Ez véletlen lenne?
Jelezném, hogy töriből az ember evolúciójától indul a tananagy, nincs benne ősrobbanás.
Fizikából viszont 11.-ben viszonylag részletesen tárgyalják a tankönyvek, illetve biológiából földrajzból a bioszféra evolúciója kapcsán van még megemlítve, 12.-ben, illetve 9.-ben.
"És ugye nem gondolod komolyan, hogy tizenegyedikben és tizenkettedikben, amikor már felnőtt az ember fogja kitalálni, hogy ő most ateista lesz?"
De. Ezt a saját példámon mondom. 18 éves koromig, családi okokra visszavezethetően vallásos keresztény voltam, és a tudományos ismereteim bővülésével nyílt fel a szemem, és lettem ateista, részben a 11-12.-es tanulmányaimnak köszönhetően.
Úgyhogy akár meg is történhet, hogy valaki már felnőttként találja ki, hogy ő ateista lesz.
Elösször is, kedves kérdező, hogy lenne véletlen? Ha valakinek egy ideológiát még "tudatlan" korban vernek a fejébe, az nagy valószinűséggel ott is marad.
Másodszor, engem se neveltek ateistának, lehet, hogy különleges eset vagyok, de az ateista kifejezést csak akkor hallottam rendes kontextusban, amikor már nem hittem.
Nekem mindkét szülőm keresztény, és meg is kereszteltek, de szerencsémre sosem tukmálták rám a vallásukat, sőt, nyitottan valaszoltak a kérdéseimre. Az ateizmushoz nem kell nevelni, az a nullponti állapot, elég ha nem tukmáljuk a gyerekre nézeteinket, és amikor elég érett lesz a válaszok keresésére, akkor már a kritikus gondolkodás képessége is meglesz benne.
Harmadjára, a fejlett országok szekulárisak, ami annyit takar, hogy nem preferálnak egy bizonyos vallást. Ebből kifolyólag nem is taníthatnak vallásra az állami iskolákban, és amennyiben teszik, a szülő nyugodtan kirugathatja a tanárt.
Megjegyzem, hogy Magyarországon észrevételeim szerint még nincs teljes szekularizmus, ami szégyen arra való tekintettel, hogy fejlett ország akarunk lenni. (példa: fidesz-KDNP (KERESZTÉNY demokrata néppárt))
"És ugye nem gondolod komolyan, hogy tizenegyedikben és tizenkettedikben, amikor már felnőtt az ember fogja kitalálni, hogy ő most ateista lesz?"
Én 20 évesen lettem ateista. Mindig is nagyon érdekeltek a vallások, millió vitán vagyok túl, egyszerűen realizáltam h ez butaság.
Például tudjuk h alakultak ki a vallások, tök jól le lehet vezetni a primitív törzsek hitvilágából h lettek istenek, (görögök pl) de még ember formájúak, majd később miért lett 1 isten hit. Ahogy fejlődtünk az isten is egyre elvontabb lett, de mindig is ugyan azt jelentette: kontrollt a kontrollálhatatlan felett és magyarázatot arra amit nem ismerünk.
Gondolj bele: ősember meglátja a villámot, nem tudja mi az miért történik. Látja h ő saját maga hogyan változtatja a környezetét, erről arra következtet h egy nagy hatalmú emberszerű lény csinálja a villámot is. :D
Mára annyi változott h visszaszorult, azt "csinálja" amit nem értünk. Kevésbé fejlett népeknél többet, fejeltebbeknél kevesebbet.
Hali.
Én csak a saját véleményem és tapasztalataimat tudom veletek közölni.
A nagyszüleim vallásosak, rendszeresen járnak templomba, a lakásuk számos pontján találhatóak keresztény vallási jelkép pl. képek Jézusról, szűz Máriáról, rózsafüzér stb. A szüleim nem járnak templomba vagy imádkoznak minden nap de hisznek isten létezésében. Gyerek koromban mikor az ünnepekre meglátogattuk a nagyszülőket (karácsony, húsvét), mindig el kellet velük mennem a misére (10-12 éves koromig), az unokatestvéreimet járatták hittanra, a bátyám pl. meg akar keresztelkedni.
Ezek ellenére én mégsem vagyok vallásos. Ateistának sem mondanám magam, leginkább realistaként tekintek magamra. (ha érdekel valakit kifejtem bővebben- egy kicsit hosszú hozzászólás lenne most ide)
A világnézetem magam alakítottam és alakítom jelenleg is. Azon filozófiák, vallások, természettudományos ismeretek amiket eddig megismertem, olvastam, utánanéztem mind hozzájárultak a jelenlegi világképem alakulásához.
Ami az oktatás vallásmentességét illeti:
Általános iskolában volt választható hittan oktatás (én nem jártam rá) amit az irodalom és történelem tanárok tartottak, bizonyára az irodalom és történelem órán figyelmen kívül hagyták saját vallási nézeteiket az oktatás során.
Középiskolában (műszaki), irodalom órán téma volt a biblia, társadalom ismeretből téma volt a vallás és egyház társadalomra gyakorolt hatása (csak a keresztény vallást és egyházakat taglalták, mondjuk egy alapvetően keresztény országban ez nem meglepő)
Főiskolán (műszaki) kötelezően választható tantárgy: szociológia egyik vizsgatétel a vallás szociológiai hatásait taglalta.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!