Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Hogy fizet a katolikus egyház...

Hogy fizet a katolikus egyház az ingyen munkáért?

Figyelt kérdés

„Egy erdélyi , Árpád-kóri településről származom. Édesapám, mint asztalos rengeteg munkát végzett a templomban és a plébánián évtizedeken keresztül. Minden az ő keze nyoma. sőt még székely kaput is készített. Soha semmit sem kért ezekért. Az akkori plébános azt is mondta, hogy élete végéig nem kell egyházi adót ( nálunk kepe ) fizetnie. Új pap jött hozzánk és édesapám tovább dolgozott ingyen az egyházközségnek. Magától értetődően, továbbá nem fizetett adót, az előző pap ígérete szerint. Mikor elhunyt, az új pap, aki már nagyon rég nálunk volt és dolgoztatta ingyen édesapámat, benyújtotta nekem a levágott nyugtát és 1O évre visszamenőleg ki kellett fizessek egy hatalmas összeget, plusz a temetés hatalmas értékét is. hetekig nem tértem magamhoz nemcsak édesapám eltávozása miatt, hanem a megalázás miatt. Szülőfalum hívei nem hitték el csak miután megmutattam a nyugtákat. A fájó, hogy ezt egy papkollégám tette velem, mert én is katolikus pap vagyok. Szégyen, hogy ilyen pénzéhes klérikusok is vannak.”


Forrás: [link]


Most az évtizedek munkájának bérét nem kellene behajtani a katolikus egyházon?


"Mert amilyen ítélettel ítéltek, olyannal ítéltettek, és amilyen mértékkel mértek, olyannal mérnek nektek." (Máté 7:2)



2014. máj. 19. 10:50
1 2 3 4
 11/33 Andizsuzsi ***** válasza:

Kedves kérdező!


Egy egyháznak, mint intézménynek sem kötelező tagjának lenni. De ha valaki élni kíván azzal a jogával, hogy tagja legyen, és igénybe veszi az intézmény által nyújtott szolgáltatásokat, akkor elfogadja az azzal járó egyéb kötöttségeket is. Ez egyházaktól és mindentől független. Ha te egy horgászegyesület tagja vagy, akkor ugyan úgy be kell tartani az egyesület szabályzatát, és befizetni az egyesületi tagdíjat.

2014. máj. 19. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/33 A kérdező kommentje:

"Egy egyháznak, mint intézménynek sem kötelező tagjának lenni. De ha valaki élni kíván azzal a jogával, hogy tagja legyen, és igénybe veszi az intézmény által nyújtott szolgáltatásokat, akkor elfogadja az azzal járó egyéb kötöttségeket is."


Logikus, hogy akinek bálványozási hajlamai meg anyakomplexusa van, akkor magára veszi a r.k. egyház összes arannyal és drágakövekkel vastagon kirakott püspöki pányváját. De aki a Krisztus által összetartott testtét, egyházát szeretné erősíteni a saját személyével, annak lehetősége van fényévekre elkerülni a mohóság és a fényűzés fellegvárát. Ehhez azonban rá kell jönni arra, hogy e két egyház között óriási különbség van!

2014. máj. 19. 14:28
 13/33 anonim ***** válasza:
A temetés is csak egy fölösleges szolgáltatás. Különben nem kerülne pénzbe. Én nem is akarom, hogy temessen csak kaparjanak el.
2014. máj. 19. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/33 Andizsuzsi ***** válasza:

Kedves kérdező!


Ha a katolikus egyház fikázása volt a célod a kérdésed feltevésével, akkor elérted a célodat, megtörtént.

2014. máj. 19. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/33 A kérdező kommentje:
A felvetésekre reagáltam, amilyen az adjon isten, olyan a fogadjisten.
2014. máj. 19. 15:36
 16/33 anonim ***** válasza:
Na akkor ezt is kiadtad magadból. Legalább nem a szeretteiden kell levezetned a frusztrációidat. Ez is valami.
2014. máj. 19. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/33 Salx Narval ***** válasza:
Szerintem ne fizess egy fillért se. Azt írod te is pap vagy, akkor meg mi a gond? Búcsúztasd el te magad.
2014. máj. 20. 02:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/33 anonim ***** válasza:

Meg se haragudj, de az ilyen templom körüli munkákat az emberek Isten iránti szeretetből csinálják. Milyen dolog az, hogy valaki önként munkákat végez, majd elvárja, hogy neki ne kelljen ezt vagy azt fizetni. Ez egy kicsit olyan, mintha valakit behívunk a házunkba, kínáljuk étellel-itallal, majd később rákiabáljuk, hogy "hozzánk jártál zabálni".

Az én édesapám tavaly egy gyönyörű kovácsoltvas-díszkaput készített a templomnak saját kezével, melynek értéke alsóhangon is 6 számjegyű, mégsem jutna eszébe, hogy ő emiatt ne vegye ki a részét az egyházi közterhekből. Szívből csinálta azt a kaput ajándékba, és ennyi, nem dicsekszik vele, és nem várja el, hogy emiatt majd ő mentesüljön az esetleges díjak alól. Szóval a te édesapád is ha emiatt csinált a templomnak annyi mindent, hogy majd aztán ne kelljen fizetnie, akkor inkább ne is csinált volna semmit.

Meg a pap helyzetébe is belegondolhatnál. A te apádnak elengedné a díjakat, akkor más hívek is ezzel fordulnának hozzá, hogy "Jaj én se akarom kifizetni ezt az esküvőt vagy temetést, mert én meg virágokat szoktam adományozni a templomnak" vagy éppen "segítettem a templomot takarítani húsvét előtt" vagy mittomén.

Szóval érted...

2014. máj. 21. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/33 A kérdező kommentje:

"az ilyen templom körüli munkákat az emberek Isten iránti szeretetből csinálják."


Isten iránti szeretetből a katolikus papok miért nem temetik el ingyen azokat, akik a saját egyházukhoz tartoznak?


"Istvánt pedig eltakaríták kegyes férfiak, és nagy sírást tőnek ő rajta." (Apcs 8:2)


A nyilván nem katolikus papok temették el, akik legombolják a pénzt rendesen, hanem kegyes férfiak, akik nem gyűjtik vatikánvárukba meg egyéb üvegszekrényeikbe a drágakövekkel kirakott aranytárgyakat, ahol egyébként a szívüket is őrzik. Ahol a te kincsed, ott van a te szíved is!

2014. máj. 21. 11:56
 20/33 anonim ***** válasza:
Nem hiszem ,hogy r.k. pap vagy.Különben nem kritizálnád azt, amire papi esküdet tetted és nem kérdeznél olyat, hogy különben is ki írja elő az egyházi adót. Neked ezt sokkal jobban kéne tudni.
2014. máj. 21. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!