Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Istennél miért a hit az...

Istennél miért a hit az erény, és miért nem a tudás?

Figyelt kérdés
Hívőként nevelkedtem, de valahogy erre sehogy sem találom a választ. Persze itt most nem a benne való bizalomra gondolok, mert ezt nyilvánvalóan ez emberek ugyanúgy igénylik; legtöbbünk jobban értékeli, mint a tudást. Én csak azt nem értem, hogy miért kell még a létezéséhez is hit? Ha ehhez nem kellene hit, nem lenne egyszerűbb véghezvinni a parancsait?
2011. szept. 10. 17:20
1 2 3 4
 31/33 anonim ***** válasza:
100%

Pl: Az állítólagosan létező istennel szemben, neki van valós megjelenése. Ő létezik. (Gondolom :) és nem csak a számítógépe írogat magától)


Ja, és fiú vagy lány, magas vagy alacsony, jó vagy rossz, öreg vagy fiatal? Számomra nem létezik, mert semmit nem mondott magáról, semmit nem jelentett ki, és néhány napon belűl eltűnik az életemből. Sőt néhány évtizeden belűl örökre eltűnik a földről. Isten itt van, volt és lesz, ha te ezt nem is látod, nem is hallod. De figyelj, azért van a szemed és azért van a füled.

2011. szept. 11. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/33 anonim ***** válasza:
87%

Szia!


Nos akkor az elejéről kezdeném. Ha elolvasod a Biblia első lapjait magad is meggyőződhetsz róla, hogy kezdetben az ember közvetlen érintkezett az Istennel. A bűneset óta azonban Isten egy bizonyos értelemben visszavonult az ember és a világ életéből: "Hozzáférhetetlen világosságban lakozik és az emberek közül senki nem látta, sem nem láthatja" (I. Timótheus 6:16). "Bizony, te rejtőzködő Isten vagy, Izráelnek Istene, Szabadító" (Ésaiás 45:15).


Nem részvétlenségből, a magára hagyás szándékával teszi ezt, mert hiszen eközben fenntartja az élet lehetőségét a Földön a bűn pusztító, romboló erői ellenére, "figyel és szemmel tart", amint a Szentírás mondja (Malakiás 3:16; Zsoltárok 33:18). Isten azért "rejtőzködik el", mert a bűnnel fertőzött ember számára mind lelkileg, mind fizikailag elhordozhatatlan lenne az ő jelenléte. A bibliai leírás szerint a bűneset megtörténte után maga az ember kívánt elrejtőzni Isten elől, mert félni kezdett tőle (I. Mózes 3:8–10). Találó az alábbi megállapítás:


"Ami a természetben látható, az sem az istenség kizárását, sem nyilvánvaló jelenlétét nem bizonyítja, hanem egy elrejtőzködő Isten jelenlétéről tanúskodik. Minden ennek a jegyét viseli magán." (Blaise Pascal: Gondolatok, 556. töredék)


Ugyanakkor az Istennel való személyes kapcsolat nélkülözhetetlen az ember számára. Nem szabadulhat ki másképpen a bűn fogságából, mint a Szabadító Istennel való szövetség által. Enélkül nem tudja visszanyerni és megőrizni lelki egészségét. Valódi szellemi, lelki, erkölcsi növekedése sem valósulhat meg.


A személyes kapcsolat helyreállításához azonban hitre van szükség. Ezt a hitet Isten kezdeményezi, noha az ember lázadt fel ellene. A lehetőséget is Ő teremtette meg hozzá a kinyilatkoztatás adásával, valamint a saját, "kimondhatatlan" áldozata árán (II. Korinthus 9:15).


Ezért fontosabb a hit a tudásnál. "Az ismeret felfuvalkodottá tesz, a szeretet pedig épít" - írja Pál apostol a korinthusi első levélben. A Biblia hitnek nevezi az ember helyes viszonyulását Istenhez. A közvéleményben, sajnos, egy egészen téves eszme él a keresztény hit mibenlétéről. Általában "elhivésnek, hiszékenységnek" értelmezik. Az hisz, aki "elhiszi" Isten létezését, esetleg még Krisztus isten-voltát, valamilyen halál utáni életet vagy üdvösséget. Ezért sokan úgy gondolják, hogy a hit csak a naivak, gyengék, vagy valamilyen áhítatra vágyó lelkek számára elérhető, és ezért csak nekik jelent egyfajta megoldást az élet problémáira.


A bibliai hit-fogalom azonban merőben más. Ha elfogadjuk, hogy a hit az ember helyes, egészséges lelki magatartása Isten iránt, akkor minden ember részéről ez lenne a természetes, a normális, a valóságnak megfelelő viszonyulás, és a hit hiánya a természetellenes állapot.


A hit az ember legszebb, legnemesebb képessége, illetve cselekvése. Amikor valakit igaznak, vagy valamit igazságnak, erkölcsileg mindenekfelett értékesnek talál, akkor mindent odaad, mindent vállal érte, még büszke, önző énje megtagadását is. folyamatot – amely a megtéréstől fogva élethossziglan tart –, nevezi a Biblia megszentelődésnek. Az Istennel való hitszövetség által az ember Isten bölcsességével, szeretetével és erejével kerül állandó, szoros kapcsolatba, együttműködésbe. Ezáltal a fejlődés határtalan távlatai nyílnak meg előtte mind a személyes életében, mind pedig a másokért való szolgálatában. Ez az igazi tudás!


Üdv. Péter

2011. szept. 11. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/33 anonim ***** válasza:

Hit által üdvözülsz. A tudás eltöröltetik az utolsó napon, semmi lesz. A nagy tudású professzor, doktor, stb. olyan szinten lesz mint a hajléktalan vagy koldus, nem fog sem többet sem kevesebbet tudni. Nézd meg, hogy általában a nagy tudású emberek önteltek. Valamikor egy doktor levegőnek néz téged, ne mond hogy nem találkoztál ilyennel.

Tudni sem tudhatod Isten akartát, a történéseket és hogy veled is mi célja van, egyedül csak hited lehet és reményed.

2011. szept. 19. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!