Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Mit gondoltok, Isten létezik?...

Mit gondoltok, Isten létezik? Vagy csak egy vagy több ember agyszüleménye?

Figyelt kérdés

Szerintem aki mélyebben el kezd kutakodni a történelemben, józan és objektív gondolkodással szemlél-tanulmányoz mindent az eddigi történtekről és a világról, annak már biztos meg kellett volna legalább három másodpercig kérdőjeleznie Isten létét.

Amikor még kisfiú voltam, hittem Istenben. Amikor eljutottam arra az általam vélt szintre, amikor az ember már képes objektívan szemlélni és gondolkodni, akkor váltam deistává, de a deizmus szép lassan átcsapott ateizmussá (nem személyes élmények miatt).

Az egyházat, és a vallást a világtörténelem legnagyobb hazugságának tartom. Úgy gondolom, hogy Istent azért találták ki, mert régen az emberek a megmagyarázhatatlan dolgokat egy isten cselekedeteinek tudták be. De azt is elképzelhetőnek tartom, hogy egy bizonyos réteg (nyilván nem a szegények) találta ki, mint pszichológiai fegyver.

Csak három példát szeretnék felhozni, amik szerintem a józan gondolkodásra képes embereket elgondolkodtatja:

1. kiátkozás

Ha a pápának nem tetszett valami, egyből ehhez az eszközhoz nyúlt (ld. mondjuk Canossza-járás). Szerintem erősen elgondolkodtató.

2. ,,Amit Mi mondunk, az úgy van”

Az egyház évszázadokig ezt hangoztatta. Ha bárki meg mert bármit is kérdőjelezni, akkor máglyán elégették. Vegyük például azokat a tudósokat-csillagászokat, akik elő mertek jönni azzal az elmélettel, hogy a Föld gömbölyű, és körbe lehet utazni-járni. Na, ezeket a tudósokat mind megölték, mondván hogy „Istennek” mondanak ellent. Aztán a 16. században be is igazolódott, hogy a Föld gömbölyű. A másik, hogy ugyanúgy a 16. században került elő Luther Márton is. Az emberek miért nem verték szét az egyházat úgy ahogy van?

3. pénz

Az emberek fel sem tudják fogni, hogy az egyház a történelem során mennyi anyagi forráshoz jutott. Egész jól kitalálták a vallást, páran meg is gazdagodtak a mesékből.


És akkor nem is beszéltem az inkvizícióról, a keresztény háborúkról és a többi. Szerintem a legtöbb ember nem mer szembenézni azzal, hogy nem létezik olyan felsőbbrendű lény, aki nem vigyáz ránk, mert félelmetes lenne, ha ebben a nagyvilágban egyedül lennénk.



Talán a legpontosabban Ady mondta, hogy objektívan ugyan nem létezik Isten, de az emberi tudat nem tudja nélkülözni. Egyik verséből idézve: Isten= „Ki létlenül is leglevőbb”.


Vélemények?



2013. okt. 28. 02:17
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
94%

Lenyegeben gondolatmeneteddel meg is valaszoltad a kerdesedet.


De ez a mondat: "Az egyházat, és a vallást a világtörténelem legnagyobb hazugságának tartom." az en bejegyzett vedjegyem. Irgumburgum. ;)

2013. okt. 28. 05:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
16%

Objektív a látásmódod? Egy vallást megítélni olyan események miatt, ahol a vallás csak ürügyként szolgált, felhasználták azt, visszaéltek az emberek hitével, és a vallási vezetők iránti bizalmukkal, politikai inditatásból? Mint ha a német népet ítélnéd el, egy elborult agyú népirtása miatt. Mint tudjuk a középkorban a politika kezében volt a vallás. Kiátkozás = politikai üldöztetés. Az uralkodók úgy forgathatták ki a tanításokat, ahogy akarták, csak egy vallási vezetővel kellett kimondatni ezeket, és már mindenki ment is akár gyilkolni is a megváltás ígéretével, amit akár még pénzért is megvásárolhattak. De sehol nem ír a Biblia búcsúcéduláról, vagy szólít fel az indiánok kiirtására, vagy a szentföld elfoglalására. Ezek mind hazugságok voltak. Vagy szerinted Jézus is szedet tagdíjat az apostoloktól? Pedig a szerzői jogokból szép összeget bezsebelhetett volna. ,,Amit Mi mondunk, az úgy van”? Na, ez nagyon nem így van, olyannyira, hogy Isten gondolkodásra szólít fel minket, és óva int a vak buzgalomtól. Luther is gondolkodó volt. Teológus, de nem ateista, ahogy azt te gondolod, nem akart ő szétverni a kereszténységet, de még csak a katolicizmust sem, csupán visszaszerezni a kereszténység eredeti mivoltát, mert ő is rájött, hogy a tanításokat szándékosan átírták, átértelmezték. Tehát a vallás – jelen esetben a kereszténység – nem anyagi, vagy politikai okok miatt jött létre, azok csupán a későbbiekben hálózták be azt, a vallási (félre)vezetőknek köszönhetően. Egy valamire való keresztény tudja, hogy a hitet Isten szavaiban kell keresni és nem másokéban.

