Nem lenne jobb a világ vallások nélkül?
Több papot is ismertem és ismerek ma is, akik nem is titkolják hogy hülyének nézik azokat akiket megvezetnek. Sőt még azokat az amúgy ateistákat is hülyének nézik, akik becsületes munkával keresik kenyerüket és szemükbe röhögnek a papok amiért őket meg az emberek megvezetéséért fizetik, sokszor még jobban is mint aki tényleg tisztességes életet él.
Az egykori szocialista iskolákban egész jó légkör volt ha a tanárok igyekeztek kimondani a vallásról, az egyházról a valóságot. Nem lenne jobb ma is hazugságok nélkül élni? Persze én tapasztalatból tudom a választ, hogy nagyon is jobb lenne.
Katy:
"Nézd az is igaz, hogy ha valaki Istenben hisz, és igyekszik betartani a törvényeit, sikeres, boldog ember. "
Van ilyen is, de nem feltétlenül így van. Még abban az esetben sem, ha valóban tartja magát a keresztény felfogáshoz, és valóban keresztényhez méltó életet él.
Az ateisták között arányaiban épp annyi a sikeres, boldog ember, mint a keresztények között, és ugyanilyen arányban vannak mindkét csoportban a sikertelen, boldogtalan emberek is. Attól hogy valaki keresztény lesz, vagy bármely más vallás tagjává válik, semmivel sem lesz sikeresebb és boldogabb, mint egy ateista. A sikeresség és a boldogság nem vallásfüggő, hanem emberfüggő dolog.
Hány éves vagy? Éltél-e felnőttként is a szocializmusban? Az egy ateista rendszer volt, ami jóllétet akart teremteni, és saját erejéből képtelen volt rá. Azóta is annak az adósságnak a kamatait fizetjük.
Nem lenne jobb vallások nélkül. Találnának az emberek mást, ami miatt összeveszhetnek, és kiirthatják egymást. Hitler is életteret akart szerezni.
"Az egy ateista rendszer volt, ami jóllétet akart teremteni, és saját erejéből képtelen volt rá. Azóta is annak az adósságnak a kamatait fizetjük. "
Ez igaz, legalábbis részben. Viszont semmi köze a valláshoz.
"Nem lenne jobb vallások nélkül. Találnának az emberek mást, ami miatt összeveszhetnek, és kiirthatják egymást. Hitler is életteret akart szerezni."
Igaz; a vallást legalább már ismerjük, tudjuk mire képes az ember a vallás palástjába burkolózva, ez kiderült az elmúlt 1500 évben. Így talán könnyebben tudja a vezetés kezelni a dolgot, mintha egy eddig ismeretlen ideológia bukkanna fel.
Ma már nehezebb lenne Európán belül diktatoriális rendszert létrehozni, életképessé tenni, mert rengeteg más nemzettől függ minden állam.
Az ukránoknak is azért adnak most milliárd dollárt meg 600millió eurót, hogy nehogy valami önjelölt diktátor kaparintsa a kezébe a hatalmat, és fanatizálni tudja a népet. Inkább fizetünk nekik, csak ne legyen nagyobb baj. Ők meg ekkora összeget inkább elfogadnak, minthogy valami komolyabb bajt csináljanak.
42-es válaszoló:
Azt figyeltem meg, és az érintett idősek is azt mondták, hogy leginkább a vallásos emberekből kerültek ki a kommunizmus és más diktatúrák áldozatai. Mert ahogy írtam, és ahogy egy dokumnetumfilmben is elhangzott, a vallásos ember mint ha nem csak Istentől félne, de azoktól is akiket felettesének gondol, akikről úgy érzi hogy tekintélyük van. Vagyis a vallásosakat könnyű szolgasorba dönteni. Ezt még a sorkatonaságnál is megfigyeltem. Személyesen is ismertem nagyon vallásos idős embert, aki elmondta hogy ő minden diktatúrának áldozata volt. Ha a szocializmusban a többség jól élt, ő szenvedett mert visszaéltek vallásos neveltetésével. De ismertem ateista időst is, ő meg úgy beszélt az átélt diktatúrákról, mint aki csak külső szemlélője volt.
