Miért könnyebb Istenben hinni?
Kedves Kérdező.
A vallásosság egy dolog, de ha az nem alapul szilárd meggyőződésen akkor az hiszékenység.
Egyebek mellett ahol törvények, szabályok vannak, ott van törvényt alkotó, és szabályt felállító is.
Ezek sem maguktól jöttek létre, az élet törvényszerűségeken alapszik, tehát azokat valaki megtervezte és működteti ezekkel.
A Teremtő létezése, pedig nem zárja ki a Tudományt, mert Isten nem zárkózik el attól, hogy az emberek megismerjenek a világban levő érdekességekről elveket.
Katy Weaver
A tudományos világnak sem lenne joga kizárni a természetfelettit a módszertanából.:-)
Mert a filozófia alapkérdésének eldönthetetlen volta következtében bárki egyforma joggal fogadhatja el a naturalista (minden létező a természet 'terméke'), vagy a transzcendentalista (minden létező, akár anyagi, akár szellemi dolog, egy tudatos gondolkodó létezőre vezethető vissza) álláspontotot. A filozófia szerint mindkét világnézet a tudományban egyformán jogosult szemléleti módszer, ezzel szemben sajnos csak a gyakorlati ateizmust fogadják el 'tudományosnak'. Vagyis egyedülileg jogtalanul bitorolja a naturalizmus/materializmus a 'tudományos' köntöst. Amíg a filozófia nem jut válaszhoz, addig a transzcendentalizmusnak ugyanolyan joga van a tudomány köntöséhez. Bár a fenti kérdésedre hogy miért könnyebb abban hinni hogy Isten alapvetően volt mint az univerzum alapvetően volt, nem lehet (!) tudományosan választ adni, csak újjab kérdést tudok feltenni: Ha az anyag volt mindig is, akkor honnan lett vagy van az anyagnak az önszervező tulajdonsága?
A hit nem hiszékenységen alapul, hanem megtapasztaláson. És Istenben hinni nem egyszerű, mert hiába érzem sokszor a tehetetlen dühöt, hogy szeretném lerúgni a másik fejét, nem tehetem.
A tudományban pedig sokkal több a kérdés, és a feltételezés. Végül is csak erre épül, emberek ötleteire.
Itt van például a csillagászat. Szerintem nagyon szép szakma és érdekes, de teljesen hasznavehetetlen és nem kézzel fogható, vagy teljesen bizonyítható tudomány.
Rengeteg pénzt emészt fel míg közben gyerekek halnak éhen. De nem csak ez a szép tudomány ilyen, a filozófiát is ide lehetne sorolni, vagy bármelyik olyan részét a tudománynak, ami nem az emberek megsegítéséről szól.
Egyáltalán nem bántani akarom ezzel most a felettem szóló csillagászt, csak a véleményem mondtam el.
"mert szerinted ez itt körülöttünk sokmilliárd véletlen eredménye?"
Az a baj, hogy nem vagy tisztában a véletlen jelentésével.
Istenhez kell hit, miért? Mert senki sem születik semmiféle hittel, senki sem magolja kívülről a Mesekönyvet, vagy a Koránt. A túlnyomó többség abban a hitben hisz, amibe beleszületett, vagy amelyik kultúra erősebben hatott rá. És Isten létében is azért hisz minden hívő, mert MONDTÁK NEKIK, hogy "létezik" Isten. Akinek nem szólnak Istenről, Allahról, Thorról; az fura mód nem "találja meg" őket :)
"A tudományos világnak sem lenne joga kizárni a természetfelettit a módszertanából"
Sosem próbálta meg kizárni. A természetfeletti mindig megbukott, sosem bizonyosult létezőnek. Ez van.
És a filozófia szép és jó, de attól még túlnyomóan értelmetlen és haszontalan dolog. És nem pontos, hanem 100%-ban véleménykérdés, szubjektív dolog.
"Ha az anyag volt mindig is, akkor honnan lett vagy van az anyagnak az önszervező tulajdonsága?"
Ha Isten volt mindig is, akkor mikor/hogyan "kezdődött" a létezése, miért lehet ő öröktől létező, amíg a világegyetem nem?
"A hit nem hiszékenységen alapul, hanem megtapasztaláson."
HIT, haver. Képes vagy értelmezni ezt a szót? A hit hiten, hiszékenységen, átverhetőségen alapul. A vallásos, vagy ezoterikus hit téveszme, ráadásul csoportos. Nem sokban különbözik egyik elmebajtól sem.
"A tudományban pedig sokkal több a kérdés, és a feltételezés."
Minden vallásos mű, szent könyv egy feltételezés, semmi konkrét és bebizonyosodott állítást nem tesz; csak tényként kezelt találgatások vannak a vallásban.
"Végül is csak erre épül, emberek ötleteire."