Én hívő vagyok, de ha nem lennék az, bennem nem keltene félelmet, hogy nincs Isten, viszont nyugtalanítana az a rengeteg megválaszolatlan kérdés, amire csak a vallás képes magyarázattal szolgálni. Van egy gyertyám (ami Istent szimbolizálja) és én egy sötét szobában vagyok. Nem azért gyújtom meg, mert félek a sötétben, hanem mert szükségem van a fényre, hogy tisztán láthassak.

„Ki létlenül is leglevőbb” Szerintem ez kicsit mást jelent, amire te gondoltál. Istennek nincs fizikai alakja, nem kézzel fogható, ezért nevezi a költő létlennek. Ő a leglevőbb, mivel egy hívő, Isten létezése felől van a legnagyobb bizonysággal, számára Ő a legnagyobb valóság.

Hogy lehetsz ateista, ha ennyire felületes a tudásod? Olyasmit ellenzel, amit nem is ismersz? Egyébként örvendetes, hogy elkezdtél kutakodni a történelembe, de nem elég csupán elkezdeni ;)

2013. okt. 28. 05:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
3%

"1. kiátkozás"

-Igen, ezt csinálták a katolikusok.


"2. ,,Amit Mi mondunk, az úgy van”"

-Igen, gondolják/gondolták ezt sokan más vallásúak is. A keresztények Isten követik és szolgálják és mi (keresztények) azon véleményen vagyunk amin Isten is van (tehát nem magunkra és más emberekre hallgatunk, hanem a mennyei Atyára és az Ő Fiára a Jézus Krisztusra).


"3. pénz"


-Igen, szintén sok vallás ebből él még akik a Bibliára is esküsznek azok közül is vannak olyanok, akik csak a pénzért csinálják amit csinálnak (mégha hangoztatják is, hogy Isten nevében...).


-Aki keresztény és Istent követi (nem pedig a pénzt) az hiszi amiket Jézus mondott és megcselekszi azokat. A pénzre lehet nekünk is szükségünk van (pl, fentartani egy kis előadó termet, ahol segíthetünk az embereknek rátalálni Jézusra), de nem szeretjük a pénzt! Használjuk mások megsegítésére leginkább, de nem hagyjuk azt, hogy megfertőzzön minket.

Hogy ezt megértsd, bemásolom neked ezt az igeszakaszt az 1 Timótheus 6:10-et:


"Mert minden rossznak gyökere a pénz szerelme: mely után sóvárogván némelyek eltévelyedtek a hittől, és magokat általszegezték sok fájdalommal."


.


Végső sorban pedig ajánlanék figyelmedbe kedves kérdező pár videót, amik megerősíthetik a hited Isten igéjében (és létezésében):


A Föld kora:

http://www.youtube.com/watch?v=FVTIORn39UY


Az Éden kertje:

http://www.youtube.com/watch?v=LafvpON_2jA


A dinoszauroszok és a Biblia:

http://www.youtube.com/watch?v=NHlCPlqjous


Persze sokan lesznek akik a videókat látva szitkozódni fognak, de ne is foglalkozz velük kedves kérdező. A te életed, te döntöd el, hogy miben szeretnél hinni.


Továbbá ezekben a videókban csupán olyan bizonyítékokat hoznak fel Isten létezése mellett, amiket sajnos nem szoktak megemlíteni az állami iskolákban, pedig véleményem szerint nem ártana a diákokkal megismertetni az érme másik oldalát is...


Minden jót kedves kérdező! A többeiknek pedig további szép napot!

2013. okt. 28. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 Grielean ***** válasza:
100%

Azért a Föld gömbölyűségét illetően nincs egészen igazad. Azt már a görögök is tudták, hogy a Föld nem lapos, Eratoszthenész az átmérőjét is kiszámolta meglepő pontossággal (mindössze az év azonos szakában két különböző helyen megmért árnyékok különbsége alapján). Amitől az egyház nem tudott elszakadni, az a geocentrikus világkép volt.


Tattus, téged meg lefizettek, hogy reklámozz? Minden második kérdéshez odamásolod ezt a három nyomorult videót erről a hazug csalóról?

Hogy erősíthetne meg néhány olyan hülyeség valakit a keresztény hitében, amit még az egyház sem fogad el? Hoppá van!

2013. okt. 28. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
75%
A vallások isteneiről teljes bizonyossággal állíthatjuk, hogy egytől egyig kitalációk. Efelől már senkinek sem szabadna kétségeinek lennie. A többi, eddig ki nem talált vagy fel nem fedezett istenekkel szemben maximum agnosztikusok lehetnénk, ha az eddig felfedezett természeti törvények nem biztosítanák, hogy felügyelet nélkül is működjön a világ (tehát egy felügyelő isten léte értelmetlen) és az egyre újabb felfedezések nem tennék egyre valószínűtlenebbé egy teremtő isten létét.
2013. okt. 28. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 pelgrim ***** válasza:

Isten mint egy hatalmas, jóságos, néha szeszélyes, szigorú de igazságos uralkodó, aki az egyik embert megjutalmazza, a másikat megdorgálja, mert valami nagyon rosszat tett, mint egy valaki, egy személy, aki sorsunkat irányítja, nem létezik. Egy ilyen isten csak az ember agyszüleménye lehet.


