A keresztény egyházak miért nem támogatták sohasem a tudományt, és annak fejlődését?
A keresztény egyházak nem csak, hogy sohasem támogatták a tudományt, pedig akár hasznukra is válhatott volna (hisz, ha annyira biztosak benne, hogy Isten létezik, akkor akár a tudomány bizonyítékokat is feltárhatott volna [persze már ha lennének, mindegy, hisz a szándék meglett volna, hisz a legtöbb tudós régen keresztény volt, pl.: Newton]), ehelyett inkább támadták, próbálták minden áron elfojtani, és sokáig sikerült is nekik, amíg volt hatalmuk és befolyásuk. Vajon miért? Mert ha kiderül, hogy a keresztények világnézete hamis (mondjuk például kiderül, hogy a Biblia csak egy az ókori vallási könyvek közül), akkor elvesztik minden hatalmukat és befolyásukat, és mivel tudták, hogy nagyon is valószínű, hogy a tudomány előbb vagy utóbb lerántja róluk a leplet, ezért tettek ellene.
Ha ők és a vallásuk valóban tudják az "nagybetűs" igazságot, akkor miért nem engedik, hogy a tudomány is a maga módján rájöjjön erre az igazságra, hogy bizonyítékokkal szolgáljon? Talán, mert amit a hívők igazságnak vélnek, az nem is az.
Csak gondolkodjatok el ezen. Ha valamit állítok, ami nagyon valószínű, hogy nem igaz, és valaki megpróbál jobban utána nézne, tehát valószínű, hogy bebizonyítja az ellenkezőjét, akkor megpróbálom megállítani, nehogy kiderüljön, hogy nincs igazam. Viszont ha én tényleg HISZEM a saját igazam, tehát biztosan meg vagyok róla győződve, akkor inkább támogatom azt, aki alá tudná támasztani, nem?
Tehát a kérdés: Miért nem támogatta az egyház a tudományt, ha teljes mértékben biztos a saját hitében, tehát, hogy igaza van? Hisz ha valaki az igazat mondja, annak nincs mitől félnie.
Nem kifejezetten tiltották az ő munkásságát sem.
Van némi hiba a gondolatmenetben.
Feltételezed, hogy "az egyház" tudott valamiféle igazságot, vagyis a saját hazugságának a tudatában volt, és ezért volt oka tartani a lelepleződéstől. Ez azonban alaptalan, mert honnan tudták volna? Ha pedig nem tudtak róla, akkor miért tartottak volna a lelepleződéstől?
Nem pontos a megfogalmazás.
Eleinte nagyon is támogatta, de amikor az ismeretek magasabb szintre érkeztek, akkor kezdett erősen szelektálni.
Az okok közismertek, a tudományos módszertan, amikor mindent bizonyítani kell, könnyen átcsaphatott abba az irányba, hogy a vallás tanait is eképpen vizsgálják. Volt idő, amikor matematikát nem is engedtek a nagy hírű Sorbonon tanítani, igaz, ez csak a legsötétebb inkvizíciós korokban volt, mert ott aztán végképp minden a bizonyításra és a logikára épül.
Ekkor minden újra gyanakodva tekintettek, és mivel a dolgok erősen összefüggenek, még a viszonylag ártatlan, semleges területeken sem szerették az újdonságokat.
Később azonban változott a helyzet, a református egyház egyes területeken sokkal szabadabb felfogást hirdetett és ez a katolikusra is hatással volt.
Újabban azokon a területeken is vannak változások, amik megkérdőjelezik a kereszténység régi világképét, az evolúciót, illetve a csillagászat elemeit sokan elfogadják, sok a változás, a Biblia ezt érintő szövegeit képletes értelemmel ruházzák fel.
Manapság már csak a legelvakultabbak ragaszkodnak a teljesen tudománytalan ősrégi elképzelésekhez, tagadhatatlan a fejlődés.
Egyébként régen sem volt teljesen, illetve mindig a fejlődés ellen az egyház, a kolostorokban és máshol is kidolgoztak és alkalmaztak akkor modern eljárásokat, mezőgazdasági, technikai újításokat. Az egyház egyes képviselői még érdekes modern szellemi áramlatokban is részt vettek, megemlíteném Thomas Moor-t és nem lehet az összes egyházi vezetőt vaskalapos fanatikusnak tekinteni, voltak közöttük, különösen a reneszánsz idején művelt és intelligens emberek, akik egyes területeken segítették a haladást.
Igaz, ez talán személyes érdemük és nem magára az egyházra jellemző, de ezt mégis figyelembe kell venni.
Általános értelemben kimondhatjuk, hogy a régen túlhaladott tanokat védelmezte az egyház körömszakadtáig, ennek manapság is vannak jelei, de régen sem volt ez mindig egyformán erőteljes, akárcsak manapság, mert vannak közöttük, akik egészen normálisan nézik a világot.
Miért nem támogatták az igazságot?
Hallottam érvelést, amely szerint az igazság éles kés lehet, árthat egy hívőnek, ezért még akik saját maguk elfogadták volna a tudományos eredményeket, azok is ellenezték a tanokba való beépítésüket.
Első válaszoló vagy egy agykárosult fogyatékos szerencsétlen, vagy csak túlságosan lusta disznó ahhoz hogy rendesen megfogalmazza a mondandóját. Tehát, nem az egyház "állította fel" az ősrobbanás elméletét, hanem egy olyan ürge, aki mellesleg pap volt. Nagy a különbség. Mert az előbbi azt állítja, hogy ez a szellemi termék magának az egyháznak a terméke, és az egyház nélkül nem jöhetett volna létre.
Utolsó egyébként jókat ír, dobok is rá egy zöld mancsot, megérdemli.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!