Akik úgy hiszik, hogy az élet a földön teremtés útján jött létre azok megmagyaráznák ezt nekem?
18:53
Száz és tíz millió évek teltek el egy-egy lényegesebb változás között(az elsőknél milliárdok) nem is létezett, és nem is fog olyan ember születni aki akár ezer éves távlatokban lásson. Te véletlenekben gondolkodsz, hogy mi most így írogassunk egymásnak, 0% volt az esélye milliárd évekkel ezelőtt, mégis itt vagyunk. Millió a milliómilliomodikon dolognak így kellett lennie hogy megtörténjen, de ha nem így alakult volna nem kéne miről vitatkozni mert nem lennénk. Tegyél le 100 ezer patkányt egy szigetre ahol -5 fok az átlaghőmérséklet, nem kell "sok" idő hogy maradjon pl. 100 aki már nem tudna más viszonyok között élni. Ők is beszélhetnék egymás közt hogy micsoda szerencséjük volt, de ez nem szerencse: evolúció. Az más kérdés hogy 4(13,7) milliárd évvel ezelőtt valami(ki) elindította a folyamatot, de hogy közbe belenyúltak volna...több száz oldalas könyvek vezetik le minden egyes fajnak az eredetét.
"... egy "egyszerű" prokarióta véletlenül megszülessen annak a matematikai valószínűsége olyan nagyon kicsi, hogy nagyon nagyon sokáig kell kavarognia az ún. őslevesnek, mire összetalálkozik az összes véletlenül létrejött alkatrész..."
De ez még mind semmi! Ugyanis ezen legegyszerűbb élőlények felépítése nem pusztán egyszerű, egyforma "alkatrészekből" áll, hanem rengeteg specifikus szervecskéből, melyek éppen úgy funkcionálnak, mint egy intelligens ember által tervezett és készített gép vagy város - csak összehasonlíthatatlanul bonyolultabb formában és szervezettségben.
De nem is csak össze vannak rakva, hanem még működnek is! Képzeld el, ÉLNEK.
Ezt azért írtam, mert ezt a sejtet nem egy olyan városhoz kell hasonlítanunk, amiben minden ház és közmű, működő berendezés és bonyolult vezérlés, egységes, homogén anyagból épül fel, hanem olyan valóságos világvároshoz hasonlíthatnánk, amiben mindezen felsorolt dolgok megvannak, tehát egy valódi városhoz hasonlóan, ezerféle anyagból van felépülve, és ezerféleképpen működik, ahogy egy valóságos városban.
Tessék mindenkinek megnézni egy modern, 3D-s animációt, mely a maga leegyszerűsítő és tökéletlen módján is lenyűgöző képet alkot, arról a hallatlanul megtervezett és bonyolult világról, mely a prokarióta belsejében működik.
Tudjuk, hogy az ember által tervezett és megalkotott bonyolult ház is hányféle szakma, hányféle különböző szakember közreműködését jelenti. Ezek mind, külön-külön megtervezik és felépítik, beépítik a maguk egységeit, melyek hozzájárulnak majd az egységes, egész házhoz. Gondolj bele, hogy milyen hatalmas munka és szervezés kell egy nagy épület ilyen szintű felépítéséhez! Akkor lásd meg azt, hogy egy ehhez képest összehasonlíthatatlanul bonyolultabb sejtszintű világban ehhez mi kell? Egyszerű véletlen?
Ugyan már!
"több száz oldalas könyvek vezetik le minden egyes fajnak az eredetét."
Ja, csak a legfontosabb kérdések megválaszolása hiányzik MINDEGYIKBŐL! Az ÁTMENET hogyan történt?
Mert való igaz, hogy a Darwin által vizsgált pintyek csőre bizonyos módosulásokra képes (no, nem valami új faj felé vezető úton!), de más a pinty csőrének határok közötti alakváltozása és megint más maga a pinty létezése. A pinty pinty maradt.
"Az evolúciós fejlődés egyik buktatója, hogy túlságosan is gyorsan ment végbe ahhoz, hogy azt a véletlen mutációktól elvárnánk. Milliószor gyorsabban."
Mely számítás és bemeneti adatokból ötlötted ki ezt a kijelentést?
"Egy másik kérdésnél írtam szemléltetést, hogy ez kb. olyan, mintha egy kőlavinából kialakulna a Notre Dame pontos mása (leszámítva a nem kő-elemeket)."
