Hogy fizet a katolikus egyház az ingyen munkáért?
„Egy erdélyi , Árpád-kóri településről származom. Édesapám, mint asztalos rengeteg munkát végzett a templomban és a plébánián évtizedeken keresztül. Minden az ő keze nyoma. sőt még székely kaput is készített. Soha semmit sem kért ezekért. Az akkori plébános azt is mondta, hogy élete végéig nem kell egyházi adót ( nálunk kepe ) fizetnie. Új pap jött hozzánk és édesapám tovább dolgozott ingyen az egyházközségnek. Magától értetődően, továbbá nem fizetett adót, az előző pap ígérete szerint. Mikor elhunyt, az új pap, aki már nagyon rég nálunk volt és dolgoztatta ingyen édesapámat, benyújtotta nekem a levágott nyugtát és 1O évre visszamenőleg ki kellett fizessek egy hatalmas összeget, plusz a temetés hatalmas értékét is. hetekig nem tértem magamhoz nemcsak édesapám eltávozása miatt, hanem a megalázás miatt. Szülőfalum hívei nem hitték el csak miután megmutattam a nyugtákat. A fájó, hogy ezt egy papkollégám tette velem, mert én is katolikus pap vagyok. Szégyen, hogy ilyen pénzéhes klérikusok is vannak.”
Forrás: [link]
Most az évtizedek munkájának bérét nem kellene behajtani a katolikus egyházon?
"Mert amilyen ítélettel ítéltek, olyannal ítéltettek, és amilyen mértékkel mértek, olyannal mérnek nektek." (Máté 7:2)
Az általad belinkelt forrás a cölibátusról szól, nem értem, hogy jön hozzá a kérdésed, de mindegy.
A két dolgot azért erősen szét kell választani egymástól. Ha valaki bárhol önkéntes munkát végez, akkor azt viszonzás nélkül adja. Az egyházi adó fizetése alól a plébános nem adhatott volna felmentést, mert a két dolog független egymástól.
Na igen, az előző pap elkövette azt a hibát, hogy felmentett valakit az adó fizetése alól, miközben erre nem volt semmilyen felhatalmazása az egyháztól. Megtehette volna, hogy apád helyett fizeti be, de ő önszántából nem engedhet el egyházi tartozást. Nem rendelkezhet olyan pénzzel, ami nem az övé.
Ha pedig papád elfogadta az adómentességet, akkor mégsem ingyen dolgozott. (Tudom, hogy nem emiatt segített a papnak, de végül is elfogadta az adómentességet, ami egyfajta bér.)
"Az egyházi adó fizetése alól a plébános nem adhatott volna felmentést,"
- miért nem, egyáltalán milyen alapon fizettetnek egyházi adót? Jézus hol határozta meg a követői számára, hogy a keresztényeknek a keresztény egyház számára adót kell fizetniük?
Azt is megtehette volna az előző pap, hogy csinál egy adó bevételi papírt, és egy asztalos munkabér kifizetési papírt ugyanilyen összegről, és meg van oldva a probléma.
Ehelyett jól kitolt veletek. :(
"milyen alapon fizettetnek egyházi adót?"
Egyébként itt jön elő a különbség a keresztény vallás és a keresztény egyházi intézmény között. Két külön dologról beszélünk. :)
Az ingyen munka, még akkor is, ha önkéntes, nem szerencsés dolog.
A kiszolgáltatott jobbágyságra emlékeztet, vagy a rabszolgaságra és akár a kommunizmusban, a kommunista szombatok, akár egy katolikus rendszerben visszásságokat okozhat. Azonnal felsejlik a kizsákmányolás, hiszen eleve látható, az adakozó olyan nincstelen, hogy pusztán a munkája van meg, csak azt tudja adni, mert semmi mást nem lehet tőle kicsikarni. Az adakozás is rögtön természetessé válik, ebben az esetben még csoda, hogy az öreg pap értékelte, de világos, hogy az újabbnak már nem jelent semmit. Kissé hasonló, mint a kölcsönadás, amikor a hála hamar elfelejtődik, a bajból kihúzott csak a visszafizetés nehézségére emlékezik és nehéz lenyelnie a békát, hogy tartozzon valakinek.
Szerintem az ilyesminek abban is szerepe van, hogy a béreket, a fizetséget állandóan lefaragják azok, akiknek fizetniük kellene, de bezzeg ők megkövetelik a saját hasznukat, jótékonykodni is akkor szoktak, ha valami sumákságot takargatnak vele. Az eleinte önkéntes adakozás hamar kötelezővé válhat.
A katolikus főpapok fényűző életmódja, a templomok csillogása megmutatja, hogy a hívektől kicsikart jövedelmekből amúgy is szeretnek kiemelkedően jól élni, nekik meg semmibe sem kerül kimondani a szentenciát: - Isten fizesse meg -. Ezzel aztán részükről el is van intézve a dolog.
Sokkal inkább arra lenne szükség, hogy minden ember munkáját megfelelően elismerjék és ennek az egyetlen valóságos módja a megfelelő fizetség, a dicsérő szavak lényegtelenek, bár akadnak, akik azzal nem fukarkodnak, de a helyzet rögtön megváltozik, ha a bukszába kell nyúlni.
Az egyház pénzéhsége közismert és ez a történet különösen kirívó, de van logikája és a kérdezőnek nehéz tanácsot adni. Talán csak félreértésről van szó, de a vita során az érvelésben felhasználhatja azt, hogy a jövőben az ilyen önkéntes adományok alaposan megritkulhatnak, ha az eset köztudottá válik, a pap többet veszít, mint nyer általa, ha értelmes ember, akkor csökkenhet a mohósága.
"1. A hatályos jog szerint az Egyh. született joga, hogy a krisztushívőktől megkívánja azt, ami sajátos céljaihoz szükséges (1260.k)."
Lehet hogy egy jámbor katolikus fejet hajt egy ilyen hivatalosnak tűnő szöveg előtt, amit a katolikus lexikon mond az egyházadó kapcsán, de aki ismeri a keresztény gyülekezet létezésének összes idevonatkozó bibliai kijelentését, az tudja, hogy ez nem más, mint egy önkényes törvényeskedés egy olyan egyház részéről, amelyik behódolt anno a római államhatalomnak, onnantól kezdve ácsingóztak a világuralomért és a minél vastagabb bukszáért és a langyos milliók helyesléséért. Ezek aztán azóta is éltetik az anyaherét pénzzel, bólogatással, bálványozással, minden elképzelhető dologgal, ami távol áll a krisztusi eszméktől.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!