Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Keresztények és Ateisták (és...

Keresztények és Ateisták (és egyéb vallásúak), hogyan döntitek el valamiről, hogy jó-e vagy rossz?

Figyelt kérdés

Szerintetek az helyes, ha mi magunk döntjük el, hogy mi a jó és mi a rossz?


Mivan akkor, ha valaki úgy gondolja, hogy jó dolog valakit megölni (=ezzel istenné tévén magát döntés/felhatalmazás területén mivel maga dönti el, hogy mi a jó és mi a rossz a maga, illetve más élete területén).


Ha így gondolkozna mindenki, hogy: "Én döntöm el, hogy mi a jó és mi a rossz" -akkor ez komoly gondokat okozhat társadalom szempontjából is nem?


Ha erre az lenne a válasz, hogy ki kell választani az emberek közül egy vezetőt vagy többet, aki(k) irányítja(k) a népet, igen hallottam arról, hogy mit rendezett Hitler és társai németországban (=magát istennek vallva!)


Tehát szerintetek megoldás lenne az, ha mi magunk döntjük el, hogy mi a jó és mi a rossz (=magunkat istenné téve?)



2013. okt. 20. 09:50
1 2 3 4 5 6 7
 61/65 anonim ***** válasza:
11%

"az emberben van egy veleszületett morális iránytű"

- így van, ha ez nem lenne SOHA meg nem értené azt a szót pl hogy: 'jó' - ezt nem lehet megmagyarázni (nincs is még meg a szókincse a magyarázathoz) mégis egy 3-4 éves érti ezt a szót. Az erkölcstan, mint teória nőtt ki a vallásos nézetből. Az más.

2013. okt. 21. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 62/65 anonim ***** válasza:
11%
(btw ateisták, ti nem érzitek, milyen idétlen ez a pontozás: 100% és 0% - egyébként ez is engem igazol, fáj az igazság, ugye? csak gyűlölködjetek, az a morális "jó")
2013. okt. 21. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 63/65 anonim ***** válasza:
74%

Kedves 59! Gyűlőlködik a halál, csak kritizálom a kereszténységet, mert kritikát érdemel.

A " Logosz " antik görög filozófiai szó. Mit keres Biblia értelmezésben?

2013. okt. 21. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 64/65 anonim ***** válasza:
69%
Még annyit, hogy a " logosz " szó Herakleitosztól ered és jelentései: jogalap, föld, nyelv, szó, világész, beszéd. Aztán átvették az újplatonikusok, majd a keresztények és valami mindent átható világértelmet társítottak hozzá. Nem okoskodok, csak tegyük rendbe a fogalmakat. adios
2013. okt. 21. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 65/65 anonim ***** válasza:
11%

Fentebb filoszmen írja:" A " Logosz " antik görög filozófiai szó. Mit keres Biblia értelmezésben? "


Keres. Téged keres a Bibliában.

Nem kritika ez filoszmen- hanem egy furcsa megszüntetésre irányuló kísérlet, amit csinálsz, ami azért furcsa, mert sajnos egyértelmű, hogy nem cak nem szereted, hanem nem is ismered. (bár ez összefügg: az ember azt tudja megismerni teljes lénygében, amit szeret)

Nekem szigorúbb tanáraim, mestereim voltak valószínű, ezért a világból kikergettek volna, ha ilyeneket állítok és kritikának nevezem. De nem tudom, van-e értelme elmondani ezeket, mert ahelyett, hogy udvariasan megköszönnéd - lepontozol és folytatod a keresztényöldöklést. Szemtől-szembe is mernéd nekem mondani? Kész vagyok eléd állni és megbeszélni.


*

Az újszövetségben a LOGOSZ több, mint 400-szor szerepel és a szövegkörnyezetből tudható az értelme.

Az újplatonikusok későbbiek, mint az evangéliumok, 250-550 ig - kedvenceim: Órigenész, Plótinosz - lényegében megtartották az evangéliumi értelmezést.


A logosz ógörög szó: és az evangéliumok legfontosabb üzenete tartozik ide, János, Krisztus szeretett tanítványa, a tanúságtévő írta le, minden kétséget kizárva, hogy nem memoárt, nosztalgikus emlékezéseket, csodatételekről szóló ámulatokat, mesét fog írni:

hanem színtiszta metafizikát:

Ἐν ἀρχῇ ἦν ὁ λόγος, καὶ ὁ λόγος ἦν πρὸς τὸν θεόν, καὶ θεὸς ἦν ὁ λόγος.

[...]

Καὶ ὁ λόγος σὰρξ ἐγένετο καὶ ἐσκήνωσεν ἐν ἡμῖν

[...]

*

Hérakleitosznál szerepel a LOGOSZ előtte.

Ebben a töredékben közelíti meg a későbbi jelentést legjobban (szerintem):

ψυχῆς ἐστι λόγος ἑαυτὸν αὔξων.

*


Hérakleitosz értelmezéséhez jó:

egy weboldal, H ertelmezes angolul (nem engedi át a mod.)

és ez különleges, nagyon jó, Tábor Béláé:

hátétépé ://

home.fazekas.hu/~lsuranyi/rejtetlen.htm

" A logosz, amely utat nyit a második személy felé. Tehát a logosz mint szeretet: a léttágító. A „növekvő lélek”! (ez kiváltképp a fentebb idézett Hérakleitosz töredékhez jó.)

Tovább:

" A logosz: az arányt megnyitó; a megnyíló arány; az aránnyal megismertető. A logosz megmutatja a helyes arányokat, azokat, amelyeknek végső tartalma: 1 = 1. Ez a jelentés és a forma azonosságára utal. Ezért jelent a „logosz” „szót” is, matematikai arányt is, gondolkodást is. "

Ez:

A logosz nem az Egész. A logosz az Egész helyreállítására törő erők forrása. Ezért lehet a megváltás hordozója. Ezért a logosz a „teljesség (Egész) igényéből fakadó kérdezés forrása”, ami azt is jelenti, hogy a beavatás telosza. "

(Tábor Béla amúgy zseniális.)

Hérakleitosz után a görög filozófia gyakran használta -és elég nagy viták is voltak/vannak körülötte. A sztoikusok szerint az isteni elv - amely áthatja és összetartja a világot. A zsidó Philón a logoszt az isteni NOUSZ-ra - értelemre- alkalmazta.


"A logosz az Egész helyreállítására törő erők forrása."


Köszönöm a figyelmet.

anonimanna

2013. okt. 22. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!