Nem. Teljesen más. Ezért van az, hogy a természet élőlényt igen, de Notre Dame-ot nem alkotott.
"Nem én találtam ki, de ha belegondolok, hogy hány sejtből áll egy ember, és ezeknek a sejteknek micsoda együttműködésre van szüksége ahhoz, hogy ez a szervezet életképes legyen, akkor nehéz elképzelni, hogy ez véletlenszerűen alakult ki."
A relativitáselméletet is nehéz elképzelni, mégis működik. Az, hogy valakinek vagy nincs fantáziája, vagy nincs képzelőereje, vagy valamit érzésből valamilyennek gondol, sohasem volt érv.
"Már ezt is nehéz természetesnek elhinni, de hogy egy "egyszerű" prokarióta véletlenül megszülessen annak a matematikai valószínűsége olyan nagyon kicsi, hogy nagyon nagyon sokáig kell kavarognia az ún. őslevesnek, mire összetalálkozik az összes véletlenül létrejött alkatrész, plusz még abban a pillanatban ki kell fogniuk egy kóbor villámot is."
Talán mert nem is a prokarióták voltak az első, már élőnek nevezhető valamik a tengerben. Bármilyen hihetetlen, de az első élőlényekben található mechanizmusok (templát-polimerizáció, membránok, autokatalitikus reakciók, enzimműködés, stb.) egyáltalán nem kis valószínűségű események, sőt: bizonyos feltételek esetén szükségszerűek.
"ennyire gyorsan matematikailag elméletben felettébb valószínűtlen, gyakorlatban pedig minden értelmes ember szerint lehetetlen, legalábbis akik ismerik az esélyeket, és tényleg értelmesek"
Ha nem ismered a mechanizmust, akkor esélyed sincs releváns matematikai modellt alkotnod, ez utóbbi miatt innentől meg baromság az összes számolás is. Kezdve a gyakori érvvel, mi szerint egy fehérje nem jöhet létre véletlenül. Majd kapunk egy számolást, hogy 20 féle aminosavból egy 500 hosszú fehérjének a létrejötte mekkora valószínűségű. Ha azt mondom, hogy 1:20^500 ("^" a hatványozás), akkor a számítás jó, csak épp baromságot számoltam, mert a fehérjék NEM úgy keletkeztek, hogy spontán összeálltak aminosavakból. A modell rossz, nem a számítás. Na, pont így nem állt össze az első (pláne mai) sejt is egyszerre, egy lépésben. Az első proto-élőlényben sem kellett benne lennie az összes szervnek, ami egy mai sejtben benne van. Sőt, az sem kellett, hogy egy darab aminosav, vagy DNS is legyen bennük. Később kialakulhatott az aminosavak fehérjeként való hasznosítása, így megjelenhettek az enzim fehérjék, meg bonyolult gépezetek. Az ember azt hinné, hogy tökéletes rend van, de a valóság az, hogy bármilyen funkcióra fehérjék ezrei alkalmasak, csak úgy, mint ahogy 2 deci víz tárolására a pohártól a befőttes üvegen át a vizes tömlőig rengeteg tárgy alkalmas.
"Nem. Teljesen más. Ezért van az, hogy a természet élőlényt igen, de Notre Dame-ot nem alkotott."
Igen, "fantázia" és "képzelőerő", ez kell egy jó meséhez, de az igazságoz ennél több kell!
Kedves kérdező!
A 13:36-os válaszoló vagyok. Szerintem félreértetted a válaszomat valamennyire.
Isten nem azt kívánja tőlünk hogy maradjunk tudatlanok, épp az, hogy azt akarja hogy gondolkodjunk, használjuk az eszünket. Erre utaló jelet fefedezhetünk már a Szentírás első napjain, amikor Ádámot azzal a feladattal bízta meg, hogy adjon nevet minden állatnak amelyet Ő teremtett.(1Móz 2,19)
Salamon király például így szól: "Mert az Úr ád bölcseséget, az ő szájából tudomány és értelem származik." (péld 2,6)
Viszont fontos hogy meg tudjuk érteni azt, hogy a mi véges elménk, lehetetlen hogy megértse Isten végtelen elméjének minden titkát. Ha a Szentírás kizárólag olyan dolgokat tartalmazna amelyeket emberi ésszel fel tudnánk fogni, akkor nem hordozná magán Isten tekintélyének ismertetőjegyeit. Katasztrófális eredményekkel jár, ha az Isten kijelentésébe emberi okoskodást magyarázunk bele
Az Úr így szól Ésaiás könyvében: "Mert a mint magasabbak az egek a földnél, akképen magasabbak az én útaim útaitoknál, és gondolataim gondolataitoknál!" (Ésa 55,9)
Így utoljára pedig szeretnék idézni Blaise Pascal fizikus gondolataiból:
"A kiválasztottak számára minden jóra fordul, még a Írás homályos helyei is; mert ők az isteni igazságok miatt ezeket is megbecsülik. A többi számára viszont minden rosszra fordul, még a világos igazságok is; mert ők a meg nem értett homályos helyek miatt ezeket is ócsárolják."
