Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Megtudhatnám, milyen jövendölé...

Granulátum kérdése:

Megtudhatnám, milyen jövendölések teljesültek a keresztény vallásban?

Figyelt kérdés

Mindig erre hivatkoztok, amikor az egyetlen igaz vallás kiválasztása a téma.


Csakhogy nekem ezzel gondom van: 3000 évvel ezelőtt megjósoltak valamit, 2000 évvel ezelőtt bekövetkezett, s ti most amikor megszülettek ezt kritika nélkül elhiszitek.


Arra azonban nem gondoltok, hogy mondjuk 1000-1500 évvel ezelőtt valakik kozmetikázták a jövendölést és/vagy a beteljesülést úgy, hogy fantasztikusnak tűnjön a bekövetkezés?



2012. máj. 24. 21:32
1 2 3 4 5
 31/43 hollófernyiges ***** válasza:

Ha jól értem Mikeás már rég nem élt mikor a második templomot felépítették, vagyis a próféciái arra nem nagyon vonatkozhatnak. Másrészt ő 2800 éve mondta amit mondott, ezalatt az akkor létező összes várost lerombolták már, volt amelyet végleg, volt amelyet többször is, ez levon kicsit a jóslata értékéből :)

Az erdős hegyben is kételkedem kicsit (bár a gazt elhiszem), Palesztina nem az a hely ahol egy erdő csak úgy kinő pár évtized alatt.

[link]

2012. jún. 4. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/43 anonim ***** válasza:
79%

hollófernyiges:


Mikeás az i.e. 8. században élt, és a jövendölése kifejezetten Jeruzsálem pusztulására vonatkozott. E prófécia azonosítása tehát csupán két eseménnyel azonosítható, mivel Jeruzsálemet kétszer rombolták le. Először Nabukodonozor az i.e 6. században, majd a Rómaiak az i.sz 1. században. Hogy én ennek a jövendölésnek a teljesedését az 1. századra teszem, az azért van, mert ismereteim szerint ekkor teljesedet be az, hogy a "siont" felszántották és utána évszázadokig (nem évtizedekig) gaz nőtte be.


Hogy párhuzamba állítsak ezzel egy másikat:


Az (5Móz 28,49-50)-ben szereplő "vad tekintetű nép" melynek a zsidók "nyelvét nem értik" első olvasásra ugyancsak azonosítató lenne a Babiloniakkal. Ez azonban helytelen, hiszen a 68. vers félreérthetetlenné teszi az azonosítást:


"És visszavisz téged az Úr Égyiptomba hajókon, azon az úton, a melyről azt mondtam néked, hogy nem fogod azt többé meglátni! És áruljátok ott magatokat a ti ellenségeiteknek szolgákul és szolgálóleányokul, de nem lesz, a ki megvegyen." (5Móz 28,68)


Nabukodonozor a zsidók egy részét Babilonba hurcolta, mint ahogy tudjuk a történelemből. Ez a jövendölés csak egyetlen egyszer teljesedett: A zsidó-római háború után Titusék a zsidók egy részét rabszolgaságba vetette, melyek közül sokan jutottak Egyiptomba. A Rómaiaknak köztudottan volt hadihajójuk, amelyeket használtak is a foglyok könnyebb és biztonságosabb szállítása miatt. A rabszolgapiacon azonban olyan sokan voltak, hogy még olcsó áron sem akarta őket senki megvenni. Továbbá: ha elolvasod Josephus Flavius történetíró: A Zsidó háború című könyvét akkor láthatod, hogy az 51-57. versek között jövendölés is teljesedett.


Jogos tehát a kijelentés, hogy Mózes 5. könyve 28. fejezetében a zsidó-római háború megjövendölését találhatjuk!

2012. jún. 4. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/43 anonim ***** válasza:
90%

Tom Benko, senki sem akar téged meggyőzni. Korábban ezt mondtam is, itt nem jóstehetségről van szó, hanem Izraelnek adott intésekről.

De gondosan kerülöd azt a témát, hogy a zsidók szétszórattak más népek közé, majd 2000 évre rá hazatértek és egyetlen nap alatt született meg Izrael nemzete újra. Ez azért valljuk be, nem gyakori jelenség a népek sorsában. Az sem, hogy gyűlöletesek lesztek minden nép között,stb. Azt is kikerülöd, hogy a zsidó messiás elvezeti a nem zsidókat Izrael Istenéhez. (Ésaiás próféta mondta)Ezt sem gondolta volna addig senki.


De mi egyébként csak a kérdezőnek válaszoltunk. Ezek a legismertebb beteljesedett jóslatok, leszámítva az ószövetségi kis jóslatokat, amik szintén mind beteljesedtek, ezeket a régészek is alátámasztották. Ez csak egy válasz és nem térítő akció.


