Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Megtudhatnám, milyen jövendölé...

Granulátum kérdése:

Megtudhatnám, milyen jövendölések teljesültek a keresztény vallásban?

Figyelt kérdés

Mindig erre hivatkoztok, amikor az egyetlen igaz vallás kiválasztása a téma.


Csakhogy nekem ezzel gondom van: 3000 évvel ezelőtt megjósoltak valamit, 2000 évvel ezelőtt bekövetkezett, s ti most amikor megszülettek ezt kritika nélkül elhiszitek.


Arra azonban nem gondoltok, hogy mondjuk 1000-1500 évvel ezelőtt valakik kozmetikázták a jövendölést és/vagy a beteljesülést úgy, hogy fantasztikusnak tűnjön a bekövetkezés?



2012. máj. 24. 21:32
1 2 3 4 5
 11/43 anonim ***** válasza:
60%

Szerintem a mostani világunk tele van olyan jelenségekkel és eseményekkel, amelyeket előrejelzett a Biblia, és most teljesednek be, vagy a következő 1-2 évben.


De nyilván annak nem lehet ezt bebizonyítani, aki szerint egy hiteles próféciának a kritériumai közé tartozik, hogy az legyen a szövegben leírva, melyik év hányadik napján pontosan mi fog bekövetkezni.

Fogadni merek, hogy sok embert akkor sem győzne meg a Biblia, ha pl. az lett volna leírva benne egy i. u. 1-ben keletkezett próféciában, hogy "pontosan 2000 év múlva az égből nagy halál jön a távoli föld partjaira, ledől a nagy város két tornya." (ugye tudjuk, mire utalok). Mert arra is rá lehetne mondani, hogy nyilván valaki számára elég fontos volt ennek a próféciának a beteljesülése ahhoz, hogy legyilkoljon érte néhány ezer embert - tehát nem a prófécia vált valóra az élet "szereplőin", hanem az élet szereplői érték el, hogy a prófécia valóra váljon.


Igazából ez az oka, hogy pontos dátumok (néhány ritka kivételes esettől, pl. Dániel 70 évhetétől eltekintve) nem szerepeltek a bibliai próféciákban. A jövőbeli események pontos idejének ismerete a jövő megváltoztatásának törekvését eredményezi. Ez pedig hiábavaló lenne, mert Isten akár minden törekvéssel szemben is képes véghezvinni az akaratát.

A Messiás eljövetelének pontos idejét épp azért írhatta le Dániel próféta évre pontosan, mert annak beteljesülése egyedül Istentől függött, senki más nem tudta volna meghamisítani, sem megakadályozni a prófécia beteljesedését.


Nem attól lesznek a bibliai próféciák hitelesek, hogy évszámmal ellátott jövendölések lennének bennük. Hanem attól, hogy ami le van írva, az mind hiánytalanul be fog teljesedni, minden ellenkező törekvés és minden hiábavaló megváltoztatási kísérlet ellenére.

Mert minden történés Isten tökéletes kontrollja és előre tudása alatt áll. Ezért azok a törekvések és cselekvések is, amelyeket akár tudatosan, akár nem tudatosan Isten tervének meghiúsítása ellen tesznek, épphogy Isten tervének megvalósulását fogják elősegíteni: mert minden Isten tervének megvalósulását segíti elő.


Hogy csak egy példát mondjak: Jézus előrejelezte, hogy ahogy egyre előrébb haladunk a történelemben, úgy egyre több lesz a háborúskodás, az etnikai és a vallási konfliktus, és összességében az emberek nyomorúsága.

Az emberi világ, a politikai vezetők címzetes jelszava ma ezzel szemben: béke és biztonság. Az is le van írva a Bibliában, hogy amikor ezt mondják: béke és biztonság, akkor jön rájuk a legnagyobb gyötrelem.

És miért? Azért, mert az emberek minél inkább törekszenek a békét és biztonságot megvalósítani, igazából annál távolabb kerülnek tőle. S ahogy lehet is látni: minél többet áldoz fel Európa a civilizációs vívmányaiból a tolerancia és a hamis béke oltárán, annál nagyobb veszélybe kerül az emberek biztonsága, jóléte és békessége.

Az emberek tehát azt mondják, a béke és a biztonság érdekében munkálkodnak, de valahogy mégis úgy jön ki minden, hogy minden tettükkel a háborúkat, az éhínségeket és a nyomorúságokat segítik elő.


