Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Mi értelme a Bibliának, ha a...

Mi értelme a Bibliának, ha a benne leírtakat nem szó szerint kell értelmezni, úgy hogy még értelmezési útmutatást se adnak hozzá?

Figyelt kérdés
Szóval így csak egy mese marad, amit az idők változásával változóan értelmeznek és lehet, hogy pont az ellenkezőjét jelenti, mint amire gondolunk.
2015. jan. 6. 21:49
1 2 3 4
 31/33 A kérdező kommentje:
Jó, de ha így haladtok, akkor 2000 év múlva már az Újszövetség is csak tanmese lesz, ami azt jelenti, hogy a nagy része meg se történt.
2015. jan. 10. 16:40
 32/33 anonim ***** válasza:

Az a helyzet, hogy a feltett kérdésedre más-más választ adnak a különböző keresztény felekezetek.


Már attól kezdve, hogy tényleg nincs-e a Bibliához értelmezési útmutatás, vagy mégiscsak van. A protestánsok, neoprotestánsok szerint tényleg nincs ilyen; az apostoli folytonosságú egyházak szerint viszont van ilyen: az apostoli hagyomány.


Krisztus közel kétezer éve egyetlen egyházat alapított az apostolaival. A teológiai viták során ebből az egy egyházból idővel négy lett: a katolikus, az ortodox és még két kisebb keleti egyház. De ezek az egyházak ragaszkodnak az apostoli folytonossághoz, teológiájuk is és vallásgyakorlatuk is eléggé hasonló. Ezek az egyházak az apostolok és evangelisták szóbeli hagyománya szerint értelmezik a Szentírást, számukra ez az a bizonyos értelmezési útmutató.


A katolikus egyházból, majd pedig azóta már egymásból is folyamatosan kiváló protestáns és neoportestáns felekezetek elutasítják ezt a szóbeli apostoli hagyományt, ők a "sola scriputra" (=csak az írás) elv alapján értelmezik a Bibliát.


Egyetlen szemléletes példa arra, hogy mi is a különbség a kétféle megközelítés között. A Bibliában olvassuk, például, hogy "Ezek után az Úr kiválasztott más hetvenkettőt, és elküldte őket kettesével maga előtt minden városba és helységbe, ahova menni készült." (Lk 10,1). Protestáns megközelítésből, a sola scriptura alapján csak ennyit tudunk meg a hetvenkét tanítványról, semmi többet.


Az apostoli folytonosságú egyházakban emellett a szóbeli apostoli hagyomány lényegesen több infót is megőrzött. Mind a 72 tanítvány név szerint is ismert, tudva lévő, hogy melyiküknek mi volt a tisztsége az egyházban, kiből lett püspök, kiből diakónus vagy diakonissza; tudva lévő hogy ki hol telepedett le, hogyan és mikor szenvedett vértanúságot. Vértanúságuk napjáról ezek az egyházak közel már 2000 éve minden évben következetesen megemlékeznek.


Egy 20 vagy 200 éve alapított protestáns közösségben sokszor elképzelni sem tudják, hogy létezik ilyen. Pedig hát létezik. :)


A másik, amit azért szintén látni kell, hogy az az egyház, amelyik az apostoli hagyomány szerint értelmezi a Bibliát, az 2000 év alatt összevissza csak 4 felé szakadt szét.


Míg a protestánsok, akik az apostoli hagyományt elvetik, ők 500 év alatt már több ezer felekezetre szakadtak szét, legalább 700-féle teológiai irányzatba sorolhatóak, azaz legalább 700-féleképpen értelmezik ugyanazt a Bibliát, ugyanazon sola scriptura módszerrel. :))) Talán ezen is érdemes azért egy kicsit eltöprengeni.


Szóval a kérdésedre a válasz az, hogy de, van ilyen értelmezési kódja a Bibliának, az apostoli hagyomány. Csak vannak, akik élnek ezzel az értelmezési lehetőséggel, mások pedig szándékosan elvetik azt.


De ez már legyen mindenkinek a saját gondja.

2015. jan. 11. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/33 pelgrim ***** válasza:

# 31 «Jó, de ha így haladtok, akkor 2000 év múlva már az Újszövetség is csak tanmese lesz, ami azt jelenti, hogy a nagy része meg se történt.»


Szerintem ez most is úgy van. Egyre több az őszinte kutató, akik el merik hagyni a vallások által előírt tanítást, ők azok, akik képesek lesznek a valóban megtörtént eseményeket elkülöníteni a tanmeséktől, a hitregéktől. Létezik ugyanis egy megbízható ismérv, melynek segítségével érezhetjük a dolgok igazságát, helyességét, méltányosságát, vagy e dolgok hiányát. Már most élesen láthatunk néhány szembetűnő dolgot.


Az újszövetség eseményeinek elbeszélései több tekintetben sokkal közelebb vannak hozzánk, de hasonlóképpen ezekben is vannak igaz történek és vannak benne jelképes tanmesék és példabeszédek. A példabeszédekről azonnal tudhatjuk, hogy azok nem valós történetek, de vannak az újszövetség könyveiben olyan elbeszélések is, melyeket sokan szorosan értelmezve megtörtént eseményeknek tekintenek. Ilyen például Jézus megkísértése a Sátán által, míg a sivatagban tartózkodott.


Ez az elbeszélés Jézus benső küzdelmét, vívódását ábrázolja a csábításokkal, mert belátta, hogy az ő lehetőségeivel, akár az egész világot meghódíthatja. De belátta azt is, hogy ha enged a csábításnak, nem csak hivatását, hanem az egész emberiséget árulja el.


Tanítványainak ezt, hogy azok megérthessék, valószínű úgy mondta el ahogy mi most még olvashatjuk az evangéliumban.


Más elbeszélések Jézus életéről valóban megtörténtek. Ilyenek a beszédek melyeket tartott, a megkeresztelése keresztelő Szent János által, a 'csodák' melyeket végbevitt, színeváltozása és kereszthalála és feltámadása is.

2015. jan. 11. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!