A kereszténység meg drogos/elmebeteg barlanglakó vénemberek hallucinációira és egy zsinatra, ahol összeollózták a Mesekönyvet.
"Itt van például a csillagászat. Szerintem nagyon szép szakma és érdekes, de teljesen hasznavehetetlen és nem kézzel fogható, vagy teljesen bizonyítható tudomány."
Amihez nem értesz, ne szólj hozzá. Nem kell hazudoznod, és ne nevezz egy tudományáat hasznavehetetlennek. Tudod mi a hasznavehetetlen? A valláskárosodás, az istenhit, a klérus. Sőt, ezek inkább károsak.
"Rengeteg pénzt emészt fel míg közben gyerekek halnak éhen."
A Vatikáni Bankban 30 milliárd dollár van, és ez csak a bank, az aranyban úszó Vatikánvárost föl sem mérték.
A hit és a vallás öl, pusztít és nyomorba dönt. Nem tisztelendő és nem érdemel védelmet.
Köszönöm a válaszokat, igazán érdekesek, bár nem mindegyik vonatkozott teljes egészében a kérdésre.
"Istenhez sem kell több hit, mint abban hinni, hogy ez az egész tényleg véletlen"
Tehát akkor teljesen mindegy alapon választották a hitüket az emberek, hogy ha ugyanannyi hinni ebben, mint abban, akkor legyen mondjuk ez?
"A Teremtő létezése, pedig nem zárja ki a Tudományt"
Én egy szóval sem mondtam, hogy kizárná egyik a másikat, viszont a teremtéstörténetek igencsak kizárják pl. a Nagy Bumm elméletét.
A többiben nagyjából egyetértek Imel-lel, egy dolgot kivéve:
"A hit és a vallás öl, pusztít és nyomorba dönt. Nem tisztelendő és nem érdemel védelmet."
Egy muszlim, aki a "dzsihádista" terrorizmusban hisz, valóban öl és pusztít.
Egy keresztény idős hölgy, aki azért imádkozik, hogy meggyógyuljon a férje, kétlem, hogy rossz hatással lenne bárkire.
Azok a vallások, illetve ágaik, amik nem toleránsak, és a híveik, akik erőszakkal igyekeznek terjeszteni a hitüket, valóban károsak, úgy általában véve a világra és a fejlődésre.
Viszont mindenkinek joga van abban hinni, amiben akar és tud, és ha ez neki megnyugvást/szeretetet/erőt (vagy akármit, amire szüksége van, és nem árt vele másnak) biztosít, akkor ezt senkinek nincs joga elvenni tőle. Ez pedig igenis tisztelendő.
Szóval köszönöm mindenkinek a választ, arra lennék igazán kíváncsi, hogy miért tűnik logikusabbnak, illetve elfogadhatóbbnak az a gondolat, hogy Isten eleve volt, és teremtette a világot (esetleg az univerzumot), mint az, hogy anyag eleve volt, és belőle teremtődött a világ (akár Isten is).
"Ha Isten volt mindig is, akkor mikor/hogyan "kezdődött" a létezése, miért lehet ő öröktől létező, amíg a világegyetem nem?"
Isten szubsztanciája az erő, ami mindig is volt, van és lesz:
"Mert ami Istenben láthatatlan, tudniillik az ő örökké való hatalma(ereje) és istensége, a világ teremtésétől fogva az ő alkotásaiból megértetvén megláttatik; úgy, hogy ők menthetetlenek."
"Itt van például a csillagászat. Szerintem nagyon szép szakma és érdekes, de teljesen hasznavehetetlen és nem kézzel fogható, vagy teljesen bizonyítható tudomány. "
Nagyjából olyasmit fejtegetsz, mint pl. hogy az írás, olvasás haszontalan és nem lesz tőle több ennivaló.
A csillagászat ezer szállal fűződik mindennapi életünkhöz és létfontosságú a számunkra az ismerete.
Legalább három tucat tudományágat becsülsz le, mert a rokontudományok is szorosan idetartoznak, rengeteg az érintkezési pont. Egymást is erősítik és minden mindennel összefügg.
A világűrtől csak egy vékony réteg választ el minket, de számos hatás közvetlenül is ér bennünket és létérdekünk ezeknek az ismerete. Természetesen nem az asztrológia humbugjaira gondolok, hanem olyasmire, mint a Nap különféle sugárzásai, aminek csak egy része a fény és az infravörös hősugárzás.
A Földtudományok nem érhettek volna olyan szintre, ahol manapság vannak, a csillagászat ismerete nélkül.
A természettudomány csak valóságos dolgokkal foglalkozik, nem haragszik a vallásra, de mivel semmi nem utal arra, hogy a vallás által hirdetett dolgok igazak lennének, kénytelen máshol keresni a magyarázatokat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!