Így lesznek a bibliai próféciák betöltve, és kétség nélkül, függetlenül attól, hogy marad-e csak egy ember is, aki elhiszi, vagy törekszik azok megvalósítására vagy megakadályozására.


János a Jelenések könyvében az események leírását múlt időben írta le, nem jövő időben. S hogy miért? Azért, mert a benne leírt eseményeknek a beteljesedése annyira biztos, hogy amikor mindazok meglesznek és elmúlnak, akkor a Jelenések könyvét történelemkönyvként lehet majd használni.

A jelen világból *minden* el fog pusztulni, egyvalamit kivéve: Isten Igéjét.

2012. máj. 26. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/43 anonim ***** válasza:
Nem, mert Jézus eljövetelének megjövendölése már az Ó szövetségben olvasható, és abba nem tudtak belenyúlni 1000-1500 évvel ezelőtt, mert a zsidók már jóval előtte használták, utána megalakult a katolikus egyház, és a népnek feltűnt volna egy ilyen változtatás.
2012. máj. 27. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/43 anonim ***** válasza:
66%

Igen, Jézus születésének, életének és halálának a körülményei is le voltak írva, sőt: sokkal több. Dánielből kiszámítható,hogy a Messiás a második templom idején kell érkezzen, a templom lerombolása óta ez azért érdekes, mert emiatt sok zsidó jött rá arra, hogy bizony vagy Jézus volt a Messiás, vagy nagy baj van. Ezért is vannak a mai napig ún. messianisztikus zsidók (angolból fordítottam a kifejezést, bocs ha van rá jobb szavunk) akik nem keresztelkedtek ki, megmaradtak zsidónak, de hitük szerint Jézus volt a Messiás, mégpedig a próféciák alapján, ezért már ők is másodszorra várják vissza a keresztényekkel együtt.


A Messisáról azt is megtudjuk, hogy a Biblia szemszögéből a pogányok világossága lesz, és szívüket JHWH-hoz fordítja. Na most mutassatok nekem olyan zsidó messiásjelöltet Jézuson kívül akinek a pogányok egyáltalán a nevét ismerik, nemhogy követték volna Izráel Istenéhez. Ez például elég egyértelmű szerintem.


Más. A próféciák célja NEM az volt hogy a Biblia "igazát" bizonyítsa. A prófécia nem az hogy: "hé emberek, ez a könyv igaz, például most megmondja, mi lesz Egyiptommal a jövőben, na, akkor majd elhiszitek."


Nem is az a célja, hogy jóskönyvet játsszon és megmondjon 1-2 éven belül bekövetkező eseményeket (ami azért is volt cseppet illogikus kívánság az egyik kedves korábbi hozzászólótól, mert nem érthető számomra, egy 2000 éves újszövetség és egy sokkal régebbi ószövetség miért pont a mai korhoz képest 1-2 évvel bekövetkező jóslatot adjon meg.

Az ószövetségen belül voltak pár évtizeden belül bekövetkező jóslatok, de akkor meg a történészek azzal érvelnek,hogy biztosan elszámolták a könyvek korát.)


Akkor mi a próféciák célja? Ezek a zsidóknak adott információk, amelyek megjövendölték, a világ és ezen belül Izrael sorsát, hogy reményt adjon nekik a szenvedés idején. Megjövendölték, mi lesz a sorsa a nagy birodalmaknak, és nyilván ahogy előrehaladnak a jövőben, egyre homályosabbak,de vannak nagyon egyértelműek is.


A céljuk soha nem az volt hogy a hitetleneknek bizonyságul szolgáljanak, bár azért szerintem a mai történelem és a zsidók sorsa önmagában elég húzós bizonyíték (diaszpóra, az új Izrael megszületése egyetlen napon stb.) A céljuk mindössze az volt hogy utat mutassanak Isten népének. Semmi több.


tisztelettel,

Freya

2012. máj. 27. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/43 Tom Benko ***** válasza:
13%

@Freya: Ha nem az a célja, hogy jóskönyvet játsszon, akkor ne hivatkozzon senki az igazsága mellett a jóslataira.

Egyébként oké, akkor mondjuk 30 éven belül megtörténő eseményt tud valaki mondani?