De létezik egy Mindenható törvény, egy Vezérlő Alapelv mindenben; egy Hatalom, Bölcsesség és szeretet kimeríthetetlen forrása bennünk és körülöttünk mindenütt; Egy Eredeti Önfejlesztő Ihlet, melynek fejleménye – nem teremtménye – minden létező élőlény és élettelen dolog.


De az ember nem tud elképzelni egy értelmes mindenható valamit/valakit, anélkül, hogy egy személyre egy valakire gondoljon. Onnan a sokféle agyszülemények, amit aztán különböző önző célokra is kilehet használni.

2013. okt. 28. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
85%

Természetesen nem létezik semmiféle isten.

Nem kell túl sokat utánajárni és gondolkozni, hogy rájöjjön az ember.

2013. okt. 28. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
0%

Kedves Grielean,

Eddig a Föld alakja szóba se jött, (ami egyébként nem gömbölyű, hanem geoid) szóval kinek nincs igaza? Akkoriban a vallás is és a tudomány nemigen volt elkülöníthető. Csak szerzetesek lehettek tudósok, tanítók. De ez esetben is jelen volt a politika. Az akkori uralkodó volt az, aki valójában megmondta, hogy mi a tudomány. Aki a tudománynak próbált ellentmondani, például azzal, hogy a Föld márpedig nem is lapos, az, az uralkodóval találta szembe magát, elvégre ő ennek az állításpontnak a jóváhagyója, és ezzel az ellentmondás kompromittálta volna az uralkodót. A történelemkönyvek is szépen leírják, hogy nem a keresztények, hanem az uralkodók üldöztették az eretnekséget, ők hirdettek boszorkányüldözést, és ehhez hasonlókat. Mert akiket eretnekséggel vádoltak, azok nem a vallással, hanem az akkori tudománnyal álltak szembe, csak hogy e miatt még nem lehetett volna senkit elégetni, ezért sütötték rájuk a bélyeget, hogy vallásellenesek, sátánimádók, stb.


„Hogy erősíthetne meg néhány olyan hülyeség valakit a keresztény hitében, amit még az egyház sem fogad el?” Miről van szó? Te megnézted ezeket a videókat? Biztos, hogy nem. Én viszont már láttam az elsőt. Próbáltam kritikus lenni, de semmi ellentmondást, vagy bármi kivetnivalót nem találtam. Először nézd meg, és utána alkoss róla véleményt.


Kedves gyakorivalasz2,

Mert tele van a világunk törvényekkel, szabályszerűségekkel, és ez a világunk képes bármiféle rásegítés nélkül működni, szerinted azt igazolja, hogy nincs Isten? Szerintem inkább azt, hogy e mögött egy igen fejlett intelligencia áll, mert ez a gépezett nagyon jó ki lett találva, és bizony nem a véletlen alkotta.


Kedves pelgrim,

A második bekezdéseddel tökéletesen egyet értek. Amit leírtál azzal Istent jellemezted, annak ellenére, hogy talán nem is ismered az ő lényét. A harmadik bekezdésed, viszont téves, de igen én Istent nem egy személyként képzelem el. Hanem úgy ahogy azt a másodikban írtad. Ki ne tudná elképzeli a jóságot, az igazságot, a bölcsességet, a szeretetet fizikai alak nélkül? Ezek mindenütt ott vannak, és ha ezeket tapasztalod, akkor Istent tapasztalod.


Kedves Kacsacsőrű Kerry,

Persze, hogy nem kell utána járni, ha nem akarsz hinni benne, elég csak annyit mondanod nem létezik.

2013. okt. 28. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
84%

"Persze, hogy nem kell utána járni, ha nem akarsz hinni benne, elég csak annyit mondanod nem létezik."


Köszönöm szépen, valóban nem szeretnék hinni benne.


Aki egy ilyen beteges, féltékeny, kegyetlen, tömeggyilkos, kirekesztő, nőgyűlölő, homofób, rasszista istenben szeretne hinni, azzal komoly bajok vannak és erős a gyanúm, hogy nem igazán alkalmas társadalmi együttélésre.


Ettől függetlenül én elég alaposan utánajártam a témának és sokadjára vontam le a következtetést:

A bibliai isten nem létezik, nem létezhet, valamint teljes felesleges is feltételeznünk a létezését.

2013. okt. 28. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 Grielean ***** válasza:
Kedves Gabo, hogyne lett volna szó a Föld alakjáról, amikor a kérdező ezzel próbált érvelni, és én ezt pontosítottam? Egyébiránt nem tévedtem, ugyanis a szóban forgó időkben messze nem létezett még a geoid kifejezés. És ha már asztronómia, nézzünk ilyen tudósokat: Kepler talán szerzetes volt? Vagy Galilei püspök? A tudomány és vallás kapcsolatáról alkotott elképzeléseid egyáltalán nem fedik a valóságot.
2013. okt. 28. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!