@sörpocak
"Szóval egy tágabb ateizmus definíciót használsz. Az más, az mindjárt más, akkor én kérek ezer bocsánatot. (nem irónia)"
Nem történt probléma, talán nekem kellett volna jeleznem, hogy milyen értelemben beszélek róla. Az "ateista" kifejezés azért nem egészen egzakt fogalom, hiszen a történelem során több jelentést is kapott. Tudjuk, hogy mást jelentett a Római Birodalom idejében, és mást jelent ma is.
"Ez az egész ateista rendszer max. Európára vetíthető ki, mert pl. Amerika életében még abban az időben is a közerkölcshöz tartozott a vallásosság, akárcsak ma"
Ebben maximálisan egyetértek. Talán amerika vallásosságában az is főszerepet játszott, - ha nem tévedek - hogy főleg odamenekült, üldözött protestánsok is részt vettek az állam építésében.
"De tudod mi lesz, akkor, ha a gyerekek nem ateista rendszerben nőnek fel? Amerikában 10-ből 9 ember lényegében kreacionista. És nem azért, mert meg vannak győződve az igazukról, hanem mert abszolúte nem is ismerik az érem másik oldalát. "
Nem egészen értem, hogy mit értesz a kreacionizmus alatt. Ha például a Kent Hovind féle fiatalföld kreacionistákat, akkor azt magam is elutasítom, hiszen balgaságnak tartom, hogy tudományosan akarják igazolni a teremtést, amikor már a Biblia is leírta, hogy azt csak hit által lehet elfogadni. Ráadásul a Hovindhoz hasonló emberek általában vereséget szenvednek a tudományos vitákban. Egyébként eléggé sajnálom, hogy nem ismerik annak a bizonyos éremnek a másik oldalát, mert így nincs alternatívájuk, így meg hogy foglalhatnak állást az ellen, amit nem is ismernek.
"Az lehet, hogy nem igazi keresztény volt a te felfogásodban, de ugyan olyan keresztény nevelésben részesült, mint mindenki"
Ez nem így van. A Katolikus Egyházban például arra nevelik az embereket, hogyha vétkeznek, menjenek el gyónni. Vajon hogy néz ki az, hogy az ember elkövet egy bűnt, és meggyónja, aztán megint elköveti ugyanazt, és megint meggyónja. És így csinálja, ki tudja hány éven, vagy évtizeden át, és sosem szabadul meg a jellemhibájától. Az ember így már lassan sportot is űzhet az egészból, hogy "oké, majd meggyónom". Az Biblia azonban nem tanít gyónásról, és ilyen felfogásról. A kereszténység küldetése ugyanis a Krisztushoz hasonló jellem elérése, amit nem lehet ilyen laza felfogással elérni. Óriási különbség van tehát a vallásos neveltetés között még keresztény, vagy a magukat kereszténynek valló körökben is.
"Ennek tekintetében azt kell, hogy mondjam a keresztény nevelés olyannyira nem volt hatásos akárcsak az ateista nevelés."
Természetesen nem mondom azt, hogy aki ateista neveltetésben részesül, az csak rossz ember leszek. Meg vagyok győződve arról, hogy ateista szülőknek is lehetnek normális gyermekei.
"Az iskolának szerte a világon az a feladata, hogy kielégítse a diákok tudáshoz való jogait. A hit nem tudás, ezért regulázták/regulázzák meg tanítását iskolai kereteken belül. Én pl. speciel egyetértek ezzel."
