Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Ma mi a vallás értelme?

Ma mi a vallás értelme?

Figyelt kérdés
A kutatások szerint a vallások fontos szerepet játszottak a történelem előtti közösségek összetartásában. Mint biológiai jelenség evolúciós múltunk mélységeiben gyökerező kognitív folyamatok eredménye. Ilyen értelemben fontos célt szolgált. Magyarázatokat próbált adni a változó világra,természetre. Szükséges funkciót töltött be a múltban, de ma a globális civilizáció, közösségek egymáshoz való közeledésének egyik legnagyobb akadálya, ami sok helyen háborús konfliktusforrás. Ezek szerint a békés élettér egyik legfőbb kerékkötője. Ti, hogy látjátok?...

2014. máj. 3. 22:48
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:
100%

Én is alapjában választanám szét a vallást és a hitet. A vallás egy intézményesült rendszer, amelyben más személyek is megjelennek a maguk ismereteivel, érdekeivel. A hit az egyén tulajdonsága.

Sokféle hit van. Hihetek önmagamban, bizonyos feladatok elvégezhetőségében, a másik emberben, és persze egy emberfeletti, misztikus lényben is.

Az utóbbiban való hit az ember bizonytalanságtól való félelmei miatt alakult ki. Ez egy bonyolult rendszer, az ember - mert gondolkodni képes - kíváncsi, a környezetét szeretné megismerni, rendszerbe rakni. A kíváncsiság mozgatóereje a rendszerbe rakásban való hit. Csakhogy a tudás hiánya ezt sokszor megakadályozza. Ez erősen zavaró, kell valami, amivel a bizonytalanságot, a tehetetlenséget feloldjuk. Erre kiváló a "mindenható". Egyfelől ő tudja, másfelől bennünket ilyennek teremtett, vagyis fel vagyunk mentve a dolog kezelése alól. Ez megnyugtató.

Persze az emberek különbözők, ezért ismereteik, végső soron az ilyenfajta hit is eltérően alakul.

Ma nem a villámlástól kell félni, de a bizonytalanság nem kevesebb, hanem több lett. Csak most a természet tényezők helyet az emberi kapcsolatok, az ember által készített eszközök bonyolultsága okozza a problémát. Vagyis a probléma mennyisége éppenséggel nő, a fajtája változik. Természetes tehát, hogy a mindenhatóba vetett hit nem vész ki, továbbra is szükség van rá. Persze most is vannak, akik meg tudnak lenni ezek nélkül.

A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a hitre vallások épültek a maguk intézményrendszerével, és itt már a spontán viselkedések helyett a politikai módszerekhez hasonló, kifejezetten "szavazatvadász" technikák is érvényesülnek, amiket közönségesen térítésnek nevezünk.

2014. máj. 4. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező!

A kérdésed magyarázatában és Sceptic válaszában nagyjából benne is van a felelet, de annyit hozzátennék, hogy világunk korántsem egységes, van ahol még feudális állapotok uralkodnak.

Ha csak a törvénykezést nézi az ember, világos, hogy a gazdagabb országokban lehetnek enyhébbek a törvények, de ha nálunk egy kisnyugdíjast egy csaló megkopaszt, azzal lehet, hogy halálra ítéli és felidézem a Lynch törvényt, amikor a lótolvajt felakasztották, mert ha valaki lovát elorozták, akkor az halálra volt ítélve a prérin.

Természetesen az EU törvényei húznak minket is felfelé, de ahol nagyok a gazdasági, ideológiai, morális és szokásbeli különbségek, ott nem egyszerű a helyzet, a gyors változást általában csak vérfürdővel lehet elérni. Drasztikus változás helyett a lassú és megfontolt fejlődés inkább az, ami célszerű, ráadásul másokra rákényszeríteni az akaratunkat, a felfogásunkat nem túl eredményes, ezért türelmesnek kell lenni.

Sok helyen a vallás még ma is betölti a szerepét, amit említettetek, nálunk is van népcsoport, akik kereszténnyé válása tehermentesítené az igazságszolgáltatást, de aki Isten nélkül is képes etikusan viselkedni, annak már nincs szüksége ilyen kapaszkodóra.