További kellemes napot,

Freya

2012. jún. 4. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/43 hollófernyiges ***** válasza:

Térjünk kicsit vissza Mikeáshoz, és helyezzük kontextusba (az ördög mindig a részletekben rejtőzik :) Ezt írja:

"Halljátok ezt, kérlek, Jákób házának fejei és Izráel házának vezérei! a kik útáljátok az ítéletet, és minden igazságot elcsavartok;

A kik vérrel építitek a Siont, és Jeruzsálemet hamissággal!

Kiknek fejedelmei ajándékért ítélnek, és papjaik jutalomért tanítanak, és prófétáik pénzért jövendölnek, és mégis az Úrra támaszkodnak, mondván: Avagy nincsen-é közöttünk az Úr?! Nem következik mi reánk veszedelem!

Azért ti miattatok mezővé szántatik a Sion, és kőhalommá lesz Jeruzsálem, a templom hegye pedig erdős hegygyé."


Elég egyértelmű, hogy a vezérek és főpapok romlottsága miatt pusztul el Jeruzsálem szerinte. Holott a zsidó háború és utána a Bar-Kochba féle felkelés is helyi vallásos és adóügyi lázongásokból kezdődött és a hatalmasságok ahelyett hogy tüzelték volna és az élére állnak, elmenekültek.

(egyébként lehet hogy bozótos hely lett a templom hegyéből, de Jeruzsálem soha nem pusztult el, nem lett belőle 'kőhalom'. Az angol wiki azzt írja: After the end of this revolt, Jews continued to live in Jerusalem in significant numbers, and were allowed to practice their religion, only if they paid the Jewish Tax. Bar-Kochba után is lakott hely maradt, csak római kolónia lett és kitiltották a zsidókat)

2012. jún. 4. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/43 anonim ***** válasza:

14:37: Jeruzsálem pusztulásának a gyökerét valóban a főpapok és fejedelmek romlottságában kell keresnünk. Jézus is feddő beszédet mondott ellenük a Máté 23-ban. Ha ugyan is a zsidók nem elfogadták volna a Messiást és az Isten törvényéhez ragaszkodtak volna, akkor eszükbe sem jutott volna lázongani, Isten ugyanis nem arra nevelte őket. De mivel viszautasították a Messiást, és a saját hagyományaikhoz ragaszkodtak, Isten mint népet elvetette őket. Innentől fogva hogy megcsinálták a Bar-kohba lázadást annak az eredménye volt, hogy tovább romlottak, de ez mind arra vezethető vissza hogy elhagyták Istent. A prófécia erre mutat rá.


Jeruzsálem pedig elpusztult. Ezzel kapcsolatban olvasd el Josephus Flavius: zsidó háború című művét. Azon belül is VII. Könyvet. Itt olvashatsz arról hogy Caesar utasítására lerombolták az egész várost, csupán néhány tornyot hagytak meg, továbbá a kőfal nyugati szakaszát. Utóbbit a laktanya miatt, a tornyokat pedig azért, hogy a Rómaiak tudjanak majd dicsekedni az utókornak. Ezen kevés területet leszámítva leromboltak mindent, beleértve a templomot is. Továbbá:


"A zsidó szuverenitás utolsó rövid korszaka követte Simon Bár Kochba i. sz. 132-es felkelését, amikor Jeruzsálemet és Júdeát visszaszerezték. A római túlerő azonban elkerülhetetlenné tette a végkifejletet. Három évvel

később a római szokásoknak megfelelően Jeruzsálemet és Júdeát „ökrökkel felszántották”, majd Júdeát Palesztinának, Jeruzsálemet pedig Aelia Capitolinának nevezték át. Annak Annak ellenére, hogy a Templomot

lerombolták, és Jeruzsálemet a földig leégették, a zsidók és a judaizmus túlélte a római konfliktust."


Részemről ennyi. ^^

2012. jún. 4. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/43 anonim ***** válasza:

Érdemes odafigyelni Ésaiás jövendölésére Babilónia bukásának a körülményeivel kapcsolatban:


"Reszket szívem, iszonyúság rettent, a kedves éjszakát remegéssé tevé nékem. Teríts asztalt, vigyázzon a vigyázó, egyetek, igyatok; föl fejedelmek, kenjétek a paizst!...És ímé, lovas csapat jött, páros lovagok, és szólott és mondá: Elesett, elesett Babilon, s isteneinek minden faragott képeit a földre zúzták le." (Ésa 21, 4-5;9)


Xenophón történetírótól tudjuk, hogy azon az estén, amikor az Újbabiloni birodalom elesett, a "fejedelmek valóban asztalt terítettek, ittak" Ugyanis vigadozással, mulatozással töltötték az időt, így a "kedves éjszaka" valóban "rémségessé" lett. A jövendölés tehát pontosnak bizonyult a birodalom bukásának körülményeit illetően.

2012. jún. 4. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/43 A kérdező kommentje:

Nem olvastam el az összes kommentet, de amit te írtál 38-as a babilóni pusztulásról, az inkább vágy volt mint jóslat.


Ilyen én is tudok: Meglássátok, összeomlik az USA!

És ha valamikor bekövetkezik, akkor én vagyok a szuperpróféta.


Szóval szerintem volt többezer jóslat, amiből véletlenül bejött száz azokat megtartották a többit meg kikanonizálták a szentírásokból.

2012. jún. 4. 19:01
 38/43 Tom Benko ***** válasza:

@Kérdező: Kb. erről van szó. Ráadásul olyan "jóslatokról", amik eleve igen jó eséllyel teljesülnek, vagy annyira homályosak, hogy bármire lehet értelmezni őket. Ennyi erővel a Finnegan ébredése is tele van jóslatokkal, csak az legalább humánusabb.

A zsidók szétszóratásáról: Hű, minő meglepetés. Az már inkább, hogy kissé többet kellett rá várni, mint a szerzők gondolták. Az egy nap alatt létrejövő állam meg elég gyermeteg nézet, elég hosszú ideig készítették elő...

2012. jún. 4. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/43 anonim ***** válasza:
Már ne is haragudj, de itt látszik, hogy ebben bizony mereven gondolkodsz. Nem kell hinned a Bibliában, de történelemből te is nagyon jól tudod, hogy gyakorlatilag egyetlen nap alatt jött létre az állam, addig kétséges volt. Illetve hogy más népeknél nem így működött. Nem értem, miért jó eleve eldönteni, hogy valami hülyeség és mereven ehhez ragaszkodni. De legyen neked a te hited szerint.
2012. jún. 4. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/43 anonim ***** válasza:
51%

@ 28:


Szia. :)


Szerintem nem volt olyan erős az a mondat; ne sértődj meg helyettük. :)

Arról meg tudnék mesélni, hogy én miket kapok néha... :P



@ Tom Benko (30.):


"Mivel már n+1-edszer pörögjük végig a témát, eléggé unalmas. Van, akinek minden vicc új, ez főleg amnéziások esetén igaz, de az én memóriám még elég jó."


Az én memóriám is jó, pláne, mióta diót eszem :D; de nem emlékszem hasonló kérdésre, ahol láttalak volna. Persze ez nem jelent semmit; ha megmutatod, akkor meg el is hiszem. Nem kell mind az n+1-et, csak néhányat. :D


"Egyébként nagy jóstehetségre vall, hogy egy olyan népnek, akik egyrészt meglehetősen aggresszív szomszédokkal van körülvéve, másrészt nem túl toleráns a más vallásúakkal, előbb-utóbb le fogják rombolni a templomát... Sőt, még a szétszóródáshoz sem kell néminemű történelmi és arányérzéknél több."


Nem tudom, ezt miért nekem írtad, de mindegy; és még mindig jobb, mintha megint a zenéiddel kergettél volna ki a világból. :P

Csak annyit, hogy szerintem ez a dolog ennél jóval összetettebb. Pl. az a templom nem csak egy kis falusi viskó volt, hanem egy hatalmas épületkomplexum; amiből aztán tényleg kő kövön nem maradt. A neten lehet képeket találni, ha gondolod.


"Tudomásul kéne venni, hogy a Biblia egy gondosan megválogatott szöveggyűjtemény, de semmi több. Aki az európai kultúrát ismerni akarja, annak szüksége van rá, de egyébként nincs."


Gondosan megválogatott szöveggyűjtemény, ez eddig rendben; a többivel viszont nem értek egyet. Gondolom, nem meglepő. :D



@ hollófernyiges (36.):


"Az erdős hegyben is kételkedem kicsit (bár a gazt elhiszem), Palesztina nem az a hely ahol egy erdő csak úgy kinő pár évtized alatt."


Korabeli fotókat nem tudok mutatni :D, de mostaniakat igen, parancsolj:


Israel Now And Then http://www.youtube.com/watch?v=HpFhKpS67DQ


Aerial Tour of Israel http://www.youtube.com/watch?v=IR4o5NU8cUY


Nem találtam kifejezetten csak erdőkről szólót (amit meg igen, az uncsi); de szerintem fogod látni a többi képtől az erdőt. :D


És van még egy érdekesség:

Israeli Innovations (1:00 – 1:10 között van)


http://www.youtube.com/watch?v=aF6Np0PXlJw


Meg még ezeken kívül rengeteg videó van a YouTube-on (is) hasonló témákban...


Üdv. :)


U. i.: Úgy látom, valakinek nagyon nem tetszett Sir Butcher egyik mondata (a 2. oldalon a 14. sz. válasz volt). Na, én speciel ezt szeretném tudni, hogy azzal mi volt a baj...

2012. jún. 6. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!