talán születésed pillanatában vagy a legszabadabb, viszont akkor nincs meg a lehetőséged a cselekvésre. De a tapasztalások (amelyeket nem tudsz befolyásolni) folyamatosan érnek a környezetedből és alakítanak téged.
Az, amit egyesek "bűnnek" neveztek itt korábban, az is csak a teremtett lehetőségek része. Nem jó és nem rossz. Nem létezik abszolút jó vagy rossz, ezen fogalmak meghatározása mindig nézőpont kérdése! Isten szemében az összes teremtett lehetőség megtörtént, már a teremtés pillanatában.
"Szabad" akarat nem létezik, csupán annak az illúziója, ez az illúzió is a teremtett világ része/következménye.
Még valami!
Ha annyira tiszteletben van tartva a szabad akaratunk, akkor miért hibázhatunk, és miért történhetnek balesetek?
"#45-s ugyan miért lenne baj, hogy kérdéseket tesz fel arról amit nem ért? Inkább csak fogadjon el mindent úgy ahogy megmondják neki, így lehet aztán tökéletes birkát csinálni, kérdező sose szabad abbahagyni a kérdéseket, mindig hajtson a tudás vágya."
Neked milyen információval bír ez a kérdésem?
"Nem unod még hetente kétszer feltenni ezt a kérdést?"
Ez a srác(?) heti kétszer felteszi ezt a kérdést, és offolva még egy csomó másik kérdésnél is benyögi. Nem akar belátni, csak hajtogatja a magáét. Olvass vissza. Na, érted már?
"Ha annyira tiszteletben van tartva a szabad akaratunk, akkor miért hibázhatunk, és miért történhetnek balesetek?
"
Semmi összefüggés. Ezerszer el lett már magyarázva
"tudja isten hogy ha te rosszul hasznalod szabadakaratod akkor pokolba mesz ha jol hasznalod akkor a mennybe"
Mivel Isten mindentudó, tudja előre, hogy hogyan fogsz dönteni. Tehát ha ez igaz, vannak olyan lelkek, amiket a pokolra teremtett, mert a teremtés pillanatában tudta, hogy a lélek az egyesek által "bűnnek" nevezett, Isten által teremtett lehetőséget fogja választani. Nem logikus, Isten nem egy szadista, aki az örökkévaló szenvedésnek teremtene bármit is.
Ha létezne valódi szabad akarat a teremtett világegyetemben, akkor az egész csak egy hatalmas káosz és pusztulás lenne. Ezzel szemben egy rendezett, logikusan működő rendszer a világegyetem. Ott, ahol szabályok vannak, ott már nem létezik szabad akarat.
"Ha létezne valódi szabad akarat a teremtett világegyetemben, akkor az egész csak egy hatalmas káosz és pusztulás lenne. Ezzel szemben egy rendezett, logikusan működő rendszer a világegyetem. Ott, ahol szabályok vannak, ott már nem létezik szabad akarat."
Egyszerű megfigyeléssel és logikával is rá lehet jönni, hogy van szabad akarat. Vagy nem csinálhatnád azt, amit szeretnél?
"Egyszerű megfigyeléssel és logikával is rá lehet jönni, hogy van szabad akarat. Vagy nem csinálhatnád azt, amit szeretnél?"
Nem csinálhatod azt, amit szeretnél. Pl: nem tudsz magadtól repülni, mint a madár, csak mert szeretnéd. A lehetőségeid rabja vagy! Sőt, tovább viszem a dolgot, az, amit szeretnél, az sem a saját igényed, hanem az, amivé formált a világ születésed óta. Igen, az igényeid is formálódnak veled együtt, külső forrásból érkező, benned tudatosuló megtapasztalások hatására.
"Nem csinálhatod azt, amit szeretnél. Pl: nem tudsz magadtól repülni, mint a madár, csak mert szeretnéd"
Ez nem szabad akarati kérdés, hanem technikai-anatómiai:) Bármikor felülhetsz a repülőre és már repülsz is. Próbáld megérteni, hogy a szabad akarat nem ezeket jelenti. A szabad akarat az nem fizikai/materialista kérdéskör, hanem szellemi dolog. Az ember szellemben teljesen egyenértékű személyiség Istennel, tökéletes felfogása van mindenről, tetszőlegesen cselekedheti Isten akaratát vagy a bűnt. Ez a szabad akarat tömör lényege, nem az, hogy tudsz-e repülni, vagy sem. Az ember csak a testével tartozik a fizikai világhoz, szellemében a természetfeletti világhoz tartozik. Érthető ez?