Természetesen egyetértek a mondatod első felével, és ezzel én sem azt akartam mondani, hogy vezessék be a kötelező hittant, pusztán az általam jegyzett "ateista rendszer" szemléltetésére hoztam fel példának. Hogy mi a hit, arról megoszlik az emberek véleménye. Az Újszövetség eredeti szövegében mindenesetre elég közel áll a tudáshoz (pisztisz=bizonyíték).
"A Bibliáról és kereszténységről úgy kell tanítani a fiatalokat, hogy ne vallásilag, hanem irodalmilag művelődjenek meg a gyerekek. A hit és vallás választás, már egyéni szoc. probléma és feladat."
A Bibliára természetesen sokféleképpen lehet tekinteni, viszont nem szabad megfeledkezni arról, hogy mi a rendeltetése. Pál apostol első korintusi levele például nem azért született, mert szépirodalmi művet akart írni, hanem azért, mert abban az időben a gyülekezet mélypontra jutott. Nem lehet a Bibliának a hermeneutikáját aláásni, mert az utat nyit a fals magyarázatoknak. A Biblia önmagát Isten szavaként reprezentálja, amelynek egyik rendeltetése az ember megjobbítása (2Tim 3,16-17). Minden ezért van a Bibliában, ettől elvonatkoztatni max úgy lehet, ha kétségbevonják a Szentírás egyes igehelyeit, és saját maguk adnak neki magyarázatot. (lásd az u.n. történeti-irodalomkritikai bevezetés-tudományt némely teológiákon).
"Ez nem az egyház, vagy Biblia ellen van, hanem a semlegesség érdekében. Épp ennyire felháborodhatna egy buddhista is, ugyanilyen órán."
Értem, de továbbra is csak a példám szemléltetése alkalmaztam, amit leírtam.
"Hozzáteszem erkölcsi szempontból helytelenül. Hol marad a döntés joga, és az ismeret megosztása a többi vallásról?".
A szabad döntés jogáról olvasd el a Józsué 24,15-öt. A többi vallást pedig nagyon jól ismerték, hiszen a környező népek sokszor áskálódtak a zsidók ellen, ráadásul Izrael több világhatalom fennhatsósága alatt is élt, akiknek a vallása ismert volt előttük.
A szocializmust igaz hogy ateista rendszernek mondták. Ez annyit jelentett a gyakorlatban, hogy az iskolákban azt tanították a vallásokról, hogy azok a szegények elnyomásának céljából keletkeztek. Vagyis hogy azt hitették el a jobbágyokkal és parasztokkal hogy szenvedj, tűrd a szolgasorsot, mert akkor a mennyországba jutsz. A földesurak meg a pokolba.
Az iskolákon kívül, például a családokban meg zavartalanul folyt tovább a vallásos neveltetés. Hittanra is járatták gyerekeiket, főleg falvakban, persze nem mindenki járt hittanra. Az akkori felnőttek közül meg sokan templomba jártak vasárnaponként. (Ahogy ma is). Vagyis gyakorlatilag élt tovább a vallásos élet, még ha az iskolák meg is próbálták felvilágosítani a tanulókat. Osztálytársak és munkatársak között is folyt a felvilágosítás, megmosolyogták azt aki templomba vagy gyónni jár.
Bocs ha netán közbe szúródik egy-egy kommentem.
A szocializmusban persze az akkori felnőttek közül sem mindenki járt templomba. Tipikusan azt szokták mondani, hogy a kommunisták nem járnak oda. (Kivéve a 90-es évek rendszerváltása környékén, mert akkor ahogy fogalmazni szokta a nép, a "főkommunisták" közül is sokan megjelentek a templomban. De a szocializmus templomba nem járó kommunistái kivétel nélkül a legjobb állásokat töltötték be. Míg a keresztények, templomba járók többsége sajnos a diktatúra áldozatai között érezte magát, mert mások visszaéltek hiszékenységükkel és szolgalelkűségükkel. Természetesen a kommunistáknak nevezett emberek nem afféle ateisták voltak, hanem köpönyegforgatóknak nevezte a nép. Nem is tévedtek, mert ma meg lehet hogy ők szorgalmazzák a fiatalság vallásos neveltetését. A köpönyegforgatásuk a szocialita/kapitalista szemléletben is megmutatkozott a rendszerváltás után.