(Pascal: Gondolatok, 575. töredék)
Minden jót!
"Ha a veréb egyszerű barna tollazata bőven elegendő ahhoz, hogy előnybe kerüljön más fajokkal szemben és elterjedjen az egész Földön, akkor miféle kiválasztódás vezetett a páva káprázatosan szép tollazatának kialakulásához?"
A válaszodból egyértelműen kiderül, hogy elég hiányos a középiskolai biológiai tudásod. A pávás példa az egyik első amit megtanultunk. Talán jobb lenne nem csak felszínesen ismerni az egész evolúciót. Tessék a páva magyarázata: [link]
"Ja, csak a legfontosabb kérdések megválaszolása hiányzik MINDEGYIKBŐL! Az ÁTMENET hogyan történt?"
Itt egy szintén középiskolás tananyag. Érdemes lenne sokaknak ismételni. Tanultál te egyáltalán az Archaeopteryxről? Az átmenet a hüllők és a madarak között:
Néhány híres átmeneti fosszília
Néhány hónapja egy fiatal amerikai kutató fölfedezései megoldást hoztak egy olyan evolúciós rejtélyre, amely annak idején még Darwint is zavarba ejtette. Matt Friedman, az illinoisi Chicago Egyetem evolúcióbiológus doktorandusza három újra megvizsgált ősmaradvánnyal igazolta, hogy a lepényhalak szeme fokozatosan tolódott egy oldalra az idők során. Olyan kifejlett, ősi állatok maradványait azonosította, amelyeknél az egyik szem átvándorlása még csak részlegesen történt meg.
Forrás: [origo]
Szintén idén nyáron tovább finomította a halaktól a kétéltűek felé vezető fejlődésről alkotott képünket egy újabb ősmaradvány fölfedezése. A Tiktaaliknál később, a felső devonban élt átmeneti formára, a Ventastega curonica fosszíliájára Lettországban találtak rá. A lelet erősen hiányos, ennek ellenére jól felismerhető, hogy az élőlény a Tiktaalik és az Acanthostega (az első igazi szárazföldi kétéltű) között helyezkedik el.
Szintén pár hónapja számoltak be a tudósok a Nature hasábjain arról, hogy valószínűleg megtalálták a farkos (szalamandrák) és a farkatlan kétéltűek (békák) közti régóta keresett átmeneti alakot.
A talán leghíresebb evolúciós átmeneti forma a képen látható, minden evolúcióelméleti tankönyvben szereplő Archaeopteryx. A hüllők és a madarak közti egyik átmenetnek tekintett "ősmadár" egyike lehetett az első röpképes madaraknak. A madarakra jellemző tulajdonságok (tollas végtagok, mellcsont stb.) mellett számos ősi hüllőjegyet megőrzött: a madaraktól eltérően apró fogai voltak és hosszú, csontos farka, mint az abban az időszakban, a jurában élt dinoszauruszoknak.
ma 10:59!
Ha szerinted a páva hatalmas farktollazata növeli a túlélési esélyeit, akkor még neked is van mit bepótolnod az evolúció hipotézisét illetően.
A válasz írója 75%-ban hasznos válaszokat ad.
A válasz megírásának időpontja: ma 01:09
Ez egy magabiztos okoskodás volt, aminek viszont az értéke a valós tények esetében kb. ennyi: De mi tudjuk, hogy a kozmikus náthaszörny prüszkölte ki az Univerzumot, ez volt az ősrobbanás. Egy bolygón ismerik csak az igazságot, és ezért rettegnek a Nagy Papírzsebkendő eljövetelétől!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!