Belátom, hogy egy idő múlva a vallás a fejlődés akadálya lehet, de amint említettétek, ha nem jut vezető szerephez, akkor nincs túl nagy jelentősége, legalább is az olyan helyeken, ahol értelmes módon tudják rendezni a vitás kérdéseket.

Összegezve, aki hisz a vallásában, annak van értelme és ezt mindenkinek akceptálni kell.

2014. máj. 4. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 A kérdező kommentje:
Talán az visz félre sokakat, hogy az emberi elme már a kezdetektől rendszerben gondolkodik, hierarchizál. Márpedig magát a termèszet részeként, kicsiként elgondolva lenni kell valaminek, ami nagyobb az embernél, de még a természetnél is. Ez a fajta hozzáállás sosem lett bizonyítva, csak a enne való szállt generációkról generációkra. Lehet, hogy az " Istenről " való hit, a gondolkodás ősi maradéka csupán, nem több, mint az értelem hagyománytisztelete.
2014. máj. 4. 15:47
 14/24 anonim ***** válasza:

Vidiripi


Érdekes módon megmaradt a vallás a "tudás" növekedés ellenére is. Pedig elvileg el kellene tünnie. Ezek szerint nem csak az összetartásban van jelentősége.

Vagy nem abban van a jelentősége. Mert a vadászatban is összetartottak az emberek vagy a földművelésben. De a harcban és más egyéb tevékenységekben is.

A tudomány is adott válaszokat az embereknek a vallás mégsem tűnt el. Szerintem nem ebben az irányban kell keresni a választ.

Legnagyobb akadálya a közösségek egymáshoz való közeledésének. Aha. Akkor nézzük a zsidó palesztin viszonyt. Nem e a földért megy inkább a harc?

Igaz indultak háborúk a vallás miatt. De a legnagyobb háborúk nem a vallás miatt törtek ki. Hatalmi illetve anyagi érdekeltségek miatt törtek ki. Persze adtak rá egy vallási köntöst. de érdekes módon soha nem felejtettek el rabolni sem az úgynevezett "vallási" háborúkban.

Meg azért azt se feledjük el hogy: Ne gyilkolj!

Tehát nem vallási háborúk voltak azok amennyiben a dolgok mélyére ásunk.

2014. máj. 4. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 anonim ***** válasza:

Szia


Mivel az életünk forrása nem hozott létre vallásokat egyénekre szabva ezért a vallásnak nincs semmi értelme, mert a megosztottság csatározásokhoz vezet, Isten pedig a rend és az egység Istene.


Ádám semmilyen valláshoz nem tartozott

S Isten népe is egy Isteni tanításban és irányítás alatt éltek, nem több félében például törzsenként.


S ma sem ért ezzel egyet, ezért kezdte el a fiával azt a munkát ami egy tanításban egyesíti azokat akik Istenhez akarnak tartozni függetlenül hogy hol élnek és milyen a nemzetiségük.

2014. máj. 4. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 anonim ***** válasza:

„nálunk is van népcsoport, akik kereszténnyé válása tehermentesítené az igazságszolgáltatást”


Örülnék, ha a szóban forgó népcsoport ténylegesen kereszténnyé válna, mert akkor rádöbbennél, hogy mekkora blődséget írtál az igazságszolgáltatás tehermentesítésével kapcsolatban.


- egy cigány -


[link]

2014. máj. 4. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:
Amúgy az idézett szövegrészben a „népcsoport” szó helyett talán helyénvalóbb lett volna a „bűnözői réteg” kifejezést használnod – mert így azt a benyomást keltheted az értelmesebb olvasókban, hogy te is csak egy k****infós agymosott vagy, akibe egy csipetnyivel több intelligencia szorult, mint az elvbarátai (jelentős) többségébe.
2014. máj. 4. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:
Hát, igen, tényleg ez jön le belőle, de nem azt akartam kihozni, bocs.
2014. máj. 4. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:
Nincs semmi baj, csak meglepődtem kicsit, mert az eddigi válaszaid alapján nem számítottam Tőled ilyen (köhöm) félreérthető megnyilvánulásra.
2014. máj. 4. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:
Kérdező, a válaszomra írt kommentedből ítélve fingod sincs a vallásokról. 5-ös voltam.
2014. máj. 4. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!