Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Miért könnyebb Istenben hinni?

LowriderGirl kérdése:

Miért könnyebb Istenben hinni?

Figyelt kérdés
Kedves vallásosok, akik úgy hiszik, Isten teremtette a világot. Van egy barátom, aki vallásos, de igencsak érdekli a tudomány világa is, egyszer azt mondta, hogy emiatt sokszor nehéz megtartania a hitét. Elismeri a fizika minden törvényét, nem tudja elképzelni, hogy az univerzum "csak úgy magától" teremtődött, ezért azt gondolja, hogy Isten teremtette azt. Aki hasonlóan van ezzel, miért könnyebb abban hinni, hogy Isten alapvetően volt, mint hogy univerzum alapvetően volt?

2013. aug. 12. 02:14
1 2 3 4 5 6
 11/59 anonim ***** válasza:
69%

"Elvben, de csak elvben, a modern tudomány tiszteletreméltó lenne mert tecnikailag meg tudná oldani a világ legégetőbb problémáit. De miért nem valósítja meg?"


Mert a tudománynak nincs politikai, emberek vezetésére képes intézménye. A kormányoknak, egyházaknak kéne a tudomány által létrehozott javak szétosztását vezetni. Nem teszik meg.


"Egy muszlim, aki a "dzsihádista" terrorizmusban hisz, valóban öl és pusztít.

Egy keresztény idős hölgy, aki azért imádkozik, hogy meggyógyuljon a férje, kétlem, hogy rossz hatással lenne bárkire."


Jah, de az ima nem ér semmit. Ha a férje mellett van, az segít, akkor még az imának van egyfajta pszichológiai segítő ereje. De nem imádkozni kell, hanem orvosokat keresni, kutatni lehetséges megoldások után. Az ima arra jó, hogy elhitessük magunkkal, hogy teszünk valamit és várjuk a csodát.


"Viszont mindenkinek joga van abban hinni, amiben akar és tud, és ha ez neki megnyugvást/szeretetet/erőt (vagy akármit, amire szüksége van, és nem árt vele másnak) biztosít, akkor ezt senkinek nincs joga elvenni tőle. Ez pedig igenis tisztelendő."


Félreértettél. Joga van mindenkinek hinni, de a szervezett hitnek és magának a hitnek nem kellene, hogy jogaik legyenek. Nincsenek jogai a humanizmusnak, posztmodernizmusnak, kommunizmusnak; pedig ezek olyan ideológiák, amik milliók életét határozzák meg. És pont ugyanilyen a vallás, annak mégis van politikai hatalma és megkérdőjelezhetetlen, anélkül, hogy fel ne rúgnánk a "polkorrekt", tiszteletteljes szemléletet. És ez azért van, mert arra nevelnek minket, hogy kérdés és ok nélkül tiszteljük a hitet. De hitből még semmi hasznos nem született, tudásból már igen. De a hit nem tudás.


És hülyének lenni is jogunk van, de egy olyan embernek, aki Thorhoz imádkozik és szobrokat állít neki, senki sem adna hatalmat. Miben más Thor, mint Isten?


"Isten szubsztanciája az erő, ami mindig is volt, van és lesz."


De ezzel a logikával miért nem lehet az univerzum léte állandó valamilyen formában? Miért kell ehhez Isten?

2013. aug. 12. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/59 anonim válasza:
64%

kedves kérdező


én meglátásom szerint az embert megnyugvással tölti hogy van odafent valami nagyobb erő ami vigyáz rá és még a halálos ágyán sem hagyja el, és halála után új élete lesz.

15 vagyok nekem is a kedvenc tantárgyam a fizika de ennek ellenére hiszek Istenben, mert én is úgy érzem valaki vigyáz rám , mert többször volt majdnem halálos balesetem, pl fel másodpercen mult egy nagyon komoly valószínüleg halálos áramütés de épp előtte megszünt az árammellátás. az embernek reményt ad ezt nem a véletlennek betudni, hanem Istennek

2013. aug. 12. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/59 anonim ***** válasza:
Ezt hívják Deizmusnak
2013. aug. 12. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/59 Girgoy ***** válasza:
40%

Lowridergirl, ez a kérdés nagyon tetszik, de tényleg, tök jó! :)


Sokmindent lehetne elmondani válaszként, de talán maradjunk egy egyszerű példánál:


Ha látsz egy szobrot, egy épületet, műalkotást, neked is könnyebb elhinni, hogy azt valaki alkotta és nem magától létezett mindig is vagy nőtt ki a földből, nem? Ilyen egyszerű ez, könnyebb elhinni, hogy alkotó intelligencia van mögötte, mert annak jegyeit hordozza magán.


