Még ezek után is azt gondoljátok, hogy Charles Darwin nem volt ateista?
Terjednek bizonyos vélemények, miszerint Charles Darwin, teista-evolúcionosta, vagy agosztikus volt. Én azt gondolom, hogy ezek közül egyik sem igaz. Na jó, de akkor feltehetnénk a kérdést, hogy miért nem volt teljesen nyíltan ateista, ahogyan ma bizonyos természettudósok? (Richard Dawkins; Stephen Hawking). A válasz nagyon egyszerű:
Egyrészt Darwin fokozatosan távolodott el a kereszténységtől. Az eszkatológiával nem tudott megbarátkozni, ráadásul a kutatásai feltételezhetően egyre szkeptikusabbá tették a kereszténység iránt. Másrészt pedig Darwin elmélete lényegében tök új volt, tehát nem igazán merte azt reklámozni, hogy az általánosan vallásos meggyőződéssel szemben neki más elmélete van. Így is kapott szegény eleget, és még vannak, akik ma is ellene beszélnek. Egy párhuzam ebből a korszakbók: Leo Taxil is titkolta az ateizmusát eleinte, és látszólagosan vissza is tért a Katolikus Egyházba. Szóval ez egy ilyen korszak volt. Így a végére néhány idézet Darwintól:
Az egyik levelezéséből:
1879-ből:
"„Nagyon elfoglalt vagyok, idős ember, rossz egészséggel, és nem tudok időt szakítani arra, hogy kérdésére teljes terjedelemben feleljek. A tudománynak semmi köze Krisztushoz, kivéve, hogy a tudományos kutatásban való jártasság óvatossá teszi az embert a bizonyítékok elfogadásában. A magam részéről nem hiszem, hogy valaha is volt valamilyen kinyilatkoztatás. Ami a jövendő életet illeti, mindenkinek magának kell ítélnie egymással szembenálló homályos valószínűségek között.”
1880-ból:
"Kedves Uram! Sajnálattal tájékoztatom Önt arról, hogy nem hiszek a Bibliában, mint isteni kinyilatkoztatásban és ezért Jézus Krisztusban sem, mint Isten fiában. Tisztelettel Charles Darwin."
Mivel ez utóbbi idézet ismeretlenebb, így itt a forrás is:
„Terjednek bizonyos vélemények, miszerint Charles Darwin, teista-evolúcionosta, vagy agosztikus volt. Én azt gondolom, hogy ezek közül egyik sem igaz.”
->Ha nem valótlan amit mond, vagy nem hamisítvány, akkor 1879.máj.7-én még azt állítja, hogy agnosztikus (3 év múlva halt meg):
..soha nem voltam ateista, abban az értelemben, hogy tagadnám Istent létezését. „Általában, de nem mindig, azt gondolom, (és minél öregebb leszek, annál inkább), hogy az agnosztikus volna a megfelelő megnevezés a véleményemre.”
Ha ez igaz, akkor nehezen elképzelhető, hogy az általad idézett (1879. jún.5.) 28 nappal későbbi levele (legalábbis a te értelmezésed szerint) azt jelentené, hogy Isten létezését tagadja, hogy ateista lett.
---
„az én értelmezésemben tudós az, aki modern tudomány álláspontját képviseli. A kreacionista "tudósok" valóban hívők, de őket nem tartja a szakma hitelesnek, a "kutatásaik" áltudománynak minősülnek.”
Ha ez úgy értendő, hogy bármilyen tudományágban tevékenykedő kreaciót valló nem lehet tudós, akkor ez igen terhelt gondokozás, aminek az ördög a nagyapja pávián képében, ahogy mestered mondta.
Miért ne lehetne matematikus, fizikus..stb. kreacionista tudós.
Lebutítva: Kreacionista felfedezi, hogy 2+2=4, akkor az butaság, mert áltudós a kreaciót valló nézete miatt. Na de ha egy ateista fedezi fel ugyanezt, akkor az már valami, az már méltó hogy tudósnak neveztessék.
---
„A tudósok többsége pedig ateista..”
->Értelmezés kérdése. Az általad jelölt USA tanulmány szerint 31,2% az ateista náluk, aki nem hisz Istenben, ez a 100%-hoz viszonyítva problémásan nevezhető többségnek.
Más felmérés szerint más az eredmény.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!