"Ez nem szabad akarati kérdés, hanem technikai-anatómiai:)"
Az anatómiai adottságok is korlátozzák azt, hogy mennyire lehet "szabad" az akaratod. Onnantól fogva, hogy megszületsz egy testben (a szellemed csatlakozik egy testhez, ha így jobban tetszik), az adott test képességi már korlátoznak, a testnek van igénye és akarata.
Az más kérdés, hogy a teremtett világ működésének megfigyelésével van lehetőséged arra is (már ha kialakul rá az igényed), hogy repülő gépezetet alkoss, vagy már mások által megalkotott gépeket használj.
"A szabad akarat az nem fizikai/materialista kérdéskör, hanem szellemi dolog."
Az, hogy mik az igényeid, amik formálják az akaratod is, bizony egyáltalán nem szellemi dolgok. Kézzel fogható, kemény materialista dolgokról beszélünk. Az akaratod nem csak úgy a semmiből születik, egy szellemi lény által vezérelt irányelv alapján!
Nézzük csak példaként a kannibál törzs tagjait. Hol van ez a szellemi sugallat és az isteni tudatosság, amikor úgy döntenek, hogy a szomszédős törzs elfogott kisgyerekeit fogyasztják el ünnepi lakoma keretei között? Sehol. Mi sem vagyunk különbek náluk, csak minket más tapasztalatok értek, más körülmények alakítottak.
"Az ember szellemben teljesen egyenértékű személyiség Istennel, tökéletes felfogása van mindenről, tetszőlegesen cselekedheti Isten akaratát vagy a bűnt."
Ha a szellemnek tökéletes felfogása lenne mindenről, akkor eleve úgy születnénk, hogy tudnánk mit keresünk itt a Földön, ismernénk az Isten által állított szabályokat. Ezzel szemben teljes tudatlanságban (tiszta lappal) születünk és a személyiségünk úgy formálódik/fejlődik ki külső ingerek hatására.
"Az ember csak a testével tartozik a fizikai világhoz, szellemében a természetfeletti világhoz tartozik"
Csakhogy a szellemed csak utazó a fizikai testben. Nem te vezeted a vonatot, csak ülsz rajta és nézel ki az ablakon. Ez így érthető?
"Az anatómiai adottságok is korlátozzák azt, hogy mennyire lehet "szabad" az akaratod."
Ezzel azt mondod, hogy mivel nem tudok repülni, így nem is akarhatok. Beláthatod,m hogy ez nem igaz. A szabad akarat eredménye ebben a kérdésben a repülőgép
"Az, hogy mik az igényeid, amik formálják az akaratod is, bizony egyáltalán nem szellemi dolgok. Kézzel fogható, kemény materialista dolgokról beszélünk."
Te igen, én nem. Nyilván, ha materialista vagy, akkor lehetetlen megértened a szabad akarat dolgot.
"Ezzel szemben teljes tudatlanságban (tiszta lappal) születünk és a személyiségünk úgy formálódik/fejlődik ki külső ingerek hatására. "
Mígnem elérjük a szabad akarat fázist, a szellemi érettséget. Ekkor kezdi beszámítani Isten a bűnt. Nincs ellentmondás. Azt viszont nem értem, hogy egy materialista miért akar szellemi dolgokról vitatkozni, mikor tagadja azokat. A Biblia szellemi dolgokról beszél, a szabad akaratot a Biblia miatt említed, erre bele akarod kényszeríteni a materializmusba, ami logikátlan és hibás
"Nem te vezeted a vonatot, csak ülsz rajta és nézel ki az ablakon."
Hát az én testemet az én szabad akaratom vezeti.
"Csakhogy a szellemed csak utazó a fizikai testben" Egyszer materialista vagy egyszer meg metafizikusan beszélsz. Döntsd már el
Szerintem mindent elmondtunk, zárhatjuk. Felesleges ugyanazt elmondani más példákkal. Én értem, mit mondasz, de nem fogadom el, ezért felesleges más példákkal ugyanazt leírni hússzor.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!