Az emberi tudományos elme csak lassan, töredékesen képes előrehatolni abban a hihetetlen rendszerben, ami körülveszi. A tudományos módszer is magára arra alapszik, hogy a világegyetemben törvények vannak, rendszer, előre megjósolható, a feltéelezéseinket igazolja vagy megcáfolja maga a rendszer. Innen már csak egy lépés a sokak által szőnyeg alá sepert következtetés, hogy a rendszert, ami a mi intelligens gondolkodásunk végső megítélője egy nálunk nagyobb intelligencia hozta létre.


De egyébként ezt a témát is némileg érintettem a 24-es nyúlfarknyi postomban itt:


http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallas__4..

2013. aug. 12. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/59 Girgoy ***** válasza:
28%

Egyébként Richard Swinburne-nek (Dawkins nagy ellenfele a tudományos világban) volt gondolata, ami nagyon tetszik, de csak szabadon idézem:


Hogy lehet, hogy az evolúció állítólagos véletlenjei pont az ember kialakulásának kedveztek?


Swinburne megvizsgálta a természet törvényeit és úgy látta: az, hogy azok pont ilyenek és nem mások, igen valószínűsíti, hogy egy alkotó létezik, akinek ráadásul szándékában állt az emebr megalkotása! De bővebben lásd az ő könyveiben. Nagy koponya ő, és tök világosan gondolkodik, ő egyszerűen felteszi azokat a kérdéseket, amiket mások félnek feltenni, mert inkább saját baromságaikat fújják, és aztán olyan egyszerűen választolja meg azokat, amik elsőre talán túl egyszerűnek is tűnnek, de minél többet gondolkozol rajtuk, annál lefegyverzőbbek leszenk, mert tényleg nem tudsz nekik ellentmondani.


Ja igen, és Isten jogosan és okkal rejtőzködik a világ szeme elől. Ő a mi világunkkal szándékosan egy olyan világot hozott létre, ahol Ő láthatatlan, mert Isten - házasodni akart! :) A férfi pedig elhagyja szüleit, apja házát, hogy egy testté váljon menyasszonyával... Ehhez kell egy alapvető különbségnek lenni Isten és az emebr világa között, amelynek áthidalásáról szól a vallás szép története és ez ad választ a tudomány által megválaszolatlanul hagyott nagy MIÉRT-re.

2013. aug. 12. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/59 anonim ***** válasza:
31%

tzolko: felfogni a mondatot nem az erősséged, ahogy a többi lepontozónak sem. Tehát mi haszna van a csillagászatnak? Talán képes lenne megvédeni az embert a gyilkos napszéltől, vagy szimplán meg tudja mondani, hogy várható?

Ad bármi olyan pluszt, amivel az embernek jobb, vagy csak egy felesleges tudomány, ami elszív egy rakás pénzt, de sosem hoz valódi hasznot? Nincs értelme. A Holdig eljutottunk, miközben éhen hal több millió ember. Istent okoljátok, miközben akár te is a drága távcsöved árából egy rakás hajléktalannak tudtál volna venni meleg takarót, vagy éhező gyereknek ételt.

Mi, hívők meg vagyunk szólva, pedig pontosan mi mondunk le nagyon sok mindenről, hogy minél több emberen tudjunk segíteni. Azt a kérdést imádjátok szajkózni, hogy Isten miért engedi meg a nyomort, de nem ő engedi meg, hanem az ember, aki csupa haszontalan dologra költi el azt a pénzt, amiből máson tudna segíteni.

2013. aug. 12. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/59 anonim ***** válasza:
62%

"Innen már csak egy lépés a sokak által szőnyeg alá sepert következtetés, hogy a rendszert, ami a mi intelligens gondolkodásunk végső megítélője egy nálunk nagyobb intelligencia hozta létre."


Csak azért hiszed ezt, mert lehetőséged volt ezt megtanulni. Ez csak a vallással kezdődött, előtte senki sem gondolta, hogy tervezett a világ. Semmilyen tervező nem kell ide, de ha mégis van, akkor hihetetlenül lusta, hozzá nem értő és furcsa kegyetlen, hogy így eltűnt és nem segít.


És semminek sem kell ok, a puszta létnek sem. Attól, hogy mi értelemmel ruházunk fel akár gondolati dolgokat, vagy tárgyakat, még nem lesz értelmük. Halhatatlanok sem leszünk, csak mert azt akarjuk.


"Istent okoljátok, miközben akár te is a drága távcsöved árából egy rakás hajléktalannak tudtál volna venni meleg takarót, vagy éhező gyereknek ételt."


Ezt sokan megtehetnénk. Meg is kellene tennünk. De ostobaság prioritásokat emelnünk, a tudás gyűjtése éppen olyan fontos, mint az elesettek megsegítése.