48-as:
Todod még ma is jól emlékszem az egykori szocialista iskolánk első történelem órájára, amikor a tanárunk a füzet első lapjának közepére ezt a mondatot íratta fel velünk:
"A történelem az élet tanítómestere".
Aztán a vallásokról tanították is amit kellett, és amit a 46-os kommentem elején leírtam. Amit egyben egyfajta figyelmeztetésnek szántak, vagyis hogy soha ne dőljünk be vallási köntösbe bújt ördögnek. Mert nem az a célja hogy jobbá tegye életed, hanem az hogy a hiszékenyek jobbá tegyék a gazemberek életét azzal hogy hű szolgáik lesznek. Még sokszor az által is hogy a gyerekeiket "pedofilkodják", mert úgy gondolják hogy ne csak egyszerű szolgák legyenek.
A mélyen vallásos érzelmű emberek a csalóknak is könnyebben bedőlnek, ezt meg is figyeltem és az érintettek is elpanaszolták. Például gyanú nélkül beengedik az álrendőrt, aki kéri a készpénzt átvizsgálásra és azt ígéri hogy majd visszahozza.
A 47-es kommentemben említettem a köpönyegforgatókat. A szocialista rendszer vége felé született ez a gyűjtőnév. Ők azok akik mindig olyan köntösbe bújnak, ami számukra kifizetődő. Ha a szocialista rendszerben az volt kifizetődő hogy beálljanak a pártba és mellé még azt is hazudják hogy ők nem vallásosak, akkor azt tették és élősködtek a népen. De ettől ők nem voltak ateisták, hanem közönséges gazemberek. Ahogy az álrendőr sem rendőr. Majd amikor jött a rendszerváltás, pillanatok alatt köpönyeget cseréltek és mindenféle ügyeskedéssel privatizálták az egykori "dolgozó nép" által létrehozott közös vagyont, vagyis a kommunista pártemberekből népnyúzó kapitalisták lettek. Akik létrehozták Európa legtöbb rezsit fizető országát. És akik ma meg azt hazudják, hogy a fiatalságot vallásra kell nevelni mert rossz az erkölcsük. Elárulom neked, hogy a mai fiatalság erkölcse éppen olyan mint bármely időkben volt, tehát nem rosszabb semmivel. Sőt, szerintem még jobb is mint mi voltunk annak idején. A vallásra azért akarják nevelni a fiatalságot, mert megfigyelték a szocialista rendszerben vagy akár ma is, hogy a vallásos ember akár azt a korábban említett "Nagy Piros Gombot" is megnyomja, mert szolgalelkű. És tanulták is annak idején a szocialista iskolákban hogy mi volt a középkorban a vallások célja.
Ismétlem a fenti idézetet: "A történelem az élet tanítómestere".
Vagyis ha régen már többször bebizonyosodott hogy mire jó a vallás, akkor gondoljuk meg jól hogy mit hiszünk el.
48-as:
Említettem hogy a köpönyegforgatók nem voltak igazi ateisták. Ahogy keresztények sem, meg vallásosak sem, meg kommunisták sem. Ahogy az álrendőr sem rendőr.
"...Hazudtunk reggel, éjjel meg este..." De vigyázat, mert ma meg akár kapitalista és demokrata köntösben is járkálnak köztünk. Akik néha leleplezik önmagukat azzal hogy újra előtérbe akarják helyezni a vallást. Holott még az idősek is azt mondják, hogy a fiatalság erkölcsével semmi probléma nincsen. Az élősködőkével és csalókéval viszont van, nem is kevés. És az utóbbi nem kortól vagy nemtől függő.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!