2012. máj. 28. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/43 anonim ***** válasza:
A próféciái mind beteljesedtek, ez igaz. De én mint keresztény például csak kivételes esetben hivatkoznék rá, ha konkrétan erről van szó. Köszi a nulla százalékot egyébként, bámulatos, hogy a másképp gondolkodókat milyen felxibilisen kezelik egyesek..... :-)
2012. máj. 28. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/43 anonim ***** válasza:
55%

OFF


@ Freya: Szerintem nagyon jók a válaszaid, úgyszintén a többi hívő alapos, részletes kommentjei is. Az nem a ti hibátok, hogy van, aki még csak végig sem tudja olvasni; mások meg nem tudnak egy kicsit rugalmasabban gondolkodni... Ilyenkor meg általában csak a pirospacsizás megy, vagy a kimenekülés.

És még a turbóateisták szokták azzal vádolni a hívőket, hogy nem olvasnak, nem tanulnak, nem értenek, műveletlenek, ostobák, unintelligensek; na peeersze...

Bezzeg amikor már nem egyszer ajánlottam bizonyítási lehetőséget nekik, akkor lőn néma csend. Erről ennyit. :D


GBU

2012. máj. 28. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/43 anonim ***** válasza:
Berta, tökéletesen egyetértek veled! ^^
2012. máj. 28. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/43 anonim ***** válasza:
42%

...És lőn BW offolásától számítva a harmadik nap, este és reggel, és a szegény, leoltott ateisák eltűntek...


@ Hollófernyiges:


Tőled azért egy kicsit szeretnék bocsánatot kérni, mert te legalább őszinte voltál. Ugyanaznap belefutottam egy olyan alakba, aki még erre sem volt képes; el akarta hitetni velem, hogy elolvasott egy több kilométer hosszú irományt három perc alatt... No comment.


# 18:


Köszi, én is egyetértek magammal. ;)


Üdv. :)

2012. jún. 1. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/43 anonim ***** válasza:
34%

@ Tom Benko:


Bocsika, de ez nagyon gyenge volt. :)

Nézd végig nyugodtan akár ezt a kérdést, akár néhány másikat: keresztényektől hosszú, tartalmas válaszok, tőletek egy-két mondatos benyögések...

Komolyan, tisztára mint a JT-k: nekik is irkáljuk folyamatosan az érveket és a cáfolatokat, ők meg ~ 5 sor válaszra képesek (legalábbis a többség); és azt hiszik, azzal már minden rendben is van. Én speciel nekik szoktam szó szerint ugyanezt írni, amit most te. :D


Üdv.:)

2012. jún. 2. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/43 anonim ***** válasza:
49%

Mivel egyetlen egy bizonyíthatóan megtörtént jóslatot sem kaptunk, csupán azt kétszáz oldalon át, hogy de bizony vannak jóslatok, amik beváltak, így ezzel nehéz vitatkozni.


Nostradamus jóslatai is mind beváltak, sőt, a Delphoi jósda jóslatai is mind beváltak: a lényeg, hogy jó jóslatot adjuk ki. Mint például: A háború a győztes győzelmével fog végződni.


Na, én is jós vagyok :D


Egyszerűen az a baj, hogy van egy, egyetlen egy darab forrás (a Biblia). Ezt a könyvet számtalanszor átírták, emberek. Nem egyszer bizony kemény propaganda célok szerint módosították. Innentől kezdve mi alapján lehetsz biztos abban, hogy mi mikor történt, és került bele? Most én írok egy könyvet, tele írom a múlthét eseményeivel, majd megmondom, hogy én ezt a könyvet még tavaly írtam, akkor én jós vagyok? Nem, nem vagyok az, csupán egy csaló :)


De mivel én úgyis le leszek hurrogva, és pontozva, ilyenkor jön az, hogy hajrá. Bár én személy szerint egyetértek a rómaiakkal: egy tanú nem tanú. Egy forrás pedig nem hiteles forrás. De ez csak én vagyok. És ebből kiindulva a vita értelmetlen, mivel Ti, kedves hívők, megcáfolhatatlannak tartjátok a jelenkori Bibliát, holott ti sem tudjátok, hogy mi és mikor került bele. Ebből kifolyólag meggyőzni egymást lehetetlen, én nem fogadom el az érveiteket, Ti nem fogadjátok el az enyémeket.


És egyikőnk sem tud érvet, bizonyítékot vagy cáfolatot felhozni. Az evolúció vs kreacionizmus vitában legalább vannak érvek, és bizonyítékok, amiket meg lehet vitatni, itt meg nincsenek ilyenek :)

2012. jún. 2. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!