"Mi, hívők meg vagyunk szólva, pedig pontosan mi mondunk le nagyon sok mindenről, hogy minél több emberen tudjunk segíteni."


Hazugság. 30 milliárd dollár van a Vatikáni Bankban és minden templom roskadozik az arany alatt. Ez a megsegítés? Vagy az aranykersztjeitekkel a nyakatokon rohangálni? Miről is mondasz le?

Apropó, pont a nem hívők tesznek többet, mert eltűrik, hogy az állam segítse az egyházakat az ő adójukból (milliárdokat nyom beléjük itthon is) és el se kelljen nekik a pénzzel számolni, valamint a teljes adómentességgel is hátráltatja az egyház az állam erősödését, és így a szegények megsegítését.

2013. aug. 12. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/59 anonim ***** válasza:
21%

Ne haragudjatok de ez jutott rólatok eszembe (meg az egész gyakorikerdesek vallás rovatról)

És nem ítélkezés, hanem figyelmeztetés szempontjából, magamat is beleértve ;)

És bocsi az offért.


"A hamis tanítók ellen.

Tudd meg, hogy a végső napokban veszedelmes idők következnek. Az emberek önzők lesznek, kapzsik, kérkedők, kevélyek, szitkozódók, szüleiknek engedetlenek, 3rágalmazók, mértéktelenek, kegyetlenek, árulók, vakmerők és fölfuvalkodottak. Inkább a gyönyört keresik majd, mint az Istent. Az istenfélelem látszatát keltik, de a lényegét megtagadják. Kerüld az ilyeneket. Ezek közül valók azok, akik betolakodnak a házakba s megnyernek maguknak olyan nőket, akiket vétkek terhelnek és mindenféle vágy hajt; 7azokat, akik mindig csak tanulnak, de az igazság ismeretére soha el nem jutnak. Mint ahogy Jannesz és Jambrész ellene szegültek Mózesnek, úgy szegülnek ellene ezek az igazságnak - romlott elméjű, megbízhatatlan hitű emberek. Ám sokra nem jutnak, mert oktalanságuk mindenki előtt nyilvánvalóvá lesz, mint ahogy azoké is azzá vált." 2 Pál 3, 1-9

2013. aug. 12. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/59 anonim ***** válasza:
77%

A csillagászat nem csak megfigyelésekből áll.

A megfigyelések is fontosak, ma mát teljes spektrumban történik, nem csak az optikai, hanem a rádió, az infravörös, ultraibolya hullámokon, gamma és elektromágneses spektrumon, stb...

Az asztrometria és az égi mechanika alaptudomány, de a Napkutatás, a sztellárdinamika és statisztika, az asztrofizika, az atomfizika gyakorlati haszna kétségtelen.

A kozmológia és kozmogónia ismeretelmélet, de a galaktikus és extragalaktikus csillagászat is rendkívül fontos a jövőnk szempontjából.

A planetológiához szorosan kapcsolódnak a Földtudományok, a geológia, a geofizika, a geodézia, de még az oceanográfia is. Az asztrobiológia sok ponton kapcsolódik a biológiához és általában az orvostudományhoz, hasonlóképpen az asztro és a kozmokémia kapcsolata a szerves és az általános kémiához.

Az asztronautika megmentője lehet a túlszaporodott emberiségnek, de felesleges tagadni a hatását az általános fizikára, a matematikára is.

A csillagászat olyan módszereket használ, mint a színképelemzés, a radar és a tömegspektográf.

Olyan modern alkalmazások lennének lehetetlenek, mint a pontos helymeghatározás, navigáció, az információ gyors közvetítése.

Nem említettem eddig olyasmit, mint a meteorológia, a földrengések, szökőárak előrejelzése, de a világűr szennyezésmentes, ideális körülményei a gyártástechnológiának is segítségére lehet, félvezetők előállításánál hallottam, hogy tervezik a világűrben történő gyártását.

Igazi ismerete a környezetünknek és nincs olyan tudományág, amivel ne lenne valamilyen vonatkozása.

Ha Téged csak az érdekel, hogy mi van a szobádban, de nem törődsz vele mi van a lakásban, a házban, az országban, a földrészen, stb, akkor hanyagolhatod a csillagászatot...

2013. aug. 12. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/59 anonim ***** válasza:
69%

Természetesen igen, a csillagászat meg tud védeni rengeteg ártalomtól, azzal, hogy jelzi azt és meg tudjuk tenni a szükséges ellenlépéseket.

Még a mezőgazdaság, a földművelés, az állattenyésztés is függ tőle.

2013. aug. 12. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!