Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Isten létezésének esélyét a...

Isten létezésének esélyét a tudomány mennyire teszi? Azt olvastam hogyha matematikailag akarnánk kifelyezni az esély kissebb lenne mint 1 a 10^90 -hez.

Figyelt kérdés
Ez tényleg igaz ?

2012. júl. 23. 14:26
1 2 3 4
 21/31 anonim ***** válasza:
mert a matematika leképzés, a logika meg nem az.
2012. júl. 31. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/31 Srapnel ***** válasza:
A matematika miért "leképezés" és a logika mért nem?
2012. júl. 31. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/31 anonim ***** válasza:

mert a természet nem ismer - mondjuk - számokat.


nem tudsz idehozni nekem egy négyest.


mert a gömb valójában nem végtelen pontok halmaza, mert a természetben nincs se végtelen, se kiterjedés nélküli pont.


ellenben van ok-okozatiság, aminek a vizsgálatával a logika foglalkozik.

2012. júl. 31. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/31 Srapnel ***** válasza:
74%

"mert a természet nem ismer - mondjuk - számokat"


Akkor miért ismerne implikációt, modus ponenst, vagy bármi mást? Ráadásul (pl.) az elsőrendű logika kapcsolódik a természetes számokhoz. A helyzet az, hogy a logika és a matematika szorosan összefonódik. A természet ismeri a számokat. 2x akkora tömegű tárgy kétszer nagyobb súlyú. A két protont és két neutront tartalmazó hélium teljesen más tulajdonságokkal rendelkezik, mint a mondjuk egy protont és két neutront tartalmazó trícium. Egy hidrogénhez tetszőleges sorrendben hozzáadhatod a plusz egy protont és neutront, a vége hélium lesz, tehát mindenfajta különbség az elemek között tisztán azon múlik, hogy melyik nukleonból mennyi van a magban.


"nem tudsz idehozni nekem egy négyest"


Te sem egy okot, vagy egy okozatot (pláne nem magában).


"ellenben van ok-okozatiság, aminek a vizsgálatával a logika foglalkozik"


Az ok-okozatiság is csak egy ember alkotta absztrakció. A természet csak anyagot (és energiát), téridőt és kölcsönhatásokat (összesen 4-et) ismer. Önmagában nincs olyan, hogy ok és okozat. Amikor egy kölcsönhatásra (ami az anyag változását okozza) felírsz egy egyenletet, az egész egy modell. Az egyenletben szereplő mennyiségek a számoknak felelnek meg. Az, hogy mi tekinthető okozatnak, vagy oknak, az meg az idő irányától függ.


A gömb és az ok-okozat ugyanúgy a természet absztrakciója.


Ez egy közkeletű tévhit, hogy a matematika tisztán emberi konstrukció. A konstrukció nem tetszőleges!

2012. aug. 1. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/31 anonim ***** válasza:
Hát ha a kérdést nézzük, akkor jó megfontolni valamit. Jézus nem azt mondta, hogy majd úgy is "Kiszámolják az Atyám létezési lehetőségét," hanem hogy higgyetek. Mert a Második Eljövetelig Isten úgy sem fog megjelenni, ahogy a Biblia fogalmaz, "Nem tudja azt az időt még a Fiú sem", úgyhogy szerintem nekünk kár ezen zsörtölődni. Mert a fogalmak a fogalmak közé zárják és korlátozzák a lehetőséget, úgyhogy mindhiába való, hogyha valaki fogalmakkal, számolással, és egyébbel akarja bebizonyítani egy Mindenható létezését. Hiszen Mindenható, hogyan lehetne már viszonyítási alapot találni ahhoz, hogy egy sz@ros kis számolással bebizonyítani/megcáfolni lehessen Isten létezését? Nem tudhatjuk, hogy már alap a jelenléte, és mi ezen kívül vizsgálódunk, vagy hogy olyan távoli, hogy el sem érhetjük. Azt sem tudhatjuk, hogy az evolúció azért van-e, mert a Bűnbeesés után az állatoknak alkalmazkodniuk kellett, és akinek nem sikerült, paff, kinyiffant. Úgyhogy ezek nagyon kényes kérdések, remélem lehetőleg jól válaszoltam :)
2012. aug. 2. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/31 Pippe02 válasza:
45%
Szerintem is. Nem egyenértékű a tudomány Istennel kapcsolatban. Hivő ember vagyok. Én kerestem, és megtaláltam. Valakinek irányítani kell ezt a világot:)
2012. aug. 6. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/31 Srapnel ***** válasza:
76%

"Mert a fogalmak a fogalmak közé zárják és korlátozzák a lehetőséget, úgyhogy mindhiába való, hogyha valaki fogalmakkal, számolással, és egyébbel akarja bebizonyítani egy Mindenható létezését. Hiszen Mindenható, hogyan lehetne már viszonyítási alapot találni ahhoz, hogy egy sz@ros kis számolással bebizonyítani/megcáfolni lehessen Isten létezését?"


Ennek ellenére te (és a többiek is) pont ezt csináljátok: fogalmakkal dolgoztok, amikor a véleményeteket leírjátok, vagy vitában érveltek. Isten is a legfogalmabb valami a témában, hiszen a világ létezik, ezt mindenki elfogadja. A vita azon megy mindig, hogy Isten egy olyan fogalom-e, mely egy valóst absztrahál, vagy egy nem létezőt.

2012. aug. 6. 06:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/31 Attila_the_hun ***** válasza:
52%

Srapnel! Teljesen egyetértek veled!


A hívők több-ezer éve keresik az ő Istenüket, de mindhiába. A tudomány, matematika viszont már temérdek dologra választ adott. És fog is.

2012. aug. 22. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/31 anonim ***** válasza:

Ez így butaság.

Esélyt ott lehet számolni, ahol ismert események vannak.

Istenről (melyikről, amúgy?) semmit nem tudunk.

2012. okt. 16. 03:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/31 anonim ***** válasza:
46%
Kíváncsi lennék mennyi a valószínűsége annak hogy én létezem és most ezt pötyögöm. Tuti hogy nem 100%! Ez biztos! Valószínűség számítás, pah :-)
2013. jan. 11. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!