Ha van Isten. Akkor miért teremtette bűnösnek az embert, és miért kell az embereknek szenvedniük a mindennapokban? Ha a sorsunkat előre megírták, akkor az aki írja, miért játszik velünk ilyen csúfos játékot?
Honnan veszed, hogy bűnösnek TEREMTETTE?
Megteremtette az embert, szabad akaratot adott neki, az első emberek tehát szabad akaratukból szegték meg a tiltást!
.
"Ha a sorsunkat előre megírták" - erre ne hivatkozz, ha szándékos emberölésben vagy vádlott!
Na, át is került :)
Egy rövid választ én is megeresztek azért: Isten nem teremtette bűnösnek az embert. A teremtésekor bűntelen volt. Viszont bűnre hajlamosnak teremtette.
Az eredendő bűn ugyanakkor nem valami hűde gonosz, sötét természet megmutatkozása, hanem csupán az ember alaptermészetének, a kíváncsiságnak, önfejűségnek, meggondolatlanságnak a megtestesülése. Isten ezekkel a tulajdonságokkal teremtette az embert. Aztán teljes megdöbbenéssel fogadta, hogy ezen tulajdonságokból egyenesen következő módon cselekedett. Pedig még jól meg is fenyegette olyasmivel, aminek akkoriban nem volt semmi jelentése. (ti. a halállal. De olyasmi, hogy halál, akkoriban nem létezett, így az embernek nem sok fogalma lehetett, hogy Isten mit is mondott neki...)
Miután ez megvolt, beváltotta az ígéretét a halállal kapcsolatban. Meg hát, ahogy jóságos entitáshoz illik, a gyerekek, unokák, dédunokák, és egyáltalán, minden későbbi ember is örökölte ezt a büntetést, azért a tettért, amihez semmi közük. (Kim Dzsongun lájkolja ezt.)
Az eredendő bűnt nem arra szokás visszavezetni, hogy Isten valamit elbaltázott a teremtéskor, hanem arra, hogy az Istentől kapott szabad akaratot olyasmire használta, amit megtiltottak neki. Isten jósága és bölcsessége lenyűgöző. Természetesen szabad akaratot lehet úgy is teremteni, hogy másféle belső mozgatórugók hajtják a teremtményt, amik esetleg nem vezeznek ide. Egyrészt. Másrészt ha egy szülő megtiltja a gyerekének, hogy a serpenyőhöz nyúlkáljon, az mégis megteszi, nem fogja halállal büntetni. Isten pedig így tesz. Ebből látszik, hogy mennyivel több és jobb nálunk.
Na meg eleve érdekes, hogy elhelyezett az édenkert közepén egy tiltott gyümölcsöt. Kissé furcsa, de mi ezt nem érthetjük. Mindenesetre, ha az ember véletlen nem esett volna bűnbe, Isten igen nagy gondban lett volna. Ajánlott kisfilm a témában:
Egy szó kimaradt:
"hanem arra, hogy az Istentől kapott szabad akaratot olyasmire használta"
ez helyesen:
"hanem arra, hogy az ember az Istentől kapott szabad akaratot olyasmire használta"
"Másrészt ha egy szülő megtiltja a gyerekének, hogy a serpenyőhöz nyúlkáljon, az mégis megteszi, nem fogja halállal büntetni. Isten pedig így tesz."
És a mi csodálatos, mindenható Istenünk nemhogy megmondta, hogy ne nyúljáljunk a serpenyőhöz, de még magunkra is hagyott a gáztűzhelyen lévő forró serpenyővel, meg a sunyi nagybácsival, aki állította, hogy nyugodtan hozzányúlhatunk. Egy emberszülőnél ez esetben "hanyagságból elkötvetett ..." lenne az ítélet, de a mi tökéletes Istenünk nem hanyag, így a bűn csakis is kizárólag az emberé. :)
"elhelyezett az édenkert közepén egy tiltott gyümölcsöt"(Mojjo)
A szabadsággal együtt jár a gőgössé válás és a rivalizálás lehetősége - potenciálisan adott. Szimbolikusan ez "tiltott gyümölcs" - mert ez halálos mérgezést okoz az embereknél, emberek közt.
A rivalizálás sokkal mélyebb és nagyobb baj az emberek közt, mint azt általában gondolják.
A témának legjobb kifejtése a nemrég elhunyt -eredetileg összehasonlító irodalomtörténész - René Girardnál van. Érdemes olvasni,néhány magyar ford. is van már. Sok mindent meg lehet érteni általa - a rivalizálást, az erőszakot, a bűnbakképzés mechanizmusát.
Aki másokat ismer, okos.
Aki magát ismeri, bölcs.
Aki másokat legyőz, erős.
Aki önmagát legyőzi, hős. (33)
Az igazi győző erőszak nélkül győz.
Az győz igazán, aki önmagát legyőzi. (68)
Lao Ce, Tao Te King
Az Isten felfogás nagyon eltérő ha megfigyeled a különböző kultúrákat. Egyes vallások kegyes , megbocsátó Istenről/Istenekről beszélnek míg mások kegyetlen az emberekkel csak játszadozó Istenekről írnak(pld a görög hitvilág ). Az egyik halál utáni jutalmat a másik még nagyobb szenvedést a harmadik újjászületést ígér.
A Kereszténység nagyon egyszerűen megoldja a kérdésedre a választ : "Isten útjai kifürkészhetetlenek , Istennek mindennel terve van" ezt vagy elfogadod és e szerint élsz és bízol hiszel Istenben , vagy sem , jobb válasz még a római Pápa sem fog tudni adni.
A Buddhizmus , nem foglalkozik Istennel , de ha van akkor sem lényeges számukra , lényegében hasonlóan a Kereszténységhez ők is csak bíznak és hisznek hogy mindennek van valami oka a jónak és a rossznak is.
A Hinduizmusban számos jó és rossz Isten létezik , a rossznak az alapvető oka a gonosz Istenek de lényegében rájuk is szükség van pld Síva.
Tehát ha megfigyeled azt mondja mindegyik nagy vallás hogy valami oka van mindennek és ezt el kell fogadni és hogy miért megy néha jobban a rossznak vagy hogy miért jár pórul a jó azt is Isten akaratának tudják be amelynek van valami végső célja hogy ez mi ők sem tudják de van.
Én Ateistaként hasonló okokból mint amelyeket te megemlítesz vagyok képtelen hinni Istenben. Egy alkotót alkotása alapján ítélünk meg és amilyen szarul van összerakva ez a világ inkább hiszem azt hogy nincs Isten mint hogy valaki ezt szándékosan csinálta volna